ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

در شروع به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم :

طرح صنعتی به شکل کلی و فرم ظاهری محصولات اطلاق می گردد . اما در ادبیات مربوط به حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی حاکی از ویژگی های مربوط به شکل و ساختار ، و یا نقش و نگارهای به کار برده شده در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که به جذابیت های محصول نهایی می افزاید. بنابراین اینگونه می توان استدلال نمود که :

طرح صنعتی متشکل از :

  • خصوصیات سه بعدی مانند شکل یک کالا
  • خصوصیات دو بعدی مانند تزئینات و پیرایه ها ، خطوط یا رنگهای به کار رفته در یک کالا ترکیبی از موارد فوق می باشد.

طرح صنعتی طیف گسترده ای از محصولات صنعتی و صنایع دستی را در برمی گیرد . ابزارآلات فنی و تجهیزات پزشکی ، انواع ساعت ، جواهرات، محصولات تزئینی و لوکس ، لوازم خانگی، وسایل برقی ، اتوموبیل ها ، از طرحهای نساجی و البسه وسایل تفریحی و سرگرمی همه می توانند مشمول طرح صنعتی باشند.

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را به دارنده آن می دهد ؟

با ثبت طرح صنعتی مالک آن از حق انحصاری برخوردار شده که به موجب آن می تواند از نسخه برداری غیرقانونی یا تقلید از طرح خود توسطا شخاص ثالث جلوگیری نماید. این حق سبب می شود که اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش کالاهایی که طرح ثبت شده در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع گردند.

حوزه حمایت از طرح های صنعتی در هر کشور با توجه به قوانین آن کشور متفاوت خواهد بود. در ایران قانون حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علائم و نام های تجارتی مصوب سال 1386 این حقوق را اینچنین بیان می دارد :

الف- بهره وری از هر طرح صنعتی( ساخت ، فروش یا واردات محصولاتی دارای آن طرح صنعتی) که در ایران به ثبت رسیده باشد ، توسط اشخاص ثالث منوط به موافقت مالک آن است.

ب- صاحب طرح صنعتی ثبت شده محق است که علیه شخصی که بدون موافقت او اقدامات ذکر شده دربندالف را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که در آینده منجر به نقض حقوق مالک طرح صنعتی گردد ، شکایت نماید.

امتیازات ثبت حقوق مالکیت صنعتی
  1. فاکتوری موثر برای توسعه پایدار
  2. عامل مفید در جلب سرمایه گذاری خارجی
  3. زمینه ساز انتقال فناوری
  4. عامل ایجاد انگیزه برای محققین در ایجاد طرحهای ابتکاری
  5. مانعی برای افشا و عامل پیشرفتهای تکنولوژی و مبتکرانه
  6. جلوگیری از موازی کاری و فعالیت تکراری
  7. فراهم کننده بستر مناسب جهت رشد صنعت پویا و پیشرفته.

چرا از طرح های صنعتی باید حمایت کرد ؟

طرح صنعتی از عواملی است که بر ارزشمندی یک محصول می افزاید . طرح صنعتی جذابیت بیشتر محصولات را به ارمغان می آورد و حتی می تواند علت منحصر به فرد فروش محصولات گردد. بنابراین برخورداری از حمایت از طرح های صنعتی جزء راهکارهای اصلی پیشبرد کسب و کار برای هر طراح یا تولید کننده می باشد.

با حمایت از یک طرح صنعتی از طریق ثبت آن در اداره مالکیت صنعتی مالک می تواند مانع از کپی برداری از طرح و محصولات خود توسط اشخاص ثالث شود ،این امر ازنظر تجاری بسیار حائز اهمیت است چون توانائی رقابت کسب و کار را ببهینه می سازد و اغلب با خلق یک یا چند طرح جدید موجب درآمد بیشتر می گردد.

ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را به دنبال خواهد داشت ؟

جهت ثبت طرح صنعتی باید مدارکی را تکمیل نمایید بدین صورت که با ارائه این مدارک می توانی طرح صنعتی خود را به ثبت بر سانید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر از مدارک لازم ثبت طرح صنعتی می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

پس از ثبت یک طرح صنعتی به مالک آن حق انحصاری تعلق می گیرد که به موجب آن حق می تواند از نسخه برداری غیر مجاز و تقلید طرح خود توسط اشخاص ثالث ممانعت به عمل آورد.

– ثبت طرح های صنعتی فضا را برای فعالیت صادقانه اقتصادی باز نموده و مشوق رقابت تجاری منصفانه می باشند همچنین باعث ارتقاء تولید گستره وسیعی از محصولات می گردد که از منظر زیبائی شناسی قابل توجه هستند.

– ثبت یک طرح ارزشمند باعث بازگشت مطلوب سرمایه به صاحب طرح می گردد زیرا مالک آن طرح با حصول اطمینان از انحصاری بودن محصول خود نهایت سعی خود را می نماید تا به بهترین وجه ممکن در ارتقاء کیفیت و شکل طرح آن دقت نموده و این امر سبب شناسایی هر چه بهتر محصول توسط مشتریان و شهرت آن در بازار نهایتا" درآمد زایی بیشتر می گردد .

– طرح های صنعتی به نوعی دارائی تجاری محسوب می گردند که می توانند بر ارزش و شخصیت یک شرکت و محصولات آن بیفزایند. موفقیت بیشتر یک طرح صنعتی بر ارزش و اعتبار مالک یا مالکین آن و یا شرکت مربوطه می افزاید.

– مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند با واگذاری اجازه استفاده از یک طرح به اشخاص ثالث برای مدت مشخص از امتیازات ناشی از این مسئله برخوردار گردد. به بیان دیگر طراح یک طرح صنعتی با داشتن نقطه نظر تجاری می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر بازار تولید و تنوع اجناس تاثیر بگذارد.

– ثبت یک طرح صنعتی به شرکت ها این امکان را می دهد که میزان موفقیت محصولاتشان را در بازار پیش بینی کرده و با حصول اطمینان از بازگشت سرمایه خود و انحصاری بودن آن با گامهای محکمتر نسبت به تولید و عرضه محصول خود مبادرت ورزند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت طرح صنعتی میتوانید در هر ساعت از شبانه روز با مشاوران متخصص موسسه ثبتی و حقوقی آراکس در ارتباط باشید.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart