آراکس پیشرو در زمینه خدمات ثبتی (ثبت شرکت و برند )و حقوقی - اخذ رتبه پیمانکاری

رتبه بندی یا گرید یک نوع معیار صلاحیت گذاری به منظور ضمانت کیفیت و کمیت پیمانکاران در ارائه ی خدمات و دفاع از حق و حقوق بهره وران می باشد که به وسیله معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گرفته می شود.ما در این مقاله برآنیم تا در خصوص اخذ رتبه پیمانکاری مطالبی را به شما عزیزان ارائه نماییم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ثبت آراکس در ارتباط باشید.
شرکت ها از نظر سازمان فنی و عمران استاندارد به دو دسته تقسیم می شوند

 1. شرکت هایی که به آن ها پیمانی گفته می شود.
 2. شرکت هایی که به آن ها مشاور گفته می شود.

برای شرکت های پیمانکاری،رتبه بندی شرکت ها در 11 رشته معرفی شده و در پایه های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 تعریف می شود که بالاترین رتبه،رتبه ی 1 و پایین ترین رتبه،رتبه 5 می باشد و شرکت های مهندسی مشاور در سه پایه رتبه بندی می شوند که بالاترین رتبه،رتبه ی 1 و پایین ترین رتبه،رتبه ی 3 می باشد.
11 رشته ها ی مختلف معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری رتبه بندی عبارت است از:

 1. ساختمان.
 2. راه و ترابری.
 3. صنعت و معدن.
 4. تاسیسات و تجهیزات.
 5. کشاورزی.
 6. آب.
 7. مرمت آثار باستانی.
 8. کاوش های زمینی.
 9. ارتباطات .
 10. نفت و گاز.
 11. نیرو.

فعالیت شرکت های پیمانکاری در عرصه ی اجرایی و اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی و قراردادهای اجرایی در عرصه ساخت و نظارت بر پیمانکار می باشد ولی شرکت های مشاور در عرصه ی طراحی و نظارت و نظارت بر ساخت فعالیت می نمایند و واسطه پیمانکار و کارفرما می باشند.

به منظور رتبه بندی شرکت های پیمانکاری متیاز نیروی انسانی متخصص،امتیاز کارهای انجام شده و امتیاز توان مالی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد ولی در رتبه بندی شرکت ها مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها هم مورد بررسی و ارزیابی واقع می گردد.

رتبه بندی شرکت ها در بخش های ذیل انجام می گیرد

 • رتبه بندی پیمانکاری.
 • رتبه بندی مشاوران.
 • رتبه بندی شرکت های انفورماتیک.
 • رتبه بندی شرکت های EPC.
 • رتبه بندی اندوه سازان.

فواید اخذ رتبه بندی پیمانکاری

 1. شرکت های پیمانکاری برای آن که بتوانند در مناقصه های دولتی حضور داشته باشند بایستی گواهینامه صلاحیت پیمانکاری داشته باشند.
 2. در صورتی که سرمایه گذار از رتبه بندی شرکت ها و توان فنی و مالی آن ها آکاهی کاملی را داشته باشد می تواند در انتخاب شرکت مناسب برای انجام طرح ها و پروژه های خود تصمیم بهتری را اتخاذ نماید.
 3. در صنایع گوناگون رتبه بندی شرکت ها می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت های گوناگون نسبت به هم و نقاط ضعف و قوت آن ها باشد.
 4. هر شرکتی برای عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی به رتبه بندی نیازمند می باشد.به عبارت دیگر مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که رتبه ندارند قرارداد ببندند.

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه شرکت ها عبارت است از:

 1. شرکت در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد.(جهت اخذ رتبه ،نخستین قدم ثبت یک شرکت است)
 2. شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر  طبق ضوابط و دستورالعمل های لازم باشد.
 3. شرکت محرومیت یا ممنوعیتی برای انجام کارهای مربوطه نداشته باشد.(عدم سوءپیشینه حرفه ای)
 4. هیچکدام از مدیران شرکت نباید کارمند دولت باشند.
 5. سابقه کار مفید و مرتبط مدیر عامل و اعضاء هیات مدیره موظف بر اساس جداول 1-7 آیین نامه ضروری می باشد.
 6. امتیاز مدرک تحصیلی هیات مدیره و پرسنل فنی امتیازآور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا مشاوره یا طرح ساخت محاسبه گردد.
 7. نکته:در صورت وجود دو مهندس با سابقه بیمه در اعضای هیئت مدیره شرکت می تواند در دو شاخه متفاوت تقاضای اخذ رتبه را داشته باشد.

مراحل اخذ رتبه پیمانکاری

رتبه بندی شرکت در سامانه ساجات با توجه به مستندات اطلاعاتی که در سایت وارد شده است تشخیص داده می شود و اهلیت و صلاحیت دوره بعدی، از متقاضی اخذ و ارزیابی خواهد شد.در صورتی که مستندات با اطلاعاتی که در پرونده وارد شده است مطابقت نداشته باشد امتیاز آن قرارداد برای شرکت منظور نخواهد شد.به منظور همین امر متقاضی بایستی فرم تقاضای رتبه بندی را کامل نماید و بعد از آن که مدارک مذکور را مهیا و فراهم نمود به سامانه ساجات مراجعه نمایند و درخواست خود را ابلاغ نماید.به منظور همین امر بایستی در وهله اول ثبت نام،شناسه و گذر واژه اول را اخذ نماید و اطلاعات اولیه شرکت را در سامانه قید نماید.سپس اطلاعات وارد شده توسط کارشناس مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید معاونت راهبردی و دریافت شناسه و گذر واژه دوم،در مرحله ی بعدی سایر اطلاعات شرکت با توجه به رشته و پایه درخواستی در سامانه درج می گردد و مدارک درخواست شده درسامانه بارگذاری می شود و در محل های مربوطه چسبانده می شود.سپس پرونده به منظور بررسی به سازمان مربوطه ارسال می گردد.سازمان مربوطه پس از بررسی پرونده و تایید آن پرونده الکترونیکی شرکت را به استانداری ارسال می نماید .سپس تمامی مدارک بطور حضوری توسط استانداری دریافت می گردد تا نسبت به صدور کارتکس شرکت اقدام گردد.
به  موجب ماده 25 آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران،در صورتی که اطلاعات تنظیم شده برای تشخیص صلاحیت نادرست و یا اسناد ارائه شده تقلبی و جعلی باشد،شرکت و مدیران آن به تشخیص دفتر امور مشاوران و پیمانکاران یا سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها از یک تا سه سال از تشخیص صلاحیت محروم می گردند.
بنابراین هر گونه اشتباه سهوی در وارد نمودن اطلاعات در سامانه ساجات از جمله عدم مهارت کافی در رابطه با نحوه ی محاسبه امتیازات بخش های مختلف،موجب طولانی تر شدن مراحل اخذ،تمدید و ارتقاء رتبه بندی و حتی تنزل رتبه های گرفته شده ی قبلی برای دریافت پیمانکاران و مشاوران می گردد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین ثبت شرکت ها در ایران به مقاله آن مراجعه نمایید.

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.