سوالات متداول ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج

پرسش و پاسخ های متداول در ضمیه ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود در کرج

در ثبت شرکت با مسئویت محدود امکان برخودر با سوالات وجود دراد که در به سوالات متداول ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج پاسخ خواهیم داد

سوال – آیا مالیات شرکت مسئولیت محدود با دیگر انواع شرکتها متفاوت است؟

نوع شرکت تفاوتی در محاسبه و پرداخت مالیات ایجاد نمی کند. مالیات هر شرکت بستگی به عملکرد مالی آن شرکت طی یک سال مالی دارد و با توجه به سود خالص شرکت  که با بررسی دفاتر قانونی محاسبه  می گردد, میزان مالیات مشخص می شود و نوع شرکت درمحاسبه مالیات تاثیری نخواهد داشت.  

سوال – برای ثبت شرکت مسئولیت محدود چقدر زمان لازم است ؟

گروه وکلای آراکس سعی بر این دارند که درکمترین زمان ممکن فرآیند ثبت شرکت را به انجام رسانند. اما با توجه به آخرین قوانین و شرایط مصوب در این مورد به طور معمول مدت زمان ثبت شرکت 30 روز کاری خواهد بود.

سوال – شرکت با مسئولیت محدود حداقل با دونفر اعضا تشکیل می گردد در صورت فوت یکی از آنها آیا شرکت می تواند با حضور یک نفر به کار خود ادامه دهد؟

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت  محدود حداقل از دونفر تشکیل می گردد  و در مورد فوت یکی از این دو نفر تصریحی در قانون وجود ندارد که شرکت تنها با وجود یک مدیر به فعالیت خود ادامه دهد  اما به منظور جلوگیری از منحل شدن شرکت بهتر است که فعالیت آن متوقف نشود. در این موارد طبق پیش بینی های به عمل آمده اشخاص ذینفع (وراث) می توانند درخواست خود مبنی بر انحلال را به دادگاه تسلیم نمایند.

سوال – آیا مدیر عامل در شرکت با مسئولیت محدود می تواند از بین شرکا یا خارج از آنان باشد و به مدت محدود یا مادام العمر به تصدی سمت مدیریت بپردازد؟

مدیر عامل در این نوع شرکت می تواند به صورت محدود یا نامحدود در سمت خود انتصاب گردد. اما انتصاب مدیر شرکت مسئولیت محدود به صورت مادام العمر توصیه نمی گردد زیرا در صورت  قصور و خطای شرکای اقلیت نمی توانند او را برکنار کنند و شرکای اکثریت تنها در این مورد حق تصمیم گیری دارند , به علاوه باید به این نکته توجه نمود که برای شرکای اقلیت امکان طرح دعوی در محاکم قضایی نیز وجود ندارد و به همین علت شایسته تر است که مدیر در شرکت مسئولیت محدود مانند سهامی عام و خاص به طور محدود تعیین گردد.

سوال –  درمورد برکناری مدیران نص صریح قانونی وجود ندارد ، پس اگر بین شرکای شرکت مسئولیت محدود اختلافی به وجود آید چگونه باید عمل کرد ؟

همانطور که ذکر شد انتخاب مدیر یا مدیران موظف و غیر موظف در بازه زمانی محدود یا نامحدود از طرف قانونگذار برعهده شرکا می باشد و در مورد عزل آنها ماده ای به تصویب نرسیده است و همین امر باعث بروز مشکلات فراوان می گردد. به اعتقاد برخی از حقوقدانان  می توان در اساسنامه در رابطه با  قابل عزل بودن مدیران  پیش بینی های لازم را به عمل آورد  و یا با ادله موجه بدین منظور به دادگاه مراجعه نمود.  در قوانین حقوقی فرانسه با توافق اکثریت شرکای دارای بیش از نیمی از سرمایه و داشتن دلایل کافی می توان برای برکناری مدیر متخلف اقدام نمود. هم اکنون این طور به نظر می رسد که مجمع عمومی عادی می تواند در صورت عمل خارج از شرکت مدیر برای برکناری او اتخاذ تصمیم نماید.

سوال – برای فعالیت در زمینه بازیهای کامپیوتری مجوز لازم است ؟

بله برای کار در زمینه بازیهای کامپیوتری باید مجوز رسانه های دیجیتال را از سازمان مربوطه وابسته به وزارت ارشاد تهیه نمایید.

سوال – آیا می توان شماره ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود را از اداره ثبت گرفت ؟

خیر , تنها شرکای شرکت می توانند شماره ثبت شرکت خود را از این اداره دریافت دارند اما برای مشاهده شماره ثبت شرکت می توانید به پایگاه اینترنتی شناسه ملی و یا روزنامه رسمی مراجعه نموده با وارد کردن نام شرکت شماره ثبت آن را رویت نمایید.

سوال – اگر یکی از اعضای شرکتی که می خواهیم به  ثبت برسانیم شخص حقوقی باشد چه کسی می تواند به جای آن شخص حقوقی مدارک ثبت شرکت را امضا کند؟

 شخصی قصد ثبت شرکت با مسئولیت محدود دارد، یکی از اعضای شرکت شخص حقوقی  , چه شخصی به جای شخص حقوقی مدارک را باید امضا کند؟

شخص حقوقی رسما" نماینده ای را به منظور امضا مدارک و اسناد انتخاب و معرفی می کند و مدارک شناسایی شخص حقوقی به همراه مدارک شناسایی نماینده برای ثبت به اداره ثبت شرکت ها  تحویل می گردد.

سوال – مالیات شرکت با مسئولیت محدود چگونه محاسبه می گردد؟

بر اساس عملکرد مالی  سالیانه آن شرکت درصد مالیات آن حساب می گردد.

سوال - اگر بخواهیم در زمینه تبلیغات اینترنتی همراه با سرویس های خارج از اینترنت شرکت به ثبت برسانیم چه نوع شرکتی به ثبت برسانیم بهتر است ؟

برای ثبت شرکتهای تبلیغاتی هم اکنون جوازی ارائه نمی گردد اما در صورت اخذ مجوز مربوطه از کانون تبلیغات می توان در یکی از قالبهای سهامی خاص یا مسئولیت محدود آن را به ثبت رسانید.

سوال – جهت ثبت شرکت مسئولیت محدود با موضوع حمل و نقل کالا با کشتی چگونه باید اقدام کرد؟

در بدو کار باید از سازمان کشتیرانی درخواست مجوز نمود و پس از اخذ مجوز با دردست داشتن مدارک لازم , یعنی فتوکپی مدارک شناسایی و گواهی عدم سوء پیشینه شرکا یا حسابداران برای ثبت شرکت اقدام کرد.

سوال –  اگر قصد تاسیس واحد تولیدی در زمینه خشکبار  را داشته باشیم آیا باید مجوز بگیریم؟ چه شرکتی ثبت کنیم بهتر است و چه مراحلی راباید بگذرانیم ؟

برای تولید خشکبار نیاز به اخذ مجوز نمی باشد  و شما می توانید برحسب تمایل  و شرایط خود هرنوع شرکتی را در این زمینه به ثبت برسانید برای آغاز مراحل انجام کارتان نیز کافی است مدارک شناسایی اعضا را به همراه یک قطعه عکس برای گروه وکلای آراکس ارسال نمایید.

سوال – برای تاسیس شرکت در زمینه خدمات کامپیوتری چه باید کرد ؟

در صورتی که زمینه کار شما نرم افزار و شبکه می باشد باید از سازمان رسانه های دیجیتال مجوز اخذ نمایید و اگر در زمینه IT فعالیت می کنید  باید از سازمان فناوری اطلاعات درخواست مجوز بنمایید.  برای اخذ مجوز می توانید شخصا اقدام کرده و یا آن را به مابسپارید.  بعد از اخذ جواز مربوطه  با ارسال مدارک شناسایی و یک قطعه عکس برای ما مراحل ثبت شرکت شما در کوتاهترین زمان ممکن به اتمام می رسد.

سوال - در مورد ثبت شرکت با مسئولیت محدود می توان از  آدرس تهران استفاده کرد ؟

بله ،گروه وکلای آراکس  می توانند شرکت شما را در حوزه تهران یا کرج به ثبت برسانند.

سوال – چطور می توان مطمئن شد که یک شرکت مسئولیت محدود  معتبر است ؟

اعتبارقانونی هر شرکت پس از انجام مراحل ثبت آن و  تخصیص شماره ثبت به آن  شرکت حاصل می گردد. شما می توانید شماره ثبت یک شرکت را با درج نام آن در سامانه شناسه ملی  مشاهده نمایید.

سوال –  هنگام ثبت یک شرکت باید آدرسی را برای محل شرکت اعلام کرد . آیا این آدرس باید حتما به همراه ارائه سند یا اجاره نامه به اسم یکی از شرکا باشد  یا فقط می توان آدرس  را بدون این مدارک اعلام کرد؟

برای ثبت شرکت تنها دادن نشانی محل مسکونی یکی از شرکا  کفایت می کند و نیازی به تسلیم اجاره نامه یا سند به نام شرکت نیست.  در مراحل بعدی برای تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی باید سند یا اجاره نامه شرکتی داشته باشید  لذا بهتر است از همان ابتدا آدرسی را اعلام نمایید که متعلق به شرکت بوده و دارای سند یا اجاره نامه رسمی می باشد . زیرا در غیر این صورت در مرحله تشکیل پرونده دارایی باید برای تغییر آدرس متحمل صرف وقت و هزینه اضافی گردید. اما اگر شرکت شما پیش از این با آدرسی به جز آدرس شرکت به ثبت رسیده است ما می توانیم در امر تنظیم صورتجلسه تغییرات و تشکیل پرونده مالیاتی به شما کمک کنیم..

سوال –اگر ما شرکت با مسئولیت محدودی در تهران داشته باشیم در حالی که خودمان و بقیه شرکا در هشتگرد زندگی می کنیم آیا می توانیم اظهارنامه مالیاتی و دفاتر پلمپ را به اداره ثبت شرکتهای کرج تحویل دهیم؟

به دلیل اینکه ثبت شرکت شما در تهران بوده است تمام مراحل بعدی و اقداماتی که در رابطه با شرکت انجام می دهید نیز باید به اداره ثبت شرکتهای تهران ابلاغ شده و در همانجا انجام گردد.

سوال – جهت  ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رابطه با امور ارتباطات و مخابرات رادیویی چه باید کرد؟

در بدو امر باید از شرکت مخابرات مجوز اخذ نموده و سپس  با ارسال مدارک خود شامل مدارک شناسایی خود و دیگر اعضا به همراه یک قطعه عکس ما در سریع ترین زمان ممکن شرکت شما را به ثبت خواهیم رساند.

سوال – چطور اطمینان حاصل کنیم که اسم ما جزء اعضای هیات مدیره یک شرکت  مسئولیت محدود ثبت شده است؟

با جستجو در پایگاه اینترنتی  روزنامه رسمی می توان آخرین آگهی تغییرات یا آگهی تاسیس شرکت را رویت نمود. در صورتی که مدیر به تازگی به شرکت پیوسته در آگهی آخرین تغییرات و  در غیر این صورت در آگهی تاسیس شرکت می توانید نام خود را بیابید

سوال – ��نظور از عدم شباهت نام چیست ؟ آیا نام شرکت کلا نباید مثل نام شرکت دیگری باشد یا اگر شباهت نسبی با نام شرکت دیگر داشته باشد بلامانع است؟

دو شرکت با نام کاملا" یکسان  مثل « صنعت سازان البرز»  ثبت نمی گردد  که این نکته حافظ منافع موسسین است. زیرا هنگامی که دو شرکت با نام یکسان وجود داشته باشد شرایط سوء استفاده اعضای یک شرکت جدیدالتاسیس از بازار یک شرکت قدیمی و شناخته شده فراهم شده و باعث سوء شهرت شرکت قوی تر می گردد و همین موضوع سبب طرح دعاوی بسیارشده است. همچنین نام تجاری یا برند یک شرکت قابل ثبت برای شرکت دیگری نیست و انحصاری می باشد . به عنوان مثال شما نمی توانید از نام تجاری" اپل " استفاده کنید  زیرا نام یک شرکت دیگر است و به عنوان یک برند بین المللی به ثبت رسیده است.

سوال – در صورتی که شرکتی ثبت  شود و پس از ثبت فعالیتی نداشته باشد آیا  منحل می شود یا باید برای انحلال آن اقدام نمود؟ آیا این عد فعالیت برای  اعضا و مدیران مشکل ساز نخواهد بود ؟

در صورت عدم فعالیت اصلح است که مراتب به وزارت دارایی اعلام گردد  تا جلوی سو استفاده های مالی احتمالی گرفته شود.  در صورتی که در اساسنامه مدت شرکت به شکل نامحدود در نظر گرفته شده باشد در شرایط ذیل  طبق پیش بینی های قانونی می توان برای منحل نمودن شرکت اقدام کرد: پایان موضوع شرکت یا عدم امکان ادامه موضوع فعالیت شرکت ، انقضا مدت فعالیت شرکت در صورتی که پیش از منقضی شدن تمدید نشده باشد، درصورت ورشکستگی شرکت، در صورتی که در مجمع  فوق العاده سهامداران و یا در محاکم قضایی رای به انحلال داده شود .

به منظور صدور حکم انحلال از سوی قوه قضائیه اشخاص ذینفع با بروز شرایط ذیل می توانند  به دادگاه مراجعه نمایند: عدم فعالیت شرکت تا یک سال پس از تاریخ ثبت آن ، عدم  فعالیت  شرکت در مدت زمان بیشتر از یک سال ، عدم تشکیل مجمع عمومی سالانه به منظور رسیدگی به حسابهای مالی تا دو ماه پس از تاریخ مقرر در اساسنامه، در صورت بلا تصدی ماندن سمت مدیریت (مدیر عامل یا یکی از اعضای هیئت مدیره بیش از مدت زمان 6 ماه), در شرایطی که موضوع شرکت پایان یافته یا انجام آن غیر ممکن بوده  و مجمع عمومی جهت صدور رای انحلال منعقد نشده و یا از صدور رای اجتناب کند .

در هر یک از موارد فوق الذکر اشخاص ذینفع با رجوع به دادگاه می توانند درخواست انحلال دهند  پس از صدور رای دادگاه مبنی بر انحلال ،جهت رسیدگی به حسابهای شرکت ، بدهی ها و مطالبات و امور مربوطه  نماینده ای از سوی شرکت انتخاب می شود که به وی مدیر تصفیه می گویند. پس از پایان مدت زمان تصفیه مبالغ باقی مانده در حساب شرکت به همرا صورت اسامی بستانکاران به یکی از بانکها سپرده شده و مراتب آگهی و ثبت می گردد . در صورت عدم رجوع بستانکاران به بانک تا ده سال پس از صدور آگهی تتمه وجوه به نفع دولت ثبت و ضبط می گردد.

سوال – آیا مدیر تصفیه شدن به این معناست که پرداخت تمام بدهی ها و مالیات باقی مانده بر عهده اوست؟

خیر ، تصفیه بدهی ها و مالیات و دیگر مسائل برعهده شرکت بوده و مدیر تصفیه تنها  به نمایندگی از اعضای شرکت مراحل اداری و قانونی کار انحلال و امور تصفیه را پیگیری می نماید.

سوال – پس از انتشار آگهی مربوط به انحلال برای شرکت مسئولیت محدود  چه باید کرد؟

لازم است اظهارنامه انحلال تنظیم شده و با روزنامه رسمی آن به ممیز اداره مالیات جهت صدور مفاسا حساب مالیاتی و بیمه ای  تسلیم گردد ، پس از آن شرکت منحل شده  محسوب می گردد.

سوال – آیا مدیران در شرکت با مسئولیت محدود مختارند در هر زمانی که خواستند استعفا دهند؟ و این استعفا مسئولیت برای آنها در پی خواهد داشت ؟

. در صورت  استعفای مدیر ی مدیران نایبان آنها  آنگونه که  در اساسنامه پیش بینی شده است سمت  مدیریت را عهده دار می شوند در غیر اینصورت  با تشکیل جلسه به شکل  مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده هیئت مدیره  به انتخاب مدیر  جدید مبادرت می کنند. در مورد زمان استعفای مدیران شرکت مسئولیت محدود منع  قانونی وجود ندارد اما اگر استعفای مدیر با نیت ایجاد ضرر و زیان برای شرکت باشد  یا سهوا" ضررو زیانی به شرکت وارد نماید می بایست آن را جبران نماید.  .

سوال – اگر مدیر خارج از موضوع شرکت کاری انجام دهد آیا متخلف محسوب می گردد؟ عواقب قانونی این کار چیست ؟

در صورت اقدام خارج از شرکت مدیر  قانونگذار ضمانت اجرایی  برای آن در نظر نگرفته است ؛ لیکن  ممکن مسئولیت مدنی برای مدیر متخلف وجود داشته  باشد.  طبق حقوق فرانسه شركت در برابراشخاص ثالث مسئول است  اما نص قانون تجارت ما می گوید : اگر مدیر یا مدیران شركتی خارج از موضوع شركت اقدام نمایند شخصا درمقابل شركت و اشخاص ثالث مسئولیت مدنی دارند.البته به نظر می رسد برای حفظ و حراست حقوق سایر اعضای شرکت و اشخاص ثالث مدیر متخلف به شکل تضامنی مسئولیت پاسخگویی داشته باشد.

سوال -  به چه ترتیب می توان مدیر یا مدیرانی كه در اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود برگزیده شده اند را برکنار نمود؟

چنانچه مدیر یا مدیران دراساسنامه انتخاب شده باشند طبق  همان اساسنامه  باید جهت  تغییر مدیر یا مدیران مذكور عمل کرد.

سوال – اگر مدیر یا مدیران در اساسنامه انتخاب نشده باشند ، شرایط برکناری آنها چگونه خواهد بود ؟

در این شرایط شرکا نسبت به نصب و عزل مدیران تصمیم گیری می نمایند. مسلم است که مدیران نیز در این شرایط حق استعفا دارند

جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود به بخش ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج آراکس مراجعه نمایید..