ثبت طرح صنعتی در کرج

طرح صنعتی (Industrial Design) به عنوان یکی از مقوله های مالکیت فکری، صرفا به ماهیت زیبایی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره دارد و صرفا مربوط به شکل و ظاهر یک محصول است. علیرغم اینکه محصول ممکن است ویژگی های فنی و نوآورانه نیز داشته باشد، ولی اساسا طرح های صنعتی از ابعاد فنی و عملکردی آن متفاوت است.در بازاری که رقابت و نوآوری و کالاهای جدید حرف اول را در کسب سهم بیشتر بازار می زند، حفظ مالکیت ایده های جدید بسیار مهم است بنابراین باید جهت ثبت طرح صنعتی خود اقدام نمایید.

مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج

وقتی ایده ای قابل پیاه سازی و عرضه به بازار می باشد، اولین اقدام گرفتن مالکیت به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای نوآوری می باشد و با کالاهای موجود در بازار تفاوت و برتری محسوسی دارد می توانید از دولت درخواست حمایت و ثبت کنید.

یکی از خدمات گروه ثبتی آراکس، در کنار ثبت شرکت، ثبت اختراع و ثبت برند، فعالیت در زمینه ثبت طرح صنعتی می باشد که در این زمینه مشتریان نام آشنایی دارد.
با ثبت طرح صنعتی انحصار آن در اختیارتان قرار می گیرد و هیچ کدام از رقبایتان مجاز به کپی برداری و تولید محصول شما نخواهند بود البته به شرطی که اصول ثبتی در آن رعایت شده باشد.

در این نوع ثبت می توانید شکل ظاهری محصول و کالای طراحی شده و جدید خود را تحت انحصار خود قرار دهید که این امر باعث رغبت بیشتر مشتریان، افزایش سهم بازار و موفقیت بیشتر می شود.

با ثبت طرح صنعتی در کرج محصولتان را انحصاری کنید. موسسه حقوقی آراکس مجری انحصاری ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت طرح صنعتي چيست؟

طرح صنعتي با جنبه تزييني و زيبايي شناختي يك كالاي كاربردي مرتبط است. طرح صنعتي مي تواند شامل وجوه سه بعدي مانند شكل يا ظاهر يك كالا و يا وجوه دوبعدي مانند الگوها، خطوط يا رنگ باشد. طرح صنعتي در دامنه وسيعي از محصولات صنعتي يا صنايع دستي مورد استفاده قرار مي گيرد. از ساعت، جواهرات، مد و موارد لوكس ديگر، تا ابزارآلات صنعتي و پزشكي، مبلمان، لوازم الكتريكي خانگي، وسايل نقليه، سازهاي معماري؛ از طراحي لباس و كالاهاي سودمند تا محصولات سرگرمي مانند اسباب بازي و لوازم جانبي حيوانات، همه از موارد كاربرد طرح صنعتي هستند. اشكال و ظواهر صندلي ها، تلفن ها، خودروها، كامپيوترها، هواپيماها، تلويزيون ها، ساعت ها، دوربين ها و … از جمله موارد كاربرد طرح صنعتي هستند.

از نگاه قانون ثبت طرحهاي صنعتي‌،اختراعات و نشان تجاری ،هرنوع تجمع خطوط يا رنگها و هرنوع اشکال سه‌بعدي با خط ها، رنگها و يا فاقد آن‌به نحوی كه تركيب يا طرح يك محصول صنعتي يا فرآورده ای از صنايع دستي را متغیر سازد، طرح صنعتي محسوب می شود. در ثبت طرح صنعتي فقط قدرت دست یافتن به نتيجه فني بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی حاصله از اين قانون نمی شود.

آمیزش خطوط ،رنگها و هرنوع اشکال سه بعدی با خطها ، رنگ یا فاقد آن به نحوی که آمیخته ساختن آنها باهم شکل یک محصول را از منظر تزیینی بودن وویژگیهای زیبایی شناسی متحول ساخته و منجر به جذب مشتری شود را طرح صنعتی می گویند . در ثبت طرح صنعتي قدرت دست یافتن به یک نسخه فنی، بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی قانون نمی گردد.

تفاوت طرح صنعتي با علامت تجاري چيست؟

يك طرح صنعتي با ظاهر يك محصول ارتباط دارد و نبايستي ضرورتاً متمايز كننده باشد( ويژگي مورد نياز در علامت تجاري). اگرچه يك علامت تجاري ممكن است شامل انواع نشان هاي مشهود تزييني و يا غير تزييني باشد ولي هميشه بايستي متمايز كننده باشد. بنابراين كاركرد ها و دلايل براي كسب حمايت طرح صنعتي و كاملاً متفاوت هستند.

تفاوت طرح صنعتي با پتنت چيست؟

موضوع حمايت از طرح صنعتي با پتنت به دليل زير متفاوت است:

طرح صنعتي بايستي با ظاهر اشياء در ارتباط باشد، كه براي خصوصيات فني يك محصول تعيين كننده نيست. اما بالعكس، در موضوع حمايت از پتنت، خصوصيات فني يك محصول يا فرايند شرط تعيين كننده براي اختراع است.

حمایت از طرح صنعتی ثبت شده

در بسیاری از کشورها از جمله ایران طبق ماده 52 قانون ، طرح صنعتی باید ثبت شود تا تحت حمایت قوانین مربوط به طرح صنعتی قرار گیرد. هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند.

طبق ماده 28 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری بهره برداری از هر طرح صنعتی ثبت شده توسط اشخاص غیر مشروط به موافقت مالک است که شامل ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی ثبت شده می باشد. مالک می تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت او، حقوق ناشی از ثبت را نقض کند در دادگاه اقامه دعوی نماید.

شایان ذکر است قانون و شیوه عملکرد هر کشور، حوزه اصلی حمایت از طرح های ثبت شده را معین خواهد کرد به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران در ماده 28 قانون حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علائم و نام های تجارتی مصوب 1386 این حقوق را اینچنین بر می شمرد:

 1.  بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص، مشروط به موافقت مالک آن می باشد.
 2. بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارتنداز : ساخت، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی.
 3.  مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتا موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد در دادگاه اقامه دعوی نماید.

شرایط ثبت طرح صنعتی در کرج

ویژگی لازم برای ثبت طرح صنعتی در کرج چیست و چه فرایندی را طی می نماید؟

بر مبنای بیست و یکمین ماده قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی و علائم تجاری تصویب شده در سال 1386 طرح صنعتی زمانی قابلیت ثبت را دارا می باشد که نو و با اصالت باشد طرح صنعتی موقعی تازه محسوب می شود که از راه منتشر کردن به نحو قابل احساس و یا از روش استفاده عملی یا به شکلی غیر از اینهاعمومی نشده باشد و پیش از تاریخ تحویل اظهارنامه برحسب مورد پیش از مقدم دانستن حق در هیچ نقطه ای از دنیا همگانی نشده باشد و همچنین طرحی اصیل است که به شکل مستقل توسط طراح بوجود آمده و یا تقلید از طرح های موجود نباشد به شکلی که از نگاه یک کاربر آگاه متفاوت از طرح هایی باشد که پیش از این در دسترس مردم قرار گرفته است.

به این معنا که قائم به ذات طراح باشد ، چنانچه آن طراح حضور نداشت هرگز آن طرح بوجود نمی آمد. در صورت افشایءطرح صنعتی طی زمان شش ماه پیش از تاریخ مورد تقاضا یا در موارد مقتضی پیش از تاریخ حق تقدم ، مانع ثبت نخواهد بود . طبق مواد 26 و 77 نظامنامه قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی وعلائم تجاری استعمال از مهلت ارفاقي معین در بند هـ ماده 4 قانون از جمله ناظر بر موارد زير است:

رونمایی به علت يا در امتداد سوء استفاده اشخاص ثالث يا ذينفع پیشین متقاضي انجام شده باشد؛

رونمایی در راستای حضور در يك نمايشگاه رسمي صورت گیرد كه در اين فرضیه متقاضي می بایست گواهي شركت و حضور در اين نمايشگاه را كه مسئولان ذی صلاح تایید نموده اند به انضمام درج اين مطلب كه اختراع تنها در نمايشگاه ذکر شده به نمايش گذاشته شده است، طی 30 روز از تاريخ تسليم اظهارنامه به اداره ثبت تسليم نمايد.

تبصره – مقصود از نمايشگاه رسمي نمايشگاهي‌ می باشد كه توسط دولت يا اداره های دارای صلاحیت داخلي متشکل می شود و يا توسط دولت يا اشخاص صلاحیت دار در يك كشور عضو كنوانسيون پاريس و در سطح بين‌الملل برپا می شود. در چنین فرضی گواهي مسؤولان ذي‌ربط نمايشگاه رسمي بایست توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی تایید شود.

درخواست ثبت طرح صنعتی به وسیله اظهارنامه ثبت طرح صنعتی دراداره ثبت طرح صنعتی شروع می گردد که می بایست تصویر ، رسم و سایر ویژگی های ظاهری محصول که طرح صنعتی را تشکیل می دهدو ذکر نوع فراورده هایی که طرح صنعتی برای آنها استفاده می شود را شامل گردد و اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد اداره می تواند نمونه ای از محصول واقعی یا ماکت آنرا از تسلیم کننده مطالبه نماید. اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در بردارنده مشخصات هویتی متقاضی و طراح به همراه مدارک هویتی آنها باشد.

بنابر این در هر اظهارنامه دو نوع مالکیت وجود دارد یکی مالک مادی دیگر مالک معنوی. مالک مادی همان متقاضی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی است که پس از ثبت طرح صنعتی مالک مادی طرح شده و می تواند هرگونه دخل و تصرف در آن را داشته باشد. اما طراح ، مالک معنوی شناخته شده و حق انتقال یا واگذاری یا شراکت به غیر را ندارد. تاریخ اظهارنامه همان تاریخ تسلیم آن به مرجع ثبت یا ثبت الکترونیکی بوده و تحت حمایت قانونی قرار خواهد گرفت. مرجع ثبت طرح صنعتی پس از وصول برای تطابق آن با مفاد ماده 20 و 22 و بند و ماده 4 قانون مذکور آنرا ثبت و مجوز انتشار در روزنامه رسمی صادر می نماید.

نکته: متقاضی قادر است تا پیش از زمان ثبت طرح صنعتی ، اظهارنامه خود را دریافت نماید.

نکته: متقاضی قادر است انتشار آگهی را تا یک سال به عقب بیاندازد که در صورت وجود دلایل کافی عملی می باشد.

نحوه ، شرایط و مراحل ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت یک طرح صنعتی به صورتی استاندارد و صحیح می تواند درمیزان آرامش فکری و اطمینان حقوقی فردای ما بسیار تأثیرگذار باشد. بنابراین، اگر چه نحوه ی صحیح ثبت طرح های صنعتی یک فن و تخصص علمی- تجربی است که نیازمند حضور متخصّصین خود است، امّا به طور کلی، می توان گفت روند یک ثبت در ایران به صورت زیر می باشد.

ثبت طرح صنعتی در تهران و در اداره ثبت طرح های صنعتی با رعایت موارد زیر به عمل می آید:

روند ثبت طرح های صنعتی به صورت اینترنتی انجام می شود و لذا متقاضیان لازم است پس از تهیه مدارک زیر، روند درخواست خود را از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیگیری نمایند.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی در کرج

 1. تکمیل فرم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی؛
 2. مدارك مثبت هويت متقاضي؛
 3. اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی؛
 4. اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

مدارك نماينده قانونی

درصورتی که تقاضا توسط نمااینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

مدارک مثبت هویت طراح

 1. ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی طراح.
 2. ارائه نمونه از طرح صنعتی مورد درخواست برای ثبت.
 3. اگر طرح صنعتي دو بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده.
 4. اگر طرح صنعتي سه بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده از تمامي جوانب طرح موردتقاضا.
 5. در طرح صنعتي سه بعدي، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتي از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضي از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، بايد حداكثر 20×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد.

درخواست کتبی تأخیر انتشار

درصورتیکه متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی منتشر نگردد، همراه مدارک، درخواست كتبي مبنی بر تأخير انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي با تعيين مدت تأخیر (حداکثر یک سال).

درخواست عدم ذکر نام

چنانچه طراح مالک نباشد و همچنین نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی قید شود باید درخواست كتبي مبني بر عدم ذكر نام خود را ضمیمه نماید.

رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی

در صورتی که درخواست ثبت از سوی متقاضی خارجی باشد، معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ارزی 740001 نزد بانک ملی- شعبه عباس آبادغربی(803) به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریزگردد.

استفاده از حق تقدم

درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشور از مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

توجه1- طرح چاپ شده اشكال و تصاوير گرافيكي يا ترسيم شده، موضوع بندهاي 4 و5 فوق، بايد حداكثر در ابعاد 20×20 سانتي متر باشد و در آن رنگي بودن يا نبودن اشكال و تصاوير تصريح گردد.

توجه2- در صورت نیاز به ارائه ماكتي از مدل طرح، مرجع ثبت مي‌تواند ماكت مزبور را ممهور به مهر و تاريخ نموده به متقاضي اعاده نمايد. (تشخیص ارائه ماکت با مرجع ثبت می باشد.)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت طرح صنعتی در کرج با کارشناسان موسسه حقوقی و ثبتی آراکس در تماس باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.