افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت از جمله مواردی است که ممکن است در طی حیات یک شرکت بار ها و بار ها انجام شود. هر ساله که شرکت بر اساس سود سالانه در آمدی را به دست می آورد.

در این مطلب همه آنچه که باید در افزایش سرمایه شرکت بدانید و چگونگی ثبت آن را می خوانید. افزایش سرمایه شرکت ممکن است به دلایل متعددی رخ دهد مانند اینکه نیاز به سرمایه بیشتر برای گسترش کار باشد و یا اینکه بر اساس سود تراز نامه سالیانه مبلغی به سرمایه شرکت اضافه شده باشد و یا شخص جدیدی با افزایش سرمایه می خواهد به شرکت ورود پیدا کند. در هر صورت این افزایش سرمایه باید در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود.

مقررات افزایش سرمایه در شرکت

آنچه که در تعریف سرمایه شرکت می توان گفت این است که سرمایه شرکت اعتبار و میزان توان یک شرکت در انجام تعهدات مالی ناشی از قرار داد های اخذ شده می باشد. بر اساس آنچه که در قانون تجارت سال 1311 عنوان شده است.

سرمایه شرکت ها در خصوص افزایش هیچ ممنوعیتی ندارد و ثبت سرمایه یک شرکت می تواند هر مبلغی باشد البته باید به باد داشته باشید که به میزان سرمایه تقبل شده در یک شرکت تعهد دارید.

در اهمیت قانون عنوان شده مثلاً شرکت های سهامی عام نیم توانند کمتر از 5 میلیون ریال سرمایه را در نظر بگیرند. در خصوص شرکت های سهامی خاص سرمایه نباید از حداقل 1000000 ریال کمتر باشد بنابراین این شرکت ها در زمان تأمین سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده ظرف یک سال تمام سهامداران پرداخت کنند و در صورت عدم پرداخت باید سرمایه را به میزان حداقل افزایش دهند و از سایر سهامداران سرمایه را دریافت کنند.

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت

ثبت افزایش سرمایه شرکت ها

بعد از هر باری که سرمایه شرکت افزایش پیدا می کند مبلغ قبلی سرمایه بالاتر می رود. بنابراین تغییری در روند ثبت افزایش سرمایه رخ می دهد. از این رو ثبت افزایش سرمایه برای اینکه مبلغ سرمایه شرکت نسبت به زمان تأسیس بالاتر رفته است و تغییر پیدا کرده است باید ثبت شود.

ثبت تغییرات مربوط به افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده انجام می شود و بعد از اخذ تصمیم در صورت جلسه ای مبنی بر همین موضوع در سامانه اداره ثبت شرکت ها بارگزاری می شود و ثبت تغییرات در اداره ثبت شرکت ها ثبت می شود در ادامه توضیح بیشتری در این خصوص خواهیم داد.

مالیات افزایش سرمایه شرکت

سرمایه شرکت به هر مبلغی که افزایش یابد باید نیم در هزار این مبلغ را به عنوان مالیات بر سرمایه پرداخت شود. که اصطلاحاً تمبر مالیاتی پرداخت می کنید. مثلاً اگر سرمایه شرکت تان 100 ملیون تومان باشد و مبلغ آن به 200 ملیون افزایش یابد باید نیم در هزار 100 میلیون تومان را به عنوان مالیات پرداخت کنید.

یعنی 100 ملیون باید بر 2000 تقسیم شود که حدود 50 هزار تومن به عنوان مالیات سرمایه باید برای ان ابطال تمبر صورت گیرد.

مراحل ثبت افزایش سرمایه

هیئت مدیره ممکن است به دلایل متعددی تصمیم به افزایش سرمایه شرکت را داشته باشد. از این رو باید از مجمع عمومی فوق العاده دعوت به عمل آورد. مجمع عمومی فوق العاده در وقت مقرر تشکیل می شود و سهامدارن و اعضاء شرکت در خصوص میزان افزایش سرمایه تصمیم مقتضی می گیرند.

توجه داشته باشید افزایش سرمایه ممکن است دلایل متعددی را داشته باشد برای مثال؛ ممکن است شرکت برای بستن قرار داد با شرکت دیگری نیاز دارد سرمایه را افزایش دهد و یا اینکه ممکن است شرکت بخواهد وامی دریافت کند و برای این موضوع نیاز باشد سرمایه شرکت افزایش پیدا کند و یا شاید لازم باشد در مناقصه ای شرکت کند و در مناقصه مربوطه سرمایه شرکت کمتر از سرمایه حداقلی برای شرکت در مناقصه باشد از این رو باید سرمایه به مبلغ حداقل افزایش یابد.

در هر صورت باید اگر مجمع عمومی به حد نصاب برسد و تصمیم در خصوص افزایش سرمایه شرکت صورت گیرد باید صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده با موضوع افزایش سرمایه شرکت تنظیم شود.

در قدم بعد صورت جلسه مربوطه باید در سامانه ثبت شرکت ها درج شود. منظور از درج شدن وارد کردن اطلاعات صورت جلسه در سامانه اداره ثبت شرکت ها بر اساس نوع تغییرات انجام گرفته می باشد.

بعد از ثبت نهایی در سامانه ثبت شرکت ها باید ظرف 3 روز مدارک و مستندات افزایش سرمایه را به اداره ثبت شرکت ها پست نماید و تمبر سرمایه شرکت را نیز ابطال کنید.

مدت زمان افزایش سرمایه شرکت

مدت زمان ثبت تغییرات افزایش سرمایه حداکثر تا 14 روز کاری می باشد.

مدارک لازم برای افزایش سرمایه

  • دو صورت جلسه از مجمع عمومی فوق العاده
  • برگه پذیرش سامانه ای
  • آگهی اخرین تغییرات شرکت
  • آگهی ثبت شرکت
  • وکالت نامه

در این مقاله کلیاتی از ثبت تغییرات افزایش سرمایه شرکت را مطالعه کردید. چنانچه در این خصوص نیازمند اطلاعات بیشتری هستید می توانید هم اکنون با شماره های مجموعه حقوقی ثبتی آراکس تماس بگیرید.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart