ثبت آنلاین برند

هر بازرگانی که محصول خود را به بازار عرضه می کند می تواند برند و یا علامت تجاری مخصوصی برای آن محصول اختیار نماید، بشرطی که برند و یا علامت تجاری مزبور را طبق قانون در اداره ی ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات به ثبت رساند .

برای همین منظور ماده ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند. ».

برای ثبت برند لازم است که کلیه ی مدارک لازم قانونی فراهم باشد و با رعایت کامل مقررات ،مراحل قانونی ثبت آن طی شده باشد.

هدف از ثبت برند (ثبت علامت تجاری ، ثبت لوگو، ثبت آرم تجاری، ثبت اسم) چیست؟

هر برند یا علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن كالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌كند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی كه در اكثر نظام‌ها اجازه متوقف كردن تخلف در این زمینه را دارند، تأیید می‌شود.

از دیدگاه وسیع‌تر، علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری کرده و این ابتكار را ترویج می‌دهد. حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امكان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش كالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممكن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌كند.

مدارک لازم جهت ثبت برند

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند به قرار زیر است :

الف) مدارک شخص حقیقی :

 • مدارک الزام قابل شخصیت حقیقی و موارد مذکور
 • کپی کارت بازرگانی در صورتی که ازریشه لاتین استفاده شده باشد
 • کپی مجوز فعالیت جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی را شامل می شود .
 • نمونه برند در ابعاد 10*10

ب) مدارک شخص حقوقی :

 • مدارک مثبت هویت مدیر عامل شرکت ( مدارک شناسایی :کپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
 • کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد
 • ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 • کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد و ریشه فارسی باشد )
 • ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر
 • در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.و در صورت علامت ارائه را شامل می شود .

ثبت نام آنلاین برند در سامانه مالکیت صنعتی

ابتدا به پایگاه اینترنتی به آدرس sherkat.ssaa.ir ( سامانه ثبت علامت تجاری) مراجعه نمایید.

در بخش سمت چپ به قسمت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید. بعد از آن در قسمت خدمات الکترونیک به اداره ثبت علائم تجاری رفته و سپس از قسمت اظهار نامه ی الکترونیکی به کادر اول ثبت اظهارنامه ی علامت مراجعه نمایید. با انتخاب گزینه ی موافق هستم ، مراحل ثبت اظهارنامه به شما نشان داده خواهد شد. وارد بخش اول ( ورود اطلاعات اظهارنامه) شوید. با انتخاب نوع اظهار نامه ، گزینه افزودن مالک را انتخاب کنید.با توجه به نوع شخص ( حقیقی یا حقوقی ) مراحل را به زبان فارسی تکمیل نمایید.

در قسمت ثبت : بر روی عبارت «درخواست ثبت یک اظهارنامه جدید را دارم» کلیک نمایید.

🔷 مرحله نخست

به ورود اطلاعات شخصیت حقوقی(شرکت) ویا حقیقی (شخص ) به صورت کامل می پردازیم.

در قسمت ورود اطلاعات مشخصات فردی که به عنوان ابلاغ گیرنده در نظر گرفته شده است و شماره تماس وی وارد سامانه می شود که رمز و ابلاغیه های بعدی به این شماره پیامک می گردد.

در مرحله ورود اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی : اگر فردی برای ثبت برند خود به وکیل مراجعه نماید و نتیجتا"درخواست کننده وکیل باشد گزینه " وکیل دادگستری " انتخاب می شود و در غیر این صورت با انتخاب گزینه" یکی از مدیران " یک نفر از میان شرکاء یا مدیران شرکت به عنوان متقاضی ثبت برند معرفی میگردد.

در بخش انتخاب کالا بر اساس مجوزهای موجود: در صورت مطلع بودن از شماره طبقه کالای درخواستی عنوان " شماره کالای درخواستی را می دانم " را گزینش کرده در غیر اینصورت گزینه دوم را انتخاب نمایید و نام محصول را وارد می نمایید تا طبقه مربوط به آن محصول برای شما مشخص شود.

🔷 مرحله دوم

در این مرحله به مدارک ذکر شده برای ثبت برند آپلود می گردد و در سامانه قرار می گیرد.

نکته :اگر تعداد مدارک بیشتراز فایل های مشخص شده برای بارگذاری بود با انتخاب گزینه " افزودن ضمائم اختیاری " می توانیم مدارک بیشتری را بارگزاری کنیم.

🔷 مرحله سوم

مرور و تایید اطلاعات و ضمائم بارگذاری شده.

🔷 مرحله آخر

واریز هزینه اولیه ثبت برند از طریق اینترنت و دریافت شماره اظهارنامه و رمز مورد نظر از طریق شماره تماس فرد ابلاغ گیرنده .

سایر مراحل ثبت برند

🔷 از طریق سایت روزنامه رسمی قوه قضائیه مبلغ روزنامه رسمی ابتدایی برند از طریق اینترنت بانک پرداخت می شود.

🔷 پس از چاپ روزنامه رسمی برند ثبت شده طی 10 روز کاری از طریق سایت مدت زمان یک ماهه برای طرح اعتراضات نسبت به علامت اطلاع رسانی می گردد .

🔷 پس از گذشت یک ماه از زمان صدور روزنامه رسمی و در صورت عدم اعتراض ، وارد پرونده خود در سایت اداره مالکیت صنعتی شده با ورود شماره اظهارنامه و رمز آن باید نسب به واریز اینترنتی مبلغ نهایی بابت صدور پروانه ده ساله انحصاری اقدام نمایید .

🔷 طی 7 تا 10 روزکاری آگهی دوم برند چاپ شده و وارد سایت روزنامه رسمی می گرددمبلغ روزنامه دوم نیز از طریق اینترنت واریز می شود.

🔷 طی 10 روز کاری پس از صدور روزنامه دوم برند وکیل پرونده با یک نسخه از کلیه مدارک شامل (آگهی درخواست ثبت اولیه و روزنامه اول و آگهی ثبت دوم و روزنامه رسمی دوم برند تجاری) به اداره مالکیت صنعتی مراجعه و درخواست پروانه یا تصدیق ده ساله برند انجام می پذیرد .

🔷 ظرف یک الی دو روز کاری پروانه صادر شده و تحویل پروانه و مدارک به موکل اطلاع رسانی می شود

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.