ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت طرح صنعتی در کرج به عنوان یکی از مقوله های مالکیت فکری، صرفاً به ماهیت زیبایی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره دارد و صرفا مربوط به شکل و ظاهر یک محصول است. در ادامه برای درک بهتر نحوه ثبت طرح صنعتی در کرج شما را راهنمایی خواهیم کرد.

ماهیت طرح صنعتی در کرج

علیرغم اینکه محصول ممکن است ویژگی های فنی و نوآورانه نیز داشته باشد، ولی اساساً طرح های صنعتی از ابعاد فنی و عملکردی آن متفاوت است.

در بازاری که رقابت و نوآوری و کالاهای جدید حرف اول را در کسب سهم بیشتر بازار می زند، حفظ مالکیت ایده های جدید بسیار مهم است بنابراین باید جهت ثبت طرح صنعتی خود اقدام نمایید.

راهنمای ثبت طرح صنعتی در کرج

وقتی ایده ای قابل پیاه سازی و عرضه به بازار می باشد، اولین اقدام گرفتن مالکیت به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای نوآوری می باشد و با کالاهای موجود در بازار تفاوت و برتری محسوسی دارد می توانید از دولت درخواست حمایت و ثبت کنید.

یکی از خدمات گروه ثبتی آراکس، در کنار ثبت شرکت، ثبت اختراع و ثبت برند، فعالیت در زمینه ثبت طرح صنعتی می باشد که در این زمینه مشتریان نام آشنایی دارد.

با ثبت طرح صنعتی انحصار آن در اختیارتان قرار می گیرد و هیچ کدام از رقبایتان مجاز به کپی برداری و تولید محصول شما نخواهند بود البته به شرطی که اصول ثبتی در آن رعایت شده باشد.

در این نوع ثبت می توانید شکل ظاهری محصول و کالای طراحی شده و جدید خود را تحت انحصار خود قرار دهید که این امر باعث رغبت بیشتر مشتریان، افزایش سهم بازار و موفقیت بیشتر می شود. با ثبت طرح صنعتی در کرج محصولتان را انحصاری کنید.

ثبت طرح صنعتي چيست؟

طرح صنعتی با جنبه تزيينی و زيبايی شناختی يك كالاي كاربردی مرتبط است. طرح صنعتی مي تواند شامل وجوه سه بعدي مانند شكل يا ظاهر يك كالا و يا وجوه دوبعدی مانند الگوها، خطوط يا رنگ باشد.

طرح صنعتی در دامنه وسيعی از محصولات صنعتی يا صنايع دستي مورد استفاده قرار مي گيرد.

از ساعت، جواهرات، مد و موارد لوكس ديگر، تا ابزارآلات صنعتی و پزشكی، مبلمان، لوازم الكتريكی خانگی، وسايل نقليه، سازهای معماری؛ از طراحی لباس و كالاهای سودمند تا محصولات سرگرمی مانند اسباب بازی و لوازم جانبی حيوانات، همه از موارد كاربرد طرح صنعتی هستند.

اشكال و ظاهر صندلی ها، تلفن ها، خودروها، كامپيوترها، هواپيماها، تلويزيون ها، ساعت ها، دوربين ها و … از جمله موارد كاربرد طرح صنعتی هستند.

از نگاه قانون ثبت طرح های صنعتی، اختراعات و نشان تجاری ، هرنوع تجمع خطوط يا رنگ ها و هرنوع اشکال سه‌ بعدی با خط ها، رنگها و يا فاقد آن‌ به نحوی كه تركيب يا طرح يك محصول صنعتی يا فرآورده ای از صنايع دستی را متغیر سازد، طرح صنعتی محسوب می شود.

در ثبت طرح صنعتي فقط قدرت دست یافتن به نتيجه فنی بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی حاصله از اين قانون نمی شود.

آمیزش خطوط ، رنگها و هرنوع اشکال سه بعدی با خطها ، رنگ یا فاقد آن به نحوی که آمیخته ساختن آنها باهم شکل یک محصول را از منظر تزیینی بودن و ویژگی های زیبایی شناسی متحول ساخته و منجر به جذب مشتری شود را طرح صنعتی می گویند .

در ثبت طرح صنعتی قدرت دست یافتن به یک نسخه فنی، بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی قانون نمی گردد.

ثبت طرح صنعتی در کرج

ثبت طرح صنعتی در کرج

تفاوت طرح صنعتی با علامت تجاری چيست؟

يك طرح صنعتی با ظاهر يك محصول ارتباط دارد و نبايستی ضرورتاً متمايز كننده باشد ( ويژگی مورد نياز در علامت تجاري). اگرچه يك علامت تجاری ممكن است شامل انواع نشان های مشهود تزيينی و يا غير تزيينی باشد ولی هميشه بايد متمايز كننده باشد. بنابراين كاركردها و دلايل برای كسب حمايت طرح صنعتی و كاملاً متفاوت هستند.

تفاوت طرح صنعتي با پتنت چيست؟

موضوع حمايت از طرح صنعتی با پتنت به دليل زير متفاوت است:

طرح صنعتی بايستی با ظاهر اشياء در ارتباط باشد، كه برای خصوصيات فنی يك محصول تعيين كننده نيست. اما بالعكس، در موضوع حمايت از پتنت، خصوصيات فنيی يك محصول يا فرآيند شرط تعيين كننده برای اختراع است.

حمایت از طرح صنعتی ثبت شده در کرج

در بسیاری از کشورها از جمله ایران طبق ماده 52 قانون ، طرح صنعتی باید ثبت شود تا تحت حمایت قوانین مربوط به طرح صنعتی قرار گیرد.

هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند.

طبق ماده 28 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری بهره برداری از هر طرح صنعتی ثبت شده توسط اشخاص غیر مشروط به موافقت مالک است که شامل ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی ثبت شده می باشد.

مالک می تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت او، حقوق ناشی از ثبت را نقض کند در دادگاه اقامه دعوی نماید.

شایان ذکر است قانون و شیوه عملکرد هر کشور، حوزه اصلی حمایت از طرح های ثبت شده را معین خواهد کرد به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران در ماده 28 قانون حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علائم و نام های تجارتی مصوب 1386 این حقوق را اینچنین بر می شمرد:

 1. بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص، مشروط به موافقت مالک آن می باشد.
 2. بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارتنداز : ساخت، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی.
 3. مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتا موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد در دادگاه اقامه دعوی نماید.

شرایط ثبت طرح صنعتی در کرج

ویژگی لازم برای ثبت طرح صنعتی در کرج چیست و چه فرایندی را طی می نماید؟

بر مبنای بیست و یکمین ماده قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی و علائم تجاری تصویب شده در سال 1386 طرح صنعتی زمانی قابلیت ثبت را دارا می باشد که نو و با اصالت باشد طرح صنعتی موقعی تازه محسوب می شود که از راه منتشر کردن به نحو قابل احساس و یا از روش استفاده عملی یا به شکلی غیر از این ها عمومی نشده باشد و پیش از تاریخ تحویل اظهارنامه برحسب مورد پیش از مقدم دانستن حق در هیچ نقطه ای از دنیا همگانی نشده باشد .

همچنین طرحی اصیل است که به شکل مستقل توسط طراح بوجود آمده و یا تقلید از طرح های موجود نباشد به شکلی که از نگاه یک کاربر آگاه متفاوت از طرح هایی باشد که پیش از این در دسترس مردم قرار گرفته است.

به این معنا که قائم به ذات طراح باشد ، چنانچه آن طراح حضور نداشت هرگز آن طرح بوجود نمی آمد. در صورت افشای طرح صنعتی طی زمان شش ماه پیش از تاریخ مورد تقاضا یا در موارد مقتضی پیش از تاریخ حق تقدم ، مانع ثبت نخواهد بود .

طبق مواد 26 و 77 نظامنامه قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی و علائم تجاری استعمال از مهلت ارفاقی معین در بند هـ ماده 4 قانون از جمله ناظر بر موارد زير است:

رونمایی به علت يا در امتداد سوء استفاده اشخاص ثالث يا ذينفع پیشین متقاضی انجام شده باشد؛

رونمایی در راستای حضور در يك نمايشگاه رسمي صورت گیرد كه در اين فرضیه متقاضي می بایست گواهی شركت و حضور در اين نمايشگاه را كه مسئولان ذی صلاح تایید نموده اند به انضمام درج اين مطلب كه اختراع تنها در نمايشگاه ذکر شده به نمايش گذاشته شده است، طی 30 روز از تاريخ تسليم اظهارنامه به اداره ثبت تسليم نمايد.

مقصود از نمايشگاه رسمي نمايشگاهی می باشد كه توسط دولت يا اداره های دارای صلاحیت داخلي متشکل می شود و يا توسط دولت يا اشخاص صلاحیت دار در يك كشور عضو كنوانسيون پاريس و در سطح بين‌الملل برپا می شود.

در چنین فرضی گواهی مسؤولان ذي‌ربط نمايشگاه رسمي بایست توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی تایید شود.

نکات ثبتی طرح صنعتی در کرج

درخواست ثبت طرح صنعتی به وسیله اظهارنامه ثبت طرح صنعتی در اداره ثبت طرح صنعتی شروع می گردد که می بایست تصویر ، رسم و سایر ویژگی های ظاهری محصول که طرح صنعتی را تشکیل می دهد و ذکر نوع فراورده هایی که طرح صنعتی برای آنها استفاده می شود را شامل گردد .

اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد اداره می تواند نمونه ای از محصول واقعی یا ماکت آنرا از تسلیم کننده مطالبه نماید. اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در بردارنده مشخصات هویتی متقاضی و طراح به همراه مدارک هویتی آنها باشد.

بنابراین در هر اظهارنامه دو نوع مالکیت وجود دارد یکی مالک مادی دیگر مالک معنوی. مالک مادی همان متقاضی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی است که پس از ثبت طرح صنعتی مالک مادی طرح شده و می تواند هرگونه دخل و تصرف در آن را داشته باشد.

اما طراح ، مالک معنوی شناخته شده و حق انتقال یا واگذاری یا شراکت به غیر را ندارد. تاریخ اظهارنامه همان تاریخ تسلیم آن به مرجع ثبت یا ثبت الکترونیکی بوده و تحت حمایت قانونی قرار خواهد گرفت.

مرجع ثبت طرح صنعتی پس از وصول برای تطابق آن با مفاد ماده 20 و 22 و بند و ماده 4 قانون مذکور آنرا ثبت و مجوز انتشار در روزنامه رسمی صادر می نماید.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی در کرج

 • تکمیل فرم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی
 • مدارك مثبت هويت متقاضي
 • اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
 • اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

مدارک مثبت هویت طراح صنعتی

 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی طراح.
 • ارائه نمونه از طرح صنعتی مورد درخواست برای ثبت.
 • اگر طرح صنعتي دو بعدی باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكی يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده.
 • اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكی يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده از تمامی جوانب طرح موردتقاضا.
 • در طرح صنعتی سه بعدي، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد، بايد حداكثر 20×20×20 سانتی متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌ای بادوام و غير فاسد شدنی باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت طرح صنعتی در کرج با کارشناسان موسسه حقوقی و ثبتی آراکس در تماس باشید.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart