علامت تجاری چیست

علامت تجاری نشانی است که کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/شرکت یا موسسه را از کالاها یا خدمات سایر افراد با شرکتها و موسسات متمایز مینماید.

بطور کل علامت تجاری یعنی :

الف ـ علامت تجاری يعني هر نشان قابل مشاهده ای كه بتواند كالا يا خدمات را از کالا یا خدمات دیگران متمايز نماید .

ب ـ علامت تجاری جمعي يعني هر نشان قابل مشاهده ای كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد.

ج ـ نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي ياحقوقي باشد.

هدف از علامت تجاري چیست؟

علامت تجاري از طريق حصول اطمينان از حقوق انحصاري براي شناختن كالاها و خدمات يا اجازه دادن به ديگران مبني بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت مي كند. مدت زمان اين حفاظت متفاوت است ولي آرم تجاري قابليت تمديد شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. محافظت آرم تجاري توسط مراجع قانوني كه در اكثر نظام ها اجازة متوقف كردن تخلف در اين زمينه را دارند، تأييد مي شود.

از ديدگاه وسيع تر، علامت تجاري پس از ثبت با دادن اعتبار و سود اقتصادي به صاحبان آنها، در سطح جهاني سرمايه گذاري مي كنند و تبلیغات خود را وسعت مي بخشند. حفاظت از علامت تجاري همچنين مانعی برای سو استفاده افراد سودجو، مانند متقلبان، براي استفاده از علامت تجاری مشخص به منظور فروش محصولات و ارائة خدمات نامرغوب يا متفاوت مي شوند. اين نظام، آگاهي و امكان سرمايه گذاري جهت توليد و فروش كالاها و خدمات را در منصفانه ترين شرايط ممكن به مردم مي دهد و از اين راه تجارت بين المللي را تسهيل مي كند.

علامت تجاری قابل ثبت چیست :

علامت تجاري میتواند تنها يك کلمه و يا تركيبي از چند كلمه، حرف يا عدد باشد. مي توانند شامل طرح ها، سمبل ها، نقش هاي سه بعدي مثل شكل و بسته بندي كالاها، علامتهای سمعي مثل ادوات يا اصوات، رايحه ها و يا رنگ هايي جهت معرفي ويژگي ها باشند.

علاوه بر علامت تجاري كه مشخص كنندة منبع كالاها يا خدمات هستند، چند دسته علامت تجاری ديگر نيز موجود است. علامت اشتراكي متعلق به اتحاديه هايي كه اعضاء آنها از آن علامت به منظور معرفي خود با يك سطح كيفي استفاده مي كنند. مانند اتحاديه ها و یا اصناف .

نحوه ثبت علامت تجاري چیست

ابتدا، درخواست ثبت علامت تجاری بايد در دفتر فهرست شود. اين درخواست بايد شامل بازسازي واضحي از آرم، با تمام رنگ ها، طرحها و نقش هاي سه بعدي آن براي ثبت، درج شود. اين درخواست همچنين بايد شامل فهرستي از كالاها و خدمات برگزيدة آن علامت باشد. اين علامت جهت حفاظت شدن تحت عنوان آرم تجاري يا هرگونه علامت ديگر بايد واجد شرايط خاصي باشد. علامت تجاري، علاوه بر معرفي يك محصول مخصوص، بايد متمايز از ساير علائم باشد كه مصرف كننده بتواند آن محصول را از ساير محصولات تشخيص بدهد.

ضمن اينكه نبايد مصرف كننده را به اشتباه بيندازد يا اينكه به قوانين و اخلاقيات بي حرمتي كند.

و بالاخره، حقوق داده شده نبايد مساوي يا حتي مشابه حقوق داده شده به صاحب علامت ديگري باشد.

انتخاب علامت تجاری

چند نکته برای انتخاب علامت تجاری، برند و ثبت برند یا نام تجاری که باید به آن توجه شود و از آن استفاده شود

۱- اسامی مشهوره و معروف قابل ثبت نمی باشند.

۲- شباهت نزدیک به ۵۰% با نام تجاری دیگر اخطار رد اظهارنامه و برگشت برند می باشد

۳- در طبقات مصرفی و خاص نظیر طبقات مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی لوازم خانگی و ایمنی، آرایش و بهداشتی انتخاب و ثبت برند بسیار مشکل و دارای محدودیت انتخاب نام به دلیل تشابه می باشد.

۴- استفاده از نام های مختلط و نام های چند سیلابه به شرط نبودن عین شباهت یکی از سیلاب ها ثبت علامت در طبقات خاص (شلوغ) را راحت تر خواهد کرد.

۵- برای انتخاب لوگو یا انتخاب لوگوتایپ از طرح های ساده و قابل فهم و در عین حال زیرکانه استفاده شود.

۶- استفاده از نام مناطق جغرافیایی در کنار نام تجاری غیر قابل ثبت می باشد. (ثبت نقطه جغرافیایی)

۷- ثبت علامت تجاری به صورت حقیقی و حقوقی و فارسی و لاتین صورت می گیرد.

۸- اسامی غیر اسلامی و غیر معقول با اخطار شئونات اسلامی مواجه خواهند شد.

۹- در نظر داشته باشید برخی از برند ها حتی پس از ثبت قابلیت ابطال و برگشت پذیری دارند که دارای شرایط متفاوتی می باشند که یکی از آنها اعمال مانور متقلبانه و یا به نوعی ثبت برندی شبیه یا نزدیک به برندی مشهور می باشد. که توسط صاحبان آن برند قابل شناسایی و برگشت می باشد.

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری :

 • تکمیل دونسخه اظهارنامه علامت؛
 • مدارك مثبت هويت متقاضي؛

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 • مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
 • نمونه طراحی شده یا کپی یا تصویر از علامت تجاری درخواستی حداقل درابعاد 6×6 سانتی متر
 • درصورت سه بعدی بودن بودن علامت تجاری ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
 • ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و ...

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت علامت تجاری با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و ثبتی آراکس تماس حاصل فرمایید .

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.