ثبت شرکت عمرانی

ثبت شرکت عمرانی

در مطلب ذیل در خصوص ثبت تخصصی انواع شرکتهای عمرانی به صورت کامل توضیحاتی ارائه گردیده است در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت شرکت عمرانی و پیمانکاری با کارگروه آراکس تماس حاصل نمایید.

به منظور ثبت شرکت عمرانی ، بهتر است موضوع عمرانی در قالب شرکت سهامی خاص ثبت و اجرا ءگردد زیرا شرکتهای عمرانی سهامی خاص برای شرکت در مناقصات از اعتبار بیشتری برخوردارند. که دلیل این اعتبار این است که :

اولا " 35% سرمایه اولیه شرکت در شرکتهای سهامی خاص به حساب شرکت واریز می گردد و مانند شرکتهای مسئولیت محدود درهنگام ثبت سرمایه آنها تنها اعلام نمی گردد.

ثانیا" تمدید مدت تصدی مدیران شرکت سهامی خاص هر دو سال یکبار و بازرسان شرکت هر یک سال یکبار سبب تحت نظر بودن بیشتر شرکتهای سهامی خاص می گردد.

ثالثا" بررسی تراز سود و زیان سالانه و وجود بازرسین در این نوع شرکتها سبب اعمال کنترل بیشتراین نوع شرکتها می گردد. براساس دلایل فوق می توان اینگونه نتیجه گرفت که برای شرکتهای عمرانی ثبت شرکت سهامی خاص اصلح تر است .

شرکت عمرانی می تواند با یکی از موضوعات ذیل در قالب سهامی خاص به ثبت برسد:

پیمانکار سازه های نفت و گاز و پتروشیمی ، ابنیه ، تاسیسات ، برق و الکترونیک ، نیرو ، آب و فاضلاب ، تونل، راه ، سد ، فضای سبز، پارک و

شرکتهای پیمانکاری می توانند جهت اخذ رتبه ، به متولی مربوطه یعنی نهاد ریاست جمهوری مراجعه نمایند.

آخرین رتبه برای شرکتهای جدیدالتاسیس رتبه 5 میباشد . برای دریافت رتبه 5 عمرانی باید حداقل یک مهندس با 6 سال سابقه کار بیمه ای در رشته مرتبط و یا دومهندس با 3سال سابقه با یک مهندس بدون سابقه بعنوان اعضاء هیات مدیره انتخاب گردند . این نوع مهندسین را اصطلاحا" مهندسین امتیاز آور می گویند.

پس از ثبت شرکت و اخذ رتبه بندی شرکت ، شرکتهای عمرانی می توانند برای ارتقاء رتبه خود اقدام نمایند . ارتقاء رتبه پیمانکاری از 5 به 4 و سپس از رتبه 4 به 3 و نهایتا" رتبه 1 می باشد. که البته ارتقاء رتبه نیز شرایط خاص خود را دارد به عنوان مثال : فاکتورهایی مانند داشتن ماشین آلات و داشتن صورت وضعیت قطعی مربوط به بیش از یک پروژه خاص برای ارتقاء رتبه لازم میباشد.

موسسه حقوقی و ثبتی آراکس دارای کادری تخصصی و کارشناسان باتجربه و مجرب در زمینه ثبت شرکت ، هم اکنون می توانید جهت اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت عمرانی تماس حاصل نمایید.

شرایط ثبت شرکت عمرانی سهامی خاص

 • حداق 3 نفر عضو و 2 نفر بازرس ( 5 نفر جهت ثبت شرکت سهامی خاص عمرانی)
 • کمینه سرمایه 1000000 تومان
 • مدت زمان لازم 30 روز کاری
 • پرداخت حداقل 35% از سرمایه اولیه نزد یکی از بانکها

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت عمرانی

 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه
 • امضای اقرار نامه
 • گرفتن مجوز لازم
 • تنظیم وکالت نامه جهت اخذ مجوز و ثبت شرکت عمرانی

پس از تحویل و یا ارسال مدارک برای وکیل خود این مدارک به کارشناس واحد ثبت اداره ثبت شرکتها تسلیم شده و پس از تعیین و تایید نام شرکت طی 4 روز کاری مراحل اداری ثبت شرکت آغاز می گردد.

اگر نام مورد نظر موسسین شرکت از نظر کارشناس اداره ثبت قابل تایید نباشد ایراد آن اعلام گردیده و پس از انجام هماهنگی های لازم با موکل اقدامات لازم به منظور برطرف ساختن ایراد مذکور انجام می شود. در این مرحله معمولا" طی یک روز کاری بررسی نام جدید انجام شده و تایید می گردد و یک نسخه از اطلاعات به صورت اینترنتی برای کارشناس اداره ثبت ارسال می گردد.

در مرحله بعد پرونده از اداره ثبت دریافت گردیده و مدارک لازم به موکل جهت افتتاح حساب بانکی و دریافت گواهی آن ارائه می گردد ، پس از اخذ گواهی بانکی طی یک نامه پلمپ شده از بانک مجددا" مدارک به همراه مجوز کار باید برای اداره ثبت ارسال گردد.

کارشناس اداره ثبت پس از بررسی نهایی پرونده آن را تایید می نماید و پس از 7 روز ثبت شرکت در دفاتر مکتوب شده و اصطلاحا" دفتر نویسی می گردد . در مراحل پایانی 3 تا 5 روز پس از دفترنویسی شماره ثبت اعلام شده و می توان برای درج آگهی تاسیس مبادرت نمود. 15 روز پس از ثبت آگهی تاسیس روزنامه رسمی شرکت نیز انجام می گردد.

ثبت شرکت عمرانی به صورت مسئولیت محدود شرایط و مدارک ذیل باید فراهم آید

 1. حضور حداقل دو نفر از اعضا
 2. کمینه سرمایه 1000000 ریال
 3. تعهد کل سرمایه
 4. مدت زمان لازم برای ثبت : ماه کاری
 5. فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 6. اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 7. امضای اقرارنامه

مراحل ثبت شرکت عمرانی

پس از تهیه و تکمیل مدارک فوق و تحویل آن به کارشناسان ثبت شرکت آراکس و پرداخت هزینه های لازم به ترتیب ذیل عمل خواهد شد :

 • تعیین نام ، موضوع شرکت ، میزان سرمایه ، اعضای هیئت مدیره ، سمت و مقدار سهم الشرکه هر یک از شرکا و اعلام آن به کارشناس
 • ثبت درخواست اولیه ثبت شرکت پیمانکاری توسط کارشناس
 • پیگیری مراحل ثبت و تکمیل پرونده ثبت شرکت
 • پرداخت حق الثبت و حق تعیین نام و ارائه مدارک آن به کارشناس مربوطه
 • تایید نام و یا ابلاغ رفع نقص در صور
  ت عدم تایید
 • پس از اقدام لازم برای رفع نقص و ارجاع مکرر پرونده به کارشناس اداره ثبت
 • دعوت از موکل جهت امضا مدارک شرکت ( اعم از اساسنامه ، شرکتنامه و…)
 • پرداخت حق الدرج مربوطه

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart