ثبت برند

ثبت برند

ثبت برند در کرج به ثبت طرح یا نشانی اطلاق می گردد که تولیدات شخص یا اشخصای را در قالب یک شرکت یا واحد تولیدی و یا خدمات آنها را از سایر کالاها و خدمات در زمینه مشابه متمایز می سازد. ثبت آراکس با سالها تجربه در زمینه ثبت برند پاسخگوی کلیه نیازهای شما عزیزان می باشد.

توضیحاتی در خصوص ثبت برند

تعاریف قانونی ثبت برند یا علامت جمعی چنین می گوید:

برند هر نشان مرئی یا قبل رویتی می باشد که کالاها و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از یکدیگر متمایز می سازد.

و علامت جمعی عبارتست از نشانی که به عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی می گردد و قادر است مبدا جغرافیایی و یا ویژگی های دیگر کالاها و خدماتی را که ازاین نشان ، تحت نظر مالک آن استفاده می کنند از سایر کالاها و خدات متمایز سازند.
نام تجارتی عنوانی است برای مشخص ساختن اشخاص حقیقی یا حقوقی

مزیت های ثبت برند

 • ضامن تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان در هنگام خرید است
 • متمایز کننده تولیدات شرکتها می باشد.
 • عاملی مهم در بازاریابی بوده و سبب شهرت و خوشنامی شرکت‌ها می گردند.
 • با اعطای امتیاز استفاده از آنها به افراد دیگر منبع کسب درآمد برای صاحبان برند هستند.
 • وجود آنها برای تنظیم موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی لازم است
 • ستون مستحکم رشد و رونق کسب و کار می باشند.
 • انگیزه بخش شرکتها برای سرمایه گذاری در راستای بهینه سازی کیفیت محصولاتشان می باشد
 • با ثبت برند امکان استفاده از وام و تسهیلات بیشتر می گردد.

در صورت نیاز به مطالعه در زمینه ثبت شرکت به مقاله ی آراکس مراجعه نمایید.

دلایل حمایت از علائم تجاری و حقوق ناشی از آن

امروزه اغلب صاحبان مشاغل پی برده اند که داشتن یک برند معتبر چه نقش مهمی در تشخیص محصولاتشان از محصولات رقبا بازی می کند ، لکن هنوز به اهمیت حمایت از برند تجاری خود از طریق ثبت آن پی نبرده اند.

پس از ثبت برند براساس موازین قانونی شخصیت حقیقی یا حقوقی نسبت به آن برند حق انحصاری پیدا میکند، و این حق انحصاری مانع از از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط حریفان و رقبا با برندی که تقلیدی از برند شما است می گردد.

مدت اعتبار برند پس از ثبت

برند ثبت شده از تاریخ تسلیم اضهارنامه ثبت برند به متولی مربوطه ، به مدت 10 سال از اعتبارقانونی برخوردار است. پس از ده سال صاحب برند می تواند با پرداخت هزينه مربوطه ، به تمديد آن اقدام ورزد.

چنانچه پس از انقضاءمدت اعتبار برند ثبت شده جهت تمدید آن اقدام نگردد مدت زمان 6 ماه از تاریخ انقضاء آن توسط قانونگذار تعیین شده است که مالکین برند می توانند طی این مدت با پرداخت جریمه تاخیر نسبت به تمدید حق انحصاری ده ساله برند خود مبادرت نمایند.

چه برندهایی قابل ثبت هستند؟

هر واژه، حرف یا چندین حرف ، شماره ها، تجسمات تصویری، عکس، فرم، رنگ، طرح، برچسب یا ترکیبی از این موارد که با هدف تشخیص کالاها یا خدمات بکار رود، برند محسوب می‌شود.

در بعضی از کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز برند تلقی می گردند و قابلیت ثبت دارند. امروزه با افزایش تعداد کشورها انواعی از برندهای تجاری که پیش از این متداول نبوده‌اند نیز ثبت می شوند از جمله :رنگ‌ها، علامات سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی محصولات)، نشان‌های قابل استماع (صداها) یا رایحه ها. با اینحال، در بسیاری از کشورها همه موارد نامبرده قابل ثبت نمی باشند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند و عمومآ برندهایی ثبت می گردند که قابل روءیت هستند به عبارت دیگر در این کشورها تنها برندهای تصویری یا گرافیکی به ثبت می رسند.

برندهایی که قابلیت ثبت ندارند
 • لغات عام قابلیت ثبت نخواهند داشت. به عنوان نمونه ، اگر شما قصد دارید برند «نوشابه» را برای فروش نوشیدنی ثبت کند، درخواست شما رد می گردد زیرا کلمه نوشابه واژه عامی است که به همه انواع نوشابه اشاره دارد.
 • دومین مورد غیر قابل ثبت واژه‌های موصوفی می باشند، که عبارتند از کلماتی که در تجارت به منظور توصیف محصول مورد نظر بکار می‌روند. برای مثال، برند « کلاسیک » برای مبلمان به احتمال زیاد ثبت نمی گردد زیرا لغتی است که برای توصیف یک نوع خاص از مبلمان به کار می رود و ثبت آن برای یک شرکت یا شخص بی عدالتی در حق سایر تولیدکنندگان این گروه از مبلمان خواهد بود. به همین ترتیب اظهار نامه ثبت برندهایی که به صورت کلمات کیفی مانند «شیرین»، «بهترین»، «خلاقانه» و… هستند به احتمال قریب به یقین مردود خواهند شد ،مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند. در این گونه موارد، عبارتی حاوی این مطلب که برای آن بخش از برند حق استفاده انحصاری تقاضا نمی‌شود، الزامی است .
 • برندهای گمراه کننده (متقلبانه) دسته دیگری از برندهای غیرقابل ثبت هستند که سبب انحراف ذهن مشتریان نسبت به نسبت به هویت، کیفیت یا منشا ء جغرافیایی کالا می گردند. برای مثال برند هایی که امروزه با پسوند «ویچ »جهت عرضه و فروش فست فودها استفاده می گردند و بعضا" برخی از آنها به شهرت و معروفیت رسیده اند ممکن است مورد سوء استفاده قرارگیرند به این شکل که واژه اول آنها استفاده شده و تنها در پسوند تغییری ایجاد گردد. ( عطا پیچ به جای عطا ویج)این نوع برند احتمالا" رد خواهد شد زیرا مورد اول (عطا پیچ) به مشتریان اینگونه القا می کند که در حال خرید از یک برند مشهور قدیمی یعنی عطاپیچ هستند و از زحمات ، سرمایه گذاری و بازاریابی مالکین این برند سوء استفاده خواهد شد.
 • دسته چهارم از برندهای غیر قابل ثبت قاعدتا" برندهایی هستند که مغایر با موازین نظم عمومی ،اخلاق حسنه اسلامی ، شرع و عرف رایج در جامعه هستند. این نوع تصاویر یا کلمات به عنوان برند قابل ثبت نمی باشند.
 • در نهایت پرچم‌ها ،علائم سلطنتی، نشانهای رسمی دولتی ،نماد کشورها و ارگانهای بین المللی که نمونه‌ای از آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) ارسال شده است جزء لغات غیر قابل ثبت برای برند تجاری می باشند.

مراحل ثبت برند

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت علامت تجاری

 • ارائه اظهارنامه ثبت برند از طریق فایل الکترونیکی که متقاضیان می توانند با تماس با مشاورین ثبت برند اراکس از روند انجام آن اطلاع حاصل نمایند.
 • مدارك احراز هویت درخواست کننده شامل :

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی
ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی شرکت ، کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 • مدارك نماينده قانونی: اگر درخواست ثبت برند توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) تسلیم می گردد مدارک شناسایی آن شخص به علاوه معرفی نامه رسمی مورد نیاز می باشد.
 • نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویری از برند درخواستی در اندازه 10×10 سانتی متر
 • درصورت سه بعدی بودن بودن برند تجاری ارائه برند به شکل نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی لازم است به طوری که این تصویر باید از شش زاویه متفاوت تهیه شده و درمجموع یک نمونه واحد را شکل دهد .
 • تسلیم اسناد مربوط به فعالیت در رشته مرتبط به عنوان مثال جواز تأسیس از وزارت صنایع یا پروانه بهره برداری، پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 • استفاده از حق تقدم: درصورتی که اشخاص متقاضی ثبت برند بقصد داشته باشند تا به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر 6 ماه) برخوردار شوند ضروری است که مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه ثبت یا نهایتا" ظرف 15 مدت روز پس از آن تاریخ تسلیم کنند.
 • نسخه ای ازمقررات و قوانین استفاده ازعلامت جمعی و تصدیق مقام ذی صلاح
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت برند در کرج میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران تخصصی ثبت آراکس در ارتباط باشید.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart