ثبت برند در کرج

در این مقاله به مباحث و مدارک و مراحل لازم جهت ثبت برند در کرج می پردازیم.

ثبت برند در کرج چیست؟

واژه برند در جامعه ما و زبان فارسی به محصول یا خدمتی گفته می‌شود که اعتبار و ارزش اجتماعی داشته باشد. در واقع برندهای دلخواه آنهایی هستند که دارای ماهیت و قدرت اجتماعی بالایی بوده و افراد نسبت به آنها حس مالکیت داشته باشند.مطمئنا بارها شنیده‌اید که " این مارک یا برند محبوب من است". در واقع برندی دارای قدرت است که بتواند هیجان و عواطف مصرف‌کننده را برانگیخته و مشتری بتواند به آن اعتماد کند.پس یکی از مهمترین وظایف هر شرکت، پیدا کردن راه برای جلب توجه و وفاداری مشتری است. از جمله خصوصیات یک برند معروف می‌توان به جذابیت، الهام بخش بودن، تک بودن، تناسب، جایگاه و.... اشاره کرد.

از نظر مصرف‌کننده خرید از یک برند یعنی:

 1. •           کیفیت بالا
 2. •           خطر پذیری کمتر
 3. •           منشا یک محصول
 4. •           عهد با تولید کننده
 5. •           هزینه پرس و جوی کمتر
 6. •           سپردن مسئولیت به تولید کننده
 7. •           وسیله‌ای نمادین برای اظهار شخصیت

از مهمترین عناصر بازاریابی و موفقیت در یک سازمان، نشان تجاری یا همان  Brandبوده که معرفی کننده یک سازمان یا شرکت با همه ابعادش است. در واقع یک برند معرفی کننده کالاها، خدمات و اهداف شرکت شما بوده و آن را در ذهن بیننده، مشتری و مصرف کننده به تصویر در می‌آورد.  اولین قدم در تجارت اعتماد است و برند تجاری به وسیله برند سازی به این اعتماد و تعهد شتاب می‌بخشد.اکثر برندها یک نشان خاص دارند که به منظور یادآوری تعهد، عمل می‌کند. در این نشان از رنگ، شکل، حروف و تصاویر، عبارات، موسیقی و ... برای خلق یک تصویر خاص و متفاوت استفاده شده تا نظر مشتری را جلب کرده و او را به سمتی که مد نظر است، هدایت کند.

مزایای ثبت برند در کرج :

مزایای ثبت برند شامل: عدم سوء استفاده از نام تجاری- عدم کپی برداری و شبیه سازی بر طبق برند و همچنین عدم تاثیر تحریم ها در صورت ثبت در معاهدات بین المللی مانند معاهده مادرید می باشد. پس در نتیجه ثبت برند یا به عبارتی داشتن یک نام تجاری (انتخاب نام برند) می تواند به بهره وری و حاشیه امنیتی شرکت ها و ارگان ها و کارخانجات کمک کند. در نظر داشته باشید ادارات استاندارد و اداره بهداشت ، غذا، دارو و ادارات محیط زیست برای اعطای مجوز یا پروانه از شما تقاضای برند می کنند.

داشتن یک برند و یا ثبت برند (انتخاب اسم برند) در نتیجه برند سازی می تواند در تاثیر گذاری هدف شرکت ها و ارگان ها و محصولات در جهت ورود به بازار رقابت کمک شایانی بکند و در نتیجه می تواند باعث ورود محصولات و خدمات دیگر توسط همان برند بدون پرداخت هزینه اضافی برای ساختن یا ثبت برندی جدید و حضور در عرصه رقابت بدون هزینه برند سازی بشود.

۹ نکته برای انتخاب برند یا نام تجاری در کرج :

چند نکته برای انتخاب برند و ثبت برند یا نام تجاری که باید به آن توجه شود

۱- اسامی مشهوره و معروف قابل ثبت نمی باشند.

۲- شباهت نزدیک به ۵۰% با نام تجاری دیگر اخطار رد اظهارنامه و برگشت برند می باشد

۳- در طبقات مصرفی و خاص نظیر طبقات مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی لوازم خانگی و ایمنی، آرایش و بهداشتی انتخاب و ثبت برند بسیار مشکل و دارای محدودیت انتخاب نام به دلیل تشابه می باشد.

۴- استفاده از نام های مختلط و نام های چند سیلابه به شرط نبودن عین شباهت یکی از سیلاب ها ثبت برند در طبقات خاص (شلوغ) را راحت تر خواهد کرد.

۵- برای انتخاب لوگو یا انتخاب لوگوتایپ از طرح های ساده و قابل فهم و در عین حال زیرکانه استفاده شود.

۶- استفاده از نام مناطق جغرافیایی در کنار نام تجاری غیر قابل ثبت می باشد. (ثبت نقطه جغرافیایی)

۷- ثبت برند به صورت حقیقی و حقوقی و فارسی و لاتین صورت می گیرد.

۸- اسامی غیر اسلامی و غیر معقول با اخطار شئونات اسلامی مواجه خواهند شد.

۹- در نظر داشته باشید برخی از برند ها حتی پس از ثبت قابلیت ابطال و برگشت پذیری دارند که دارای شرایط متفاوتی می باشند که یکی از آنها اعمال مانور متقلبانه و یا به نوعی ثبت برندی شبیه یا نزدیک به برندی مشهور می باشد. که توسط صاحبان آن برند قابل شناسایی و برگشت می باشد.

• در کل برای ثبت برند و داشتن اطلاعات درست و حتی گرفتن مشاوره کامل می توانید از مشاوره رایگان مشاوران گروه حقوقی آراکس بهره ببرید.

مدارک لازم جهت ثبت برند در کرج :

مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی در کرج ،شامل:

 •  کپی مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی،کپی مجوز یا جواز یا هر نامه ی معتبری که نشان دهنده ی زمینه ی فعالیت فرد باشد،فایل رنگی طرح لوگو یا برند در ابعاد 6*6.

مدارک لازم جهت ثبت برند حقوقی در کرج شامل:

 • کپی مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت، کلیه مدارک ثبت شرکت به همراه کلیه تغیرات ، کپی مجوز یا جواز یا هر نامه ی معتبری که نشان دهنده ی زمینه ی فعالیت فرد باشد،فایل رنگی طرح لوگو یا برند در ابعاد 6*6 می باشد.
 •  برای ثبت برند های لاتین(حقیقی یا حقوقی)،باید کارت بازرگانی داشته باشید.همچنین اشخاص حقیقی یا حقوقی که مجوز یا جوازی که نشان دهندده زمینه فعالیتشان باشد،ندارند،می توانند با کارت بازرگانی در طبقه 35 که فعالیت های بازرگانی را دربر دارد ،برندشان را به ثبت برسانند.

مراحل ثبت برند در کرج :

1.         تکمیل مدارک مشروحه

2.         ثبت نام در سامانه علامت تجاری و بارگذاری مدارک و دریافت شماره اظهارنامه

3.         پیگیری وضعیت کارشناسی پرونده از سامانه تا زمان تأیید کارشناس

4.         دریافت وارسال آگهی تقاضای ثبت برند جهت چاپ در روزنامه رسمی پس از تأیید کارشناس

5.         ارسال آگهی ثبت ده ساله ی برند تجاری 30 روز پس از تاریخ چاپ روزنامه ی تقاضای ثبت برند تجاری و ارجاع جهت چاپ روزنامه ثبت برند تجاری

6.         اخذ تصدیق برند (گواهی ثبت برند تجاری)

کارشناسان آراکس با ارائه اطلاعات تخصصی در این زمینه به شما،پس ازدریافت مدارک مورد نیاز برای ثبت برند،اظهارنامه تخصصی برند را جهت جلوگیری از رد اظهارنامه از جنبه های مختلف کارشناسی کرده و سپس ارسال می نمایند.کلیه مراحلی که نیاز به حضور متقاضی ثبت برند است،توسط وکلای مجرب آراکس با حضور ایشان در اداره ثبت علامت تهران،صورت می پذیرد و نهایتاً آگهی ثبت برند ده ساله را تقدیم شما می نماییم.

اقدامات اجرایی اولیه جهت ثبت برند در کرج :

•          1- استعلام نام برند درخواستی :

اگر برای ثبت برند خود نام خاصی را در نظر دارید این نام توسط موسسه آراکس استعلام گرفته می شود و در صورت ثبت نشدن برند درخواستی شما می توان نسبت به ثبت اظهارنامه آن اقدام کرد.

لازم به ذکر است در صورت ثبت شدن مشابه برند درخواستی شما نیز نمی توان برندرا به ثبت رساند زیرا به دلیل تشابه رد خواهد شد، پس ملاک استعلام تشابه عین نمی باشد.

هم چنین اگر برای ثبت برند خود نام خاصی را درنظر ندارید می توانید از بانک نام موسسه آراکس استفاده نمایید،این بانک نام شامل برندهایی است که از قبل استعلا گرفته شده اند و احتمال ثبت آنها بسیار بالاست.

نکته : مهم ترین مورد در ثبت برند انتخاب نام درست برای به ثبت رساندن می باشد.

•           2- تنظیم و ارسال اظهارنامه به اداره مالکیت معنوی:

پس از انتخاب نام مناسب برای برند می بایست نسبت به تنطیم اظهارنامه اقدام نمود،این اظهارنامه به صورت الکترونیکی بوده و می بایست از طریق سایت اداره مالکیت معنوی اقدام گردد.

تنظیم این اظهارنامه نیاز به تخصص دارد به طوری که اگر در هر یک از مراحل آن کوچکترین اشتباهی صورت گیرد باتوجه به عدم امکان تصحیح آن بعد از ارسال،درخواست ثبت برند رد خواهد شد.

به طور کلی اظهارنامه شامل اطلاعات شخص حقیقی و یاحقوقی مالک برند ،مشخصات کالاها و یاخدماتی که در 45 طبقه ی موجود انتخاب می شوند و اطلاعات شخص دریافت کننده ابلاغ که می تواند وکیل،خود مالک و یا شخص دارنده حق امضاء در شرکت باشد و مستندات این اطلاعات می باشد.

•           3-ثبت اضافه کالا و طبقه برند

شما تنها قادر به ثبت برندتان در طبقاتی هستید که مجوز فعالیت در آن زمینه را دارید..در صورت داشتن مجوز فعالیت در زمینه های مختلف،محدودیتی در زمینه انتخاب طبقات برند نخواهید داشت.چنانچه بعد از اتمام ثبت برند قصد داریدکالا و طبقاتی را به تصدیق خود اضافه نمایید می بایست مجوز آن را نیز داشته باشید در این صورت مطابق با رویه ثبت برند ثبت اضافه طبقات و کالا را آگهی می نمایید.

فرآیند و مراحل ثبت الکترونیکی برند در کرج :

برای ثبت برند خود ابتدا باید وارد سایت مالکیت صنعتی به آدرس sherkat.ssaa.ir شوید سپس در کادر سمت چپ سایت گزینه مالکیت معنوی را  انتخاب نمایید و سپس به قسمت خدمات الکترونیک رفته و در قسمت اظهارنامه ی الکترونیکی به قسمت اول ثبت اظهارنامه ی برند رفته و گزینه موافق هستم را کلیک نمایید تا مراحل ثبت اظهارنامه نمایان شود. ابتدا در قسمت اول اطلاعات اظهار نامه را باید وارد کنید. نوع اظهارنامه نیز باید  انتخاب شود سپس افزودن مالک را کلیک کرده و با توجه به اینکه  می خواهید برندتان حقیقی یا حقوقی باشد مراحل را تکمیل نمایید. در قسمت ثبت، درخواست اظهارنامه جدید را دارم را انتخاب نمایید. مرحله اول شامل اطلاعات شخصیت حقیقی یا حقوقی می باشد. قسمت ورد اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده، شماره تماس وارد شده رمز ابلاغیه های بعدی را دریافت می کندی در قسمت ورود اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی، اگر متقاضی ثبت برند وکیل بود باید گزینه وکیل دادگستری را انتخاب نمایید و اگر وکیل نبود، یکی از شرکاء  یا مدیران شرکت را باید به عنوان متقاضی معرفی کرد، بنابراین گزینه یکی از مدیران را باید انتخاب نمود. در قسمت انتخاب کالا برحسب مجوز های موجود اگر شماره طبقه کالای درخواستی را بدانید باید گزینه ” شماره کالای درخواستی را می دانم را انتخاب کنید در غیر این صورت گزینه دوم باید انتتخاب شود و نام محصول را می توان وارد  کرد تا کارشناس مربوطه با توجه به نوع کالایی که برای ثبت برند اقدام شده است، طبقه برند را مشخص نماید. در مرحله دوم باید مدارک ثبت برند تجاری را بارگذاری کرد. اگر تعداد مدارکی که باید بارگذاری شود بیشتر بود می توان از گزینه افزودن ضمائم اختیاری استفاده نمود. در مرحله سوم تمامی اطلاعاتی که وارد سامانه شده است به شما نمایش داده می شود و اگر درست باشد گزینه تایید اطلاعات را می زنیم. در مرحله چهارم که مرجله پایانی می باشد، باید هزینه ثبت برند را از درگاه های اینترنتی واریز نمود و شماره اظهارنامه و رمز عبور را از طریق شماره موبایلی که در سامانه وارد کرده اید دریافت نمایید. حداکثر ۲ الی ۳ ماه طول می کشد تا مدارک برند شما رسیدگی شود و نتیجه را در سایت اعلام نمایند. سپس تشکیل پرونده توسط وکیل انجام می شود و مبالغ واریزی به موکل اعلام می گردد. بعد از واریز مبلغ توسط موکل، از طریق روزنامه رسمی قوه قضاییه روزنامه رسمی ابتدایی علامت و واریز مبلغ از طریق درگاه اینترنتی به شکل آنلاین انجام می شود. زمان انجام این کار دوماه برای تکمیل مدارک و شروع به کار طول می کشد و چهر ماه و نیم تا صدور پروانه ۱۰ سله اولیه طول می کشد و سپس کار تمام است. همراهان عزیز سوالات خود در کلیه زمینه های ثبت شرکت و ثبت برند می توانید در بخش نظرات یا با تماس با شماره های مجموعه آراکس مطرح و پاسختان را دریافت نمایید.

هدف از ثبت علامت (ثبت برند، ثبت لوگو، ثبت آرم تجاری، ثبت اسم) چیست؟

هر برند یا علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن كالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌كند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی كه در اكثر نظام‌ها اجازه متوقف كردن تخلف در این زمینه را دارند، تأیید می‌شود.

از دیدگاه وسیع‌تر، علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری کرده و این ابتكار را ترویج می‌دهد. حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امكان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش كالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممكن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌كند.

چه برندهایی در کرج قابلیت ثبت شدن دارند؟

برند می‌تواند یك یا تركیبی از چند كلمه، حرف، عدد، نقاشی‌، سمبل‌، نقش‌های سه‌بعدی (شكل و بسته‌بندی كالاها)، علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات، رایحه‌ و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها باشند.

دامنه محافظت برند تجاری در کرج چقدر است؟ 

در تمامی کشورها، علائم تجاری ثبت و محافظت می‌شود. هر یك از دفاتر ملی یا ناحیه‌ای، ثبت علائم را كه شامل اطلاعات كامل درخواست برای ثبت و تمدید است،‌ نگهداری می‌كنند، هر چند، نتایج چنین ثبتی محدود به كشور مربوطه (یا ثبت‌‌های ناحیه‌ای كشورهای مربوطه) باشد.

برای جلوگیری از ثبت جداگانه در دفتر هر كشور یا ناحیه‌، نظام بین‌المللی ثبت، WIPO ،  علائم را اجرا می‌كند. این نظام توسط دو عهدنامه اداره می‌شود:

توافق‌نامه مادرید، وابسته به ثبت بین‌المللی علائم و پروتكل  مادرید(موافقت‌نامه مادرید، شخص دارای اتصال توسط ملیت، مقر یا مؤسسه) با كشوری در ارتباط با یك یا هر دوی این عهدنامه‌ها می‌تواند براساس ثبت یا درخواست در دفتر آن كشور، ثبت بین‌المللی مؤثری در چند یا تمام كشورهای عضو اتحادیه مادرید بدست آورد.

انواع برند تجاری در کرج از نظر نوع مالکیت  :

•           برند تجاری حقیقی

•           برند تجاری حقوقی

•           مالکیت انحصاری برند

•           مالکیت مشترک برند

برند تجاری حقیقی، ثبت برند تجاری به نام شخص و برند تجاری حقوقی به ثبت برند تجاری به نام شرکت، گفته می‌شود.تفاوت بین برند تجاری حقیقی و حقوقی تنها در مدارک مورد نیاز آن است. برای شخص حقیقی همه مدارک باید به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد. برای مثال کسی که جواز کسب آن مربوط به مواد غذایی باشد نمی تواند برند را در طبقه غیر از مواد غذایی ثبت کند.

برای شخص حقوقی تمام مدارک و مجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد. اگر طبقه مورد نظر در موضوع شرکت نباشد می‌تواند موضوع مورد نظر را به شرکت اضافه کند و بعد از آن برای ثبت برند اقدام نماید.

نکات مهم درمورد ثبت برند ،علامت تجاری و صنعتی٬ لوگو و آرم  در کرج :

•          برای ثبت برند، گواهی صادر خواهد شد.

•          مدت اعتبار ثبت برند برای هر بار ۱۰ سال است.

•          برای ثبت چند برند تجاری باید به تعداد آنها اظهار نامه جداگانه داده شود.

•          اجازه استفاده ازبرند تجاری ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.

•          تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.

•          داشتن برند تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.

•          برند تجاری قابل نقل و انتقال است و باید مطابق مقرارت قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.

•          حق استعمال انحصاری برند تجاری فقط برای کسانی محسوب می‌شود که برند خود را به ثبت رسانده باشند.

مراحل نقل و انتقال برند تجاری در کرج :

1. استعلام دفترخانه اسنادرسمی از اداره ثبت علائم تجاری جهت بلامانع بودن و صحت نام تجاری مورد نظر

2.امضای صلحنامه انتقال قطعی نام تجاری در دفترخانه اسناد رسمی

3.چاپ آگهی نقل وانتقال در روزنامه رسمی کشور

کارشناسان آراکس با ارائه اطلاعات تخصصی در این زمینه به شما،پس ازدریافت مدارک مورد نیاز برای ثبت برند،اظهارنامه تخصصی برند را جهت جلوگیری از رد اظهارنامه از جنبه های مختلف کارشناسی کرده و سپس ارسال می نمایند.کلیه مراحلی که نیاز به حضور متقاضی ثبت برند است،توسط وکلای مجرب آراکس با حضور ایشان در اداره ثبت علامت تهران،صورت می پذیرد و نهایتاً آگهی ثبت برند ده ساله را تقدیم شما می نماییم.

جهت اطلاع از فرایند های ثبت برند می توانید با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی بین الملل آراکس تماس حاصل نموده و از خدمات ثبتی و حقوقی و همچنین مشاوره رایگان بهرمند گردید.

ثبت بین المللی (ثبت مادرید) در کرج :

با نگرشي برتاريخچه كنوانسيون پاریس درخصوص حمايت از مالكيت صنعتي در مي يابيم كه به منظورحمايت از علائم تجارتي درسطح بين المللي بموجب كنوانسيون مزبور صاحب برند (شخص حقيقي يا حقوقي) ميبايست بطور جداگانه تعدادي تقاضانامه را در ادارات كشورهاي مختلف عضو به زبانهاي گوناگون با پرداخت هزينه هاي متفاوت و صرف زمان طولاني، توديع نمايد.

 به همين منظور جهت تسهيل روند ثبت بين المللي و تحصيل حقوق ناشي از آن تعدادي از كشورهاي عضوكنوانسيون پاريس اتحاديه بين المللي را جهت حمايت از مالكيت صنعتي در راستاي كنوانسيون مزبور تشكيل داده و درآن سيستم مادريد را بعنوان دستورالعمل ثبت بين المللي علائم تجارتي تصويب نمودند.

اين سيستم شامل دو معاهده : موافقتنامه مادريد مورخ 1891 و پروتكل مرتبط با آن مصوب 1989 و همچنين آئيننامه مشترك مي باشد. سيستم مادريد  درحال حاضر داراي 85 عضو متشكل از كشورها و دفاتر منطقه اي ميباشد.

لازم به توضيح است كه درخواست ثبت بين المللي صرفا" از طريق دفاتر مالكيت صنعتي كشورهاي عضو سيستم مادريد امكان پذير بوده و منوط به ثبت در كشور مبداء مي باشد.

مزایای استفاده سیستم ثبت برند بین المللی ( ثبت مادرید مادرید )

 •  بموجب مقررات ثبت بین المللی علائم تجاری (سيستم مادريد)، برند با توجه به قوانين داخلي هركشور مورد بررسي قرارميگيرد وسپس وارد طريق بين المللي خود ميشود يعني ثبت بين المللي علائم تجاري درمرحله اول با ثبت ملي دراداره كشور مبداء صورت مي گيرد وسپس بصورت اتوماتيك با تعيين كشورهاي مورد نظردرسطح  بين المللي انجام ميشود امتيازاين سيستم اينست كه متقاضي با تسليم يك اظهارنامه بين المللي از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو ميتواند درصورت تمايل در85 كشورعضو موافقتنامه و پروتکل مادرید يا تعدادي ازآنها بسته به انتخاب خود حمايت ازبرند تجاري خود را درخواست وكسب نمايد.
 • بنابراين مزيت استفاده از آن در ساده، ارزان و موثربودن آن ميباشد يعني تنها بوسيله يك تقاضانامه بين المللي واحد به يك زبان (فرانسه، انگليسي یا اسپانیولی) و پرداخت يك تعرفه به فرانك سوئيس، تحصيل و تامين حمايت ازعلائم تجارتي يا خدماتي دركشورهاي تعيين شده در فرم درخواست ميسرميگردد. همچنين درصورتيكه هرگونه تغييري دربرند ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گيرد ازقبيل تغييرنام، آدرس، مالكيت، تمديد وغيره ميتوان با تكميل فرمهاي مربوطه و پرداخت هزينه اي اندك تغييرات مزبور را درسطح بين المللي اعمال نمود.
 • ديگراينكه اداره مبدا نيز از انجام طبقه بندي كالاها وخدمات و انتشارعلائم درروزنامه رسمي كشورمتبوع خويش بي نيازاست. درواقع ثبت بين المللي مجموعه اي ازثبتهاي ملي طبق مقررات داخلي هركشورتعيين شده، ميباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت و ثبت برند در کرج میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی و ثبتی آراکس تماس حاصل فرمائید.