استعلام برند

استعلام برند

ما در این مقاله برآنیم تا درباره ی استعلام برند مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماییم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

استعلام برند

استعلام برند ، نام تجاری و علامت تجاری به دلیل بالا بودن تعداد برندهای ثبت شده و افزایش روز افزون آنها در داخل و خارج از کشور به هنگام ثبت برند استعلام برند ضروری می نماید.

به بیان دیگر زمانی که می خواهید برندی ثبت کنید با استعلام  ثبت برند متوجه می شوید که آیا آن برند پیش از این توسط تولید کننده و یا کار آفرین دیگری مورد استفاده و ثبت قرار گرفته است یا نه ؟ زیرا اگر این چنین باشد نه تنها نمی توانید آن برند را ثبت کنید ، بلکه اجازه ثبت برند شبیه به آن را نیز نخواهید داشت و از اینجا اهمیت استعلام برند آشکار می شود هم چنین ثبت برند برای شما مزایایی را به ارمغان می آورد که جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مزایای ثبت برند می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

ثبت برند در کرج

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی ثبت برند در کرج می توانید با مشاوران و کاشناسان ما در ارتباط باشید.

روش استعلام رایگان برند و علائم و نشان تجاری

روش استعلام برند

با استفاده از این روش جلوی ارسال نام تکراری و غیر قابل ثبت به سامانه ثبت نام برند را می گیرید و در نتیجه از اتلاف هزینه و زمان شما جلوگیری می شود . در ضمن می توانید از برندهای سایر رقبای خود در بازارکارتان اطلاع حاصل نمایید .

مزایای ثبت برند

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مزایای ثبت برند می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

سامانه تخصصی استعلام برند و علائم تجاری قبل از ثبت آن

این سامانه یکی از مرسوم ترین و کاربردی ترین شیوه های استعلام برند در کشور محسوب می شود. این سامانه از این حیث حائز اهمیت است که در صورت تکراری بودن نام برند و عنوان تجاری از ارسال همان نام به سامانه ی مورد نظر جلوگیری خواهد شد. همین مساله به صرفه جویی در زمان و هزینه جهت ثبت برند مرتبط می شود. از جهت دیگر با استعلام برند می توان از تمامی برندهای ثبت شده در 45 طبقه ی کاری اطلاع حاصل کرد.

یکی از مسائلی که توجه به آن حائز اهمیت است انتخاب نام برند و اسامی است که قبل از آن توسط واحد های تجاری به ثبت نرسیده باشد .این جریان به تسریع پروسه ی ثبت منجر خواهد شد.شما می توانید برای اطمینان بیشتر دامنه ی انتخاب های خود را وسعت دهید و انتخاب برندها را تنها به یک گزینه محدود نکنید. با پیروی از این شیوه در صورت رد شدن یکی از علائم و عنوان های بازرگانی می توانید به علامت دیگر رجوع کرده و در وقت صرفه جویی کنید.

بررسی اسامی و برندها قبل از درخواست برای ثبت روشی متداول است .این جریان موجب می شود که در زمان ارسال برند برای ثبت مشکلی شما را تهدید نکند.
در ��ین بین با توجه به تمهیداتی می توان از انتخاب یک برند تکراری و به ثبت رسیده جلوگیری کردو این یکی از مسائلی است که در انتخاب برند حائز اهمیت می باشد.

زمان و هزینه ثبت برند

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی  زمان و هزینه ثبت برند می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

مزایای استعلام برند 

  1. عدم ثبت نام برندهای تکراری که قبلا به ثبت رسیده اند.
  2. عدم اتلاف هزینه و وقت اضافی برای ارسال مجدد برند و علامت تجاری.
  3. عدم تشابه با برند رقبا.
  4. اطلاع از برندهای ثبت شده و تخصیص برند به طبقات کاری مختلف جهت ثبت نام تجاری مورد علاقه.

بنابراین می شود گفت که با استعلام برند می توان اطمینان پیدا کرد که آیا برند مورد نظر توسط مرجع ثبت برند و ثبت نام تجاری رد می شود یا تایید می گردد و در صورت اطمینان از رد برند نسبت به تغییر برند اقدام نمایید و در مطلوب ترین حالت با اطمینان کامل و بدون دغدغه از رد نام منتخب خود برای اسم تجاری پس از استعلام، آن را برای ثبت می فرستید.

استعلام و امکان سنجی برند پیش از ثبت آن

همانطور که گفته شد استعلام برند قبل از ثبت آن صورت می گیرد و در واقع اولین مرحله در ثبت برند است و ما این کار را برای شما آسان کرده ایم . کافی است به سامانه ما در آدرس بالا رجوع کنید تا با پر کردن فرم استعلام برند بلافاصله به صورت رایگان برند مورد نظرتان را استعلام کنیم و امکان ثبت آن را بررسی و در صورت لزوم برند جدید به شما معرفی نماییم، برندی که پیش از این ثبت نشده و منحصر به فرد شما باشد. با استعلام برند از سامنه ما آسوده خاطر فرایند ثبت برند را آغاز کنید.

 فواید ثبت برند 

ثبت برند یعنی ثبت اسم تجاری برای محصولات و خدمات شما. اسمی که در تبلیغات شما و در سربرگ و ست اداری شما استفاده شده و با تکرار آن در ذهن ها می ماند و وقتی این اتفاق افتاد شما تبدیل به یک برند می شوید که همگان آن را می شناسند و آنوقت است که کسب و کارتان رونق خوبی می گیرد پس ثبت برند و پیش از آن استعلام برند اولین گام در رونق شغل شما است. لازم به ذکر است که ثبت برند ، با ثبت علامت تجاری ،نام تجاری ، لوگو و آرم یکسان می باشد.

مراحل استعلام برند

اولین گام : استعلام نام برند

به دلیل عدم مواجهه با ابلاغ رد برند لازم است که ابتدا برندتان استعلام گردد تا مطابق با قوانین ثبت گرددو قبل از آن نیز مسبوق به ثبت نباشد . در بخش های بعدی این مقاله به شما می گوییم که چه برندی طبق قوانین قابلیت ثبت دارد.

نکته : ممکن است یک برند پیش از این به ثبت رسیده باشد لیکن در یک طبقه و صنف شغلی متفاوت از کار شما باشد ، در این صورت آن برند برای شما ثبت می گردد و با مشل رد مواجه نمی شود.

مثال: برند تیارا برای مواد آرایشی – بهداشتی ثبت شده است ، اگر شما بخواهید آن را در طبقه شیرینی جات ثبت کنید یعنی قنادی داشته باشید این کار بلا مانع است. تنها ثبت علامت تجاری غیر ممکن است که مانند برند گلنوش برند 45 طبقه باشد یعنی همه طبقات شغلی ثبت شده باشد.

دومین گام : بررسی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و ثبت اسم تجاری

برند انواع متفاوتی دارد و برای هر یک مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد . چنانچه برند لاتین باشد باید کارت بازرگانی داشته باشید یا چنانچه برند حقوقی باشد و به اسم شرکت ثبت شود مدارک ثبتی شرکت نیز مورد نیاز است . به علاوه مجوز فعالیت شما در رشته شغلی تان و مدارک شناسایی نیز باید تهیه و تکمیل گردد.

گام سوم : مراجعه به سامانه ثبت برند

پس از استعلام برند و تهیه مدارک نوبت به مرحله آخر و اصلی ثبت برند می رسد در این مرحله با مراجعه به سایت اداره مالکیت به آدرس ipssaaa.ir باید اظهارنامه برند شامل مشخصات ، شرکت یا شخص متقاضی برند ، و مشخصات خود برند را نیز وارد نمایید و پذیرش نهایی اظهارنامه ثبت برند را انجام دهید و منتظر تاییدیه و پذیرش آن بمانید .

این اظهارنامه باید با دقت پر شود تا با ابلاغیه رد اظهارنامه مواجه نشوید بنابراین توصیه می کنیم که از موسسات ثبتی مثل ثبت آراکس جهت ثبت اظهارنامه برند استفاده کنید تا به مشکل برخورد نکنید. بعد از تایید اظهارنامه باید برندتان در روزنامه رسمی آگهی شود و پس از یک ماه آگهی دوم را باید چاپ کنید و بعد از آن با اطمینان ازعدم وجود اعتراض به برند آگهی شده گواهی ثبت برند که ده سال معتبر است با پیگیری اداری و حضوری برای شما یا شرکت شما صادر می گردد و البته قابلیت تمدید بعد از ده سال را دارد.

نکاتی در خصوص نام و برند تجاری

پس ازاستعلام برند و ثبت برند یا نام تجاری یا علامت تجاری چنانچه متوجه شوید کسی از برند شما سو استفاده می کند و یا حتی مشابه آن را بر روی تابلو ویا محصولاتش قرار داده قانونا" حق شکایت از او و جلوگیری از فعالیتش را دارید و حتی این شخص باید به شما غرامت پرداخت کند.

برند قابلیت انتقال دارد و برند ثبت شده به دلیل طی کردن مراحل قانونی ، استعلام تایید و ثبت اظهارنامه و دونوبت آگهی و صدور تصدیق و به خاطر بازاریابی که برای آن انجام شده است و اکنون حاضر و آماده برای انتقال است ارزش خاصی دارد و هرچه برند مشهورتر باشد ارزش گذاری برند نیز افزایش پیدا می کند ، لذا ثبت برند و نام تجاری برای محصولات یا خدمت شما ارزش افزوده ایجاد می کند یعنی به عنوان دارایی پنهان بر ارزش آن می افزاید.

ثبت برند بر خلاف شرکت هیچ مالیاتی ندارد و تنها هزینه ثبت یا تمدید به همراه خواهد داشت یعنی هیچ مالیات و عوارضی به برند تعلق نمی گیرد.
برند را می توانید بین المللی کنید . شما اگر در کشور خود شرکت ثبت کنید برای انجام همان فعالیت در کشوری دیگر باید مجددا" تحت قانون تجارت آن کشور یک شرکت با مشخصات متفاوت ثبت کنید و اصطلاحا" ثبت محلی داشته باشید اما برند این مزیت را دارد که با یک بار ثبت در کشور خود و درخواست ثبت جهانی آن می توانید با یک اظهارنامه و یک فرایند و یک هزینه در هر چند کشوری که می خواهید آن را ثبت جهانی کنید در ایران نیز با ثبت بین المللی برند ( مادرید ) می توانید کالا یا خدمت خود را در 86 کشور عضو معاهده مادرید به ثبت برسانید و برخلاف ثبت شرکت اصلا" نیازبه ثبت محلی در تک تک کشورها نخواهید داشت.

چرا اداره مالکیت معنوی با ثبت برند حقوق ده ساله حمایت از برند را به شمامی دهد ؟

وقتی شما برندی را ثبت می کنید یعنی یک کسب و کار مجاز را به دولت و مردم معرفی می کنید که هم خدمتی به جامعه و هم درآمدزایی برای شماست و دولت به ازای این خدمت شما و طی کردن مراحل و پرداخت هزینه قانونی وظیفه خود می داند که از شما و برند ثبت شده شما حمایت کند .

بنابراین :

الف- جلوی ثبت برندهای عین یا مشابه برند شما را می گیرد

ب- در صورتی که شخص ثالثی بدون ثبت و غیرقانونی از برند شما یا شبیه برند شما استفاده کرد به شما حق شکایت می دهد.
زیرا در غیر این صورت هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که آیا بعد از به شهرت رسیدن کسب و کار شما نام تجاری شما مورد سو استفاده رقبا قرار نگیرد و هزینه و وقتی که برای تبلیغات گذاشته اید اتلاف نشود.

نکته : با ثبت برند می توانید به اشخاص ثالث اجازه استفاده از آن را بدهید و در واقع با اعطای شعبه یا نمایندگی برای خود کسب درآمد نمایید.

مدت اعتبار قانونی علائم تجاری ثبت شده

همانطور که ذکر شد هر برند پس از ثبت به مدت ده سال اعتبار دارد و این مدت قابل تمدید است . پروسه ثبت برند نیز 35-45 روزکاری زمانبر است .

علائم تجاری قابل ثبت

واژگان یا کلمات ، ترکیبی از حروف ، اعداد ، حرف و عدد و یا کلمه و رقم در کنار هم ، تصویر یا علامت و نماد و آیکون به شکل رنگی یا سیاه و سفید می تواند ثبت برند شود . در برخی کشورها شعار تبلیغاتی ، بو یا اصوات هم قابلیت ثبت برند دارند اما در کشور ایران فقط موارد گرافیکی و قابل رویت ذکر شده ثبت می گردد.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

واژه های عام قابل ثبت نیستند اسمی که به کلیه انواع یک محصول اشاره دارد اسم عام است و به عنوان برند قابل ثبت نیست مثلا" برند شکلات ثبت نمی شود زیرا به انواع شکلات اشاره دارد و نمی توان مالکیت آن را منحصر به یک فرد یا یک کارخانه تولید شکلات و شیرینی جات کرد.
همچنین است واژه های توصیفی مثلا" واژه ترش برای برند ترشیجات و لواشک و تمبر و آلو غیر قابل ثبت است زیرا مزه آن را توصیف می کند و کلمه توصیفی است.
علائمی که خلاف عرف جامعه و موازین اسلامی باشد نیز غیر قابل ثبت است من جمله مثال چهره افراد مقدس به عنوان لوگو یا علامت تجاری نباید استفاده شود.
نشان های دولتی ، نمادهای بین المللی ، پرچم کشورها ، اسامی مشهوره یا مقدسه ، نام سازمان های جهانی بر اساس قوانین اداره مالکیت فکری و معنوی غیرقابل ثبت می باشد.
و در پایان می رسیم به نقطه شروع یعنی برندهایی که پیش از این به ثبت رسیده باشد ، ثبت عین یا مشابه آنها ممنوع است.
ثبت ایلیا با آگاهی از همه این نکات به استعلام و ثبت برند شما مبادرت می ورزد.

نحوه، روش و مراحل استعلام برند و علامت تجاری غیر از سامانه استعلام برند مجتمع ثبتی و حقوقی آراکس

همانطور که می دانید برند دارایی معنوی و ارزش پنهان کسب و کار شماست و با قانونی کردن نام حرفه شما کمک شایانی به موفقیتتان می کند و اولین گام هم در این راه موفقیت ثبت درست برند است که با استعلام برند شروع می شود .

برای استعلام شرکت و نام تجاری و برند روش های ذیل وجود دارد :

رجوع به سایت اداره مالکیت و استعلام آنلاین که ممکن است به دلیل عدم به روز رسانی سایت و یا عدم نمایش برندهای در دست ثبت که ثبتشان هنوز کامل نشده و نیز به دلیل عدم آگاهی از فیلترهای موجود در سایت برای استعلام مثل طبقه بندی شغلی ، شما را گمراه کند و نتیجه مطلوب به شما ندهدو با وجود استعلام باز هم برندتان رد شود.

استعلام حضوری که به دلیل ازدحام جمعیت و حجم بالای پرونده ها نزد اداره ثبت برند زیرا این اداره تنها یک دفتر مرکزی دارد و کار ثبت برند کل ایران را همانجا انجام می دهد و شعبه ای در هیچ شهری ندارد بنابراین به دلیل حجم بالا ی کار باز هم ممکن است استعلام شما نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

نحوه استعلام برند قبل از ثبت بدین صورت می باشد که می توانیم از سامانه اداره مالکیت صنعتی و یا روزنامه رسمی کشور استفاده کرد. برای این کار لازم است از سامانه اداره مالکین صنعتی در استعلام برند قبل از ثبت به آدرس اینترنتی www.iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید. بدین صورت که که از طریق دکمه جستجو وارد صفحه جستجو می گردیم و نام مورد نظر و طبقه درخواستی را تعیین می کنیم و دکمه جستجو را کلیک می کنیم. در صورت وجود هر گونه سابقه ثبت مشابه، این سامانه نتایج جستجو را اعلام می کند.

یکی دیگر از روش های استعلام برن�� قبل از ثبت، روزنامه رسمی می باشد. برای این کار باید از سایت روزنامه رسمی کشور اقدام کنیم. آدرس اینترنتی روزنامه رسمی www.rrk.ir می باشد. بدین صورت که در قسمت آگهی های قانونی، با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، اسامی مورد نظر را وارد می کنیم و از میان روزنامه های جستجو شده به بررسی و امکان سنجی استعلام برن�� قبل از ثبت می پردازیم.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart