ثبت طرح صنعتی در تهران

ثبت طرح صنعتی در تهران

در شروع مقاله به تعریفی از طرح صنعتی می پردازیم :

از منظر قانون ثبت اختراعات ، طرحهای صنعتی و علائم تجاری ، هرنوع ترکیب جدیدی از رنگها و یا هرگونه شکل سه بعدی به همراه خطوط و رنگها ی آن و یا بدون آن ، به گونه ای که شکل جدیدی از آنچه قبلا" وجود داشته به وجود آورد را طرح صنعتی می نامند. در طرح صنعتی تاکید زیادی بر فرم و شکل ظاهر وجود دارد بدین معنی که شکل ظاهری محصول یا فرآورده صنعتی لازم است تغییر یابد و دستیابی به یک نتیجه فنی بدون تغییر شکل ظاهری طرح صنعتی محسوب نخواهد گردید.

پس از ایجاد یک طرح و یا بسته بندی جدید برای محصولات تولیدی خود پیش از افشاء آن لازم است آن را به ثبت برسانید ، چرا که اگر این تغییر باعث جذابیت بیشتر محصول شما برای مصرف کنندگان گردد ممکن است با افشاء آن زمینه را برای سوء استفاده رقبا فراهم آورید.

با ثبت نمودن طرح صنعتی می توان جلوی سوء استفاده رقبا از نو آوری شما را گرفت. اما در صورت عدم ثبت آن رقبا ممکن است به آسانی تقلیدی از طرح ابتکاری شما را وارد بازار نمایند و به جای شما آنها از حاصل تلاش شما بهره ببرند.

طرح صنعتی گروه وسیعی از محصولات را دربر می گیرد

محصولات صنعتی ، خانگی ، ورزشی ، وسایل سرگرمی ،میز و صندلی ، هنرهای دستی ، لوازم پزشکی و بهداشتی ، محصولات فانتزی ، دکوراسیون منزل ، منسوجات ، البسه ، فرش و قالی ، وسایل آشپزخانه ،پلاسکو و ادوات بسته بندی.
در طراحی یک طرح صنعتی ابعادگوناگونی باید در نظر گرفته شود : من جمله ، اشتیاق بازار ، انبارکردن ، تعمیر و نگهداری ، حمل و نقل آن سرعت و هزینه تولید آن طرح.

شایان ذکر است که قانون ثبت طرح صنعتی تنها از منظر زیبایی شناسی و حفاظت از شکل ظاهری اعمال می گردد و خصیصه های فنی و یا عملکردی محصول را مورد حمایت قرار نمی دهد.

حقوق و شرایط حمایت از طرح صنعتی در تهران

هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند. شایان ذکر است قانون و شیوه عملکرد هر کشور ، حوزه اصلی حمایت از طرح های ثبت شده را معین خواهد کرد به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران در ماده 22

قانون حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علائم و نام های تجارتی مصوب 1321 این حقوق را اینچنین بر می شمرد:

الف – بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص ، مشروط به موافقت مالک آن است .

ب- بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از: ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی .

ج- مالک طرح صنعتی ثبت شد ه، می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاً موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد، در دادگاه اقامه دعوی نماید.

ویژگی های طرح صنعتی در تهران

طرح صنعتی لفظا به شکل و فرم یک کالا و تغییرات انجام شده در آن گفته میشود. در حالیکه به لحاظ حقوقی و حمایت های مالکیت فکری این تغییرات در ظاهر اصلی و تزیینات نمادین حاصل میگردد ونهایتا موجب پذیرش و زیبایی کالا میگردد و ویژگی های ذیل را دارد:

الف – خصوصیات هرسه بعد کالا نظیر فرم کلی یک محصول

ب- خصوصیات دوبعدی کالا مانند رنگ ها و تزیینات کالا

ج- خصوصیات ترکیب شده از دو مورد بالا

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را به دارنده ی آن می دهد:

با ثبت یک طرح صنعتی رقبا و تولید کنندگان دیگر قانونا حق تقلید و تقلب نسبت به محصول ثبت شده شما را نداشته و امکان فروش عرضه و ارایه این محصول از آنان سلب خواهد شد

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در تهران

اشخاص حقوقی :

الف –آخرین روزنامه رسمی تغییرات در شرکت

ب-کپی برابر با اصل شده ی شناسنامه و کارت ملی صاحبان حق امضا

ج- تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی

اشخاص حقیقی :

الف -کپی شناسنامه و کارت ملی برابر با اصل شده ی متقاضی

ب- تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی

ضمنا اگر متقاضی اجرای امور را به وکیل بسپارد مدارک وکیل باید بررسی گردد

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت برند، ثبت طرح صنعتی و اختراع با موسسه حقوقی و ثبتی آراکس در تماس باشید .

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart