شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص از سه سهامدار و دو بازرس تشکیل می شود.در شرکت سهامی خاص یک بازرس اصلی و یک علی البدل وجود دارد ،بازرس یا بازرسین می توانند از سهامداران باشند اما نباید جز اعضای هئیت مدیره قرار بگیرند ونباید هیچگونه رابطه ی نسبی و سببی تا درجه 2 از طبقه 3 با اعضای هئیت مدیره داشته باشند. ، وظیفه ی بازرسین نظارت بر عملکرد هئیت مدیره و حساب های شرکت است که می توانند هم زمان با هم کار کنند .

انتخاب بازرس در شرکت سهامی خاص اجباری است ،مدت تصدی اعضای هیئت مدیره دو ساله است که بعد از دو سال قابل تمدید و قابل تغییر هستند.. حداقل سرمایه جهت ثبت شرکت سهامی خاص می تواند یک میلیون ریال باشد و سرمایه تقسیم به سهم یا سهام می شود که زمان تأسیس شرکت باید %35 به صورت نقدی واریز به حساب شرکت در شرف تاسیس و 65% آن به عنوان تعهد نزد سهامداران باقی بماند . تعهدات سهامداران در شرکت سهامی خاص به میزان ملبغ اسمی سرمایه آنها می باشد.

شرکت های سهامی خاص از اعتبار زیادی نسبت به سایر شرکت ها برخوردارند زیرا سهامداران بعنوان هئیت مدیره انتخاب می گردند، پس از سهام و منافع خود حمایت می کنند و در مقابل ،تعهدات زیادی را متقبل می شوند.

اسم شرکت‌های سهامی خاص باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

در شرکت سهامی خاص باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت عبارت “سهامی خاص” در تمام اوراق، اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به‌‎طور خوانا و مشخص درج گردد. برای آگاهی بیشتر “راهنمای انتخاب اسم برای شرکت‌ها” را مطالعه نمایید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است؟

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال(یکصد هزار تومان) بوده که باید توسط خود موسسین تامین گردد. بنابراین موسسین حق صدور اعلامیه پذیره‌نویسی را نداشته و باید در هنگام ثبت شرکت حداقل ۳۵% از سرمایه شرکت را در حسابی به نام “شرکت در شرف تاسیس” نزد یکی از بانک‌ها سپرده‌گذاری نمایند.

شرکت‌های سهامی خاص چه زمانی نیازمند افزایش سرمایه هستند؟

عرفا شرکت‌های سهامی خاص در هنگام اخذ تسهیلات بانکی نیاز به افزایش سرمایه پیدا می‌کنند. به این علت که تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده شرکت به آن‌ها وام تعلق خواهد گرفت.

سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت‌های سهامی خاص چه شرایطی باید داشته باشند؟

شرکت سهامی خاص حداقل با سه نفر سهامدار و دو نفر اعضای هیئت مدیره (مدیر) تشکیل می گردد. بهتر است تعداد اعضای هیات مدیره فرد باشد تا در تصمیم‌گیری‌ها اکثریت و اقلیت حفظ شود. در این نوع از شرکت‌ها هیات مدیره حداکثر برای مدت دو سال انتخاب میگردد. انتخاب بازرس برای شرکت سهامی خاص(بازرس اصلی و بازرس علی‌البدل) الزامیست و بازرسین برای یک دوره مالی یکساله انتخاب می‌شوند و طبق قانون بازرسین نباید از اقوام درجه‌ی یک تا سه(سببی و نصبی) اعضای هیات مدیره باشند.

سهام شرکت‌های سهامی خاص به چند دسته تقسیم می‌شود؟

سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع “سهام با نام” و “سهام بی‌نام” تقسیم میگردد. همچنین سهام با ن��م نیز به دو دسته‌ی “سهام با نام عادی” و “سهام با نام ممتاز” تقسیم می گردد.

ویژگی های ثبت شرکت سهامی خاص

ویژگی های ثبت شرکت سهامی خاص عبارت است از :

 1. در نام شرکت سهامی خاص باید قبل از اسم شرکت یا بعد از آن کلمه خاص باید اضافه شود و این کلمه در همه ی نوشته های شرکت و آگهی ها باید رعایت گردد.
 2. سرمایه شرکت سهامی خاص به وسیله ی خود مؤسسین تأمین می شود و حق صدور اعلامیه پذیره نویسی را ندارند.
 3. حداقل سرمایه شرکت باید یک میلیون ریال باشد.
 4. هیئت مدیره شرکت سهامی خاص حداقل باید از ۵ نفر باشد.
 5. شرکت سهامی خاص حق انتشار اوراق قرضه را ندارد.
 6. شرکت سهامی خاص نمی تواند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نماید یا با انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص به شرح زیر می باشد 

 1. ارائه دو رونوشت صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین.
 2. تکمیل دو رونوشت اظهارنامه شرکت سهامی خاص.
 3. تکمیل دو رونوشت اساسنامه شرکت سهامی خاص.
 4. رونوشت کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین.
 5. رونوشت شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و سهامداران و بازرسین.
 6. درصورتی که اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند،ارائه رونوشت آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده و رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی.
 7. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری همه ی اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت( تهیه شده از مراکز پلیس+ ۱۰)
 8. در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه رونوشت برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و هم چنین ارائه اصل و ترجمه وکالت نامه و اختیارنامه وکیل سهامدار خارجی ( اعم از حقیقی و حقوقی)
 9. ارائه اقرارنامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر این که هیچ گونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیرعامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم ندارند و خود و یا همسرشان نیز از مدیران و مدیرعامل شرکت به طور مؤظفی حقوق دریافت نمی دارند.
 10. ارائه اصل وکالت نامه یا فتوکپی برابر اصل و کالت نامه.
 11. ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه اولیه شرکت.
 12.  پرداخت فیش ۴۰,۰۰۰ ریال به عنوان هزینه.
 13.  ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه.
 14. ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت همه ی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی نبوده و هیچ گونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱ و۱۲۶ قانون تجارت برای آن ها جهت عضویت در هیأت مدیره و مدیر عاملی وجود ندارد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

برای آگاهی و کسب اطلاع در مورد مراحل ثبت شرکت سهامی خاص با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت اطلاع از فرایند کاری و ثبتی شرکت سهامی خاص می توانید با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی بین الملل آراکس تماس حاصل نموده و از فرایند خدمات ثبتی و حقوقی و همچنین مشاوره را��گان بهرمند گردید.

 • جهت اطلاع از امور مربوط به ثبت شرکت سهامی خاص با ما در ارتباط باشید.
 • ( آراکس مشق کسب و کار )

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.