ثبت اختراع در سنندج

ثبت اختراع در سنندج چیست ؟

ثبت اختراع در سنندجیا پتنت امتیازی است که دولت و یا موسسه خاص در یک کشوربه مبتکران و مخترعان برای ایجاد یک ابداع نو وجدید که از نظر اقتصادی حائز اهمیت باشد اهدا می کند . ثبت اختراع به طور کلی تولید و یا فرآیندهایی را در بر می گیرد که شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشد . در واقع ثبت اختراع ، هر نوع بهره برداری مالی و اقتصادی از ابداع تا مدت زمان خاصی را در اختیار مبتکر قرار داده و حق مالکیت آن را از دیگران سلب می کند . در هر کشوری ثبت اختراع جزء حقوق داخلی آن کشور محسوب می شود و امتیازاتی از طرف کشور مربوطه در اختیار فرد مبتکر قرار می گیرد.

مدارك لازم جهت تقاضای ثبت اختراع در سنندج :

وفق ماده ٢٢و ٢٣ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات متقاضی ثبت باید مدارك ذیل راتهیه و به اداره مالیكت صنعتی تسلیم نماید.

اظهارنامه اختراع ٣ نسخه

اظهارنامه اختراع به فرم مخصوص بوده و جزئ اوراق بهادار می باشد متقاضی بایستی از واحد فروش اوراق بهادار مستقر در اداره كل ثبت شركتها تهیه و مانند فرم نمونه صفحات بعدی نسبت به تكمیل و امضای آن اقدام نماید.

توصیف مشروح اختراع یا وسیله جدیدی كه بررسی آن تقاضا می شود ٣ نسخه . اختراع مورد ادعای مخترع باید بطور كامل شرح داده شود در شرح اختراع باید تمام جنبه های اختراع ادعایی بطور وضوح بیان گردد توصیه می شود در تهیه شرح توصیف اختراع از كاغذهای آ ٤ استفاده گردد.

نقشه های اختراع ٣ نسخه

نقشه كامل اختراع باید با مركب و از روی مقیاس متری تهیه و ذیل نقشه ها توسط متقاضی یا وكیل او امضا و مهر شود وفق ماده ٢٧ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات نقشه ها و توصیف مشروح اختراع در روی كاغذی كه ٣٤ سانتی متر طول و ٢٢ سانتی متر عرض داشته باشد رسم گردد و همچنین برایا نجام امر مذكور فقط از یك روی كاغذ استفاده شود.

در صورتی كه تقاضانامه توسط وكیل متقاضی تسلیم اداره مالیكت صنعتی شود اصل وكالت نامه یا رونوشت یا فتوكپی برابر اصل شده بایستی ضمیمه اظهارنامه گردد.

در صورتی كه تقاضای ثبت اختراع از طرف شركت ثبت شده بعمل آمده باشد یك برگ روزنامه رسمی دال بر مدیریت شركت بایستی به ضمیمه مدارك تسلیم اداره مالكیت صنعتی شود.

فتوكپی شناسنامه مخترع یا مخترعین

قبض رسید بانكی حق الثبت اظهارنامه تقاضای ثبت اختراع

چرا اختراع خود را در سنندج ثبت کنیم ؟

بیشتر دانشگاه ها ، مراکز علمی ، دانشمندان و محققان در حال حاضر نوآوریها و تحقیقات خود را به سمت فن آوریها و تکنولوژی نوین سوق داده و این کشورها وقت و هزینه خود را به روی ایده ها و دستاوردهای به اصطلاح بازاری صرف نمی نمایند و اکثر کشورهای توسعه یافته ، لوازم و تجهیزاتی از این قبیل را از کشورهای در حال توسعه تهیه می نمایند و حتی تکنولوژی های خود را برای تولید به کشورهای در حال توسعه اعطاء می نمایند ؛ برای مثال میتوان ساخت تجهیزات و لوازم روزمره را که توسط کشورهایی همچون چین ، تایوان ، مالزی و غیره تولید میشود را نام برد.

لذا تصور برخی مخترعان مبنی بر اینکه بدلیل نداشتن گواهی نامه ی ثبت اختراع جهانی و در صورت ارائه ایده خود احتمال هرگونه کپی برداری وجود دارد موجب میگردد که مخترع ایده و یا اختراع خود را چندین سال در ذهن خود نگه داشته و متوجه نباشد که اختراعی تکمیل تر و با قابلیت بهتر از ایده ایشان به بازارها راه یافته و یا خواهد یافت .

بنابراین پیشنهاد میگردد برای موفقیت در این راه ضمن بررسی دقیق در خصوص تکراری نبودن ایده و همچنین بررسی بازار هدف و اطمینان از استقبال عمومی جهت استفاده از اختراع ، اقدامات لازم در خصوص اختراع ، تولید و عرضه به بازار انجام گردد و یا در صورت عدم برخورداری از هزینه های تولید ، با بازاریابی و معرفی کاربردهای اختراع خود به منظور فروش اختراع اقدامات لازم را مبذول نمایید.مگر در موارد خاص و اختراعات مهم که پیشنهاد کاوش به اینگونه موارد ، پیگیری و اقدام برای ثبت بین المللی است.

شرایط ثبت اختراع در سنندج :

 1 جدید بودن

مفهوم جدید بودن این است که اختراع مورد نظر تا تاریخ تسلیم اظهار نامه اختراع نباید در جایی مطرح شده باشد و از لحاظ ماهیتی باید تازه و بدیع باشد. در واقع اختراعی جدید است که با اختراعات و یا دانش قبلی موجود در اختراعات قبلی پیش بینی نشود. البته ذکر این نکته حایز اهمیت است که جدید بودن موردی نیست که باید به اثبات برسد بلکه برعکس، عدم وجود آن می تواند اثبات شود.

2 کاربرد صنعتی داشتن  

شرط دومی که جهت احراز گواهی اختراع مطرح است، کاربرد صنعتی داشتن یک اختراع ( مفید بودن) می باشد. این مورد در بند ۳ ماده یک معاهده پاریس به صراحت اظهار شده و مراد از صنعت کلیه صنایع کشاورزی، تولیدی، استخراجی و خدماتی می باشد. بنابراین کاربرد صنعتی و یا مفید بودن یک اختراع این است که اختراع باید در عمل مفید و کارساز باشد. در صورتی که موضوع اختراع ناظر به تولید یک محصول باشد، (باید) امکان ساخت و تولید آن فراهم باشد و اگر موضوع آن مرتبط با فرآیند تولیدی است، می بایستی امکان انجام آن فرآیند عملا میسر باشد. علاوه براین به لحاظ احراز ماهیت قابل ثبت بودن یک اختراع ، باید اختراع کاربردی عملی داشته و صرفاً، تئوری جدیدی را ارائه نکرده باشد.

3 گام ابتکاری

شرط دیگر برای اینکه اختراعی قابل ثبت باشد آن است که اختراع با توجه به مجموعه اطلاعات و دانش موجود یک شخص که در رشته اختراع مهارت معمولی داشته باشد، قابل پیش بینی نباشد. به تعبیر دیگر، اختراع مورد نظر نباید برای شخصی با مهارت معمولی در آن رشته از بدیهیات باشد. توجه به این نکته حایز اهمیت است که جدید بودن و داشتن گام ابتکاری معیارهای مجزایی می باشند. جدید بودن زمانی در یک اختراع وجود دارد که بین اختراع و دانش و فنون قبلی (اختراعات قبلی) تفاوت وجود داشته باشد، در حالی که داشتن گام ابتکاری، تنها بعد از احراز جدید بودن مطرح می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت اختراع در استان کردستان با موسسه حقوقی و ثبتی آراکس  در تماس باشید

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.