علامت تجاری

علامت تجاری

ما در این مقاله می خواهیم درباره علامت تجاری که یکی از ملزومات پس از ثبت شرکت محسوب می شود مطالبی را ارائه نماییم همراه ما باشید.

علامت تجاری مشخص‌کننده خدمات یا محصولی خاص باشد که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گرددكه با هدف فروش محصولات یا خدمات به كار برده می‌شود ، برند ها یک نام ، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است جداگانه می باشند. نامی است که محصولات و خدمات و شرکتها را از سایر شرکت ها متمایز می کند. به صورت عامیانه برند یا نام تجاری به صورت لاتین وغیرلاتین در دنیای کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از برند یعنی استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص به طوریکه حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم از آن گرفته می شود. یك نام تجاری یا برند معروف قادر است نقش راهبردی گسترده‌تری را در كسب و كار در جامعه امروز ایفا كند و ضمن جذب، حفظ كاركنان ماهر و مستعد ارزش خود را در نزد ذی نفعان بهبود می‌بخشند .

 مراحل ثبت علامت تجاری

جهت تجارت هر بازرگانی که محصول خود را به بازار عرضه می کند می تواند علامت تجارتی مخصوصی برای آن محصول جهت شناساندن به اشخاص در نظر بگیرد بشرطی که علامت مزبور را طبق قانون در اداره ی ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات به ثبت رساند .با استناد به ماده ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند. ».برای ثبت علامت تجاری لازم است که کلیه ی مدارک لازم قانونی فراهم باشد و طبق قوانین کشور ، مراحل قانونی ثبت آن طی شده باشد.

متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه ی علامت تجاری میتوانند با ورود به سامانه ی www.ip.ssaa.ir اقدام به ثبت اظهارنامه برند نمایند. متقاضیان می توانند بدون مراجعه ی حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری علامت خود را ثبت نمایید.این سامانه جهت ثبت علامت تجاری ، اختراع ، طرح صنعتی در نظر گرفته شده است که طی مراحلی کارشناس اظهارنامه مربوط را بررسی می نماید و نتیجه اظهارنامه در سامانه اعلام می گردد.

کارشناس اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری تنها از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده است و تمامی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست(رفع نقص،پرداخت حق الثبت،تمدید،انتقال و …)امکان پذیر است.

همان طور که گفته شد برای ثبت علامت تجاری با ورود به سامانه یwww.ip.ssaa.ir میتوان با کلیک روی لینک ثبت نام کلیه ی مراحل مربوط به ثبت اظهارنامه علامت تجاری را گام به گام طی کنید و همچنین در نظر داشته باشید لازم است قبل از شروع مراحل ، مدارک مورد نیاز را آماده نمایید و آن ها را اسکن کنید و در مرحله مورد نیاز مدارک را بارگذاری نمایید.

نکته مهم :

در صورتی که در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

دفاع از علامت تجاری

تقريباً تمام كشورهاي جهاني علائم تجاري از اهمیت بالایی برخوردار است که در راستای آن از علامت های ثبت شده محافظت مي كنند . هر يك از دفاتر ملي يا ناحيه اي علاوه بر جست و جو و مخالفت پنهاني اشخاص ثالث، ثبت علائم را كه شامل اطلاعات كامل درخواست متقاضی براي ثبت و تمديد است، نگهداري مي كنند، هر چند، نتايج چنين ثبتي محدود به كشور مربوطه (يا در مورد ثبت هاي ناحيه اي كشورهاي مربوطه) مي باشد.

به منظور جلوگيري از ثبت جداگانه در هر دفتر كشوري يا ناحيه اي ، WIPO ، نظام بين المللي ثبت علائم را اجرا مي كند، اين نظام توسط دو عهدنامه اداره مي شود: توافق نامة مادريد، وابسته به ثبت بين المللي علائم و نيز پروتكل (موافقت نامة) مادريد، شخص داراي اتصال (توسط مليت، مقر يا مؤسسه) با كشوري در ارتباط با يك يا هر دوي اين عهدنامه ها مي تواند براساس ثبت يا درخواست در دفتر آن كشور، ثبت بين المللي مؤثري در چند يا تمام كشورهاي عضو اتحادية مادريد بدست آورد

مجوز استفاده ی علامت تجاری تنها به منظور شخصی که علامت خود را ثبت نموده باشد شناخته می شود.افرادی که علامت تجاری خود را ثبت ننموده باشد قادر نمی باشند از استفاده ی افراد دیگر از آن علامت تجاری جلوگیری کنند به موجب همین امر همه ی بازرگانان و موسسه های تجاری جهت حفاظت برند خود از هرگونه تقلید و تقلب علامت های تجاری خود را ثبت می کنند.

مزایای ثبت علامت تجاری

 1. ثبت علامت تجاری ضمانت می کند که مشتریان قادر می باشند محصولات و خدمات خود را از یکدیگر تشخیص و تمییز بدهند.
 2. ثبت علامت تجاری موجبات مشهوریت و معروفیت محصولات و خدمات شما را فراهم می کند.
 3. ثبت علامت تجاری شرکت ها را تشویق می نماید تا در محافظت و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 4. ثبت علامت تجاری شرکت ها را توانمند می کند تا محصولاتشان رااز یکدیگر متفاوت کنند.
 5. این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری جهت اخذ وام سودمند باشد.
 6. ثبت علامت تجاری قادر می باشد به منظور سهامداران هم ارزش افزوده ی سهام ایجاد کند و سبب گسترش درآمد شرکت گردد.
 7. علامت تجاری که ثبت شده است قابلیت نقل و انتقال دارد بنابراین می توان آن را انتقال داد.
 8. با ثبت علامت تجاری می توان مجوز استفاده از یک علامت تجاری را شرکت های ثالث داد که قادر می باشد منشا و منبع درآمد بیشتری را برای شخص و شرکت ایجاد کند و یا پایه و اساس بستن یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی باشد.
 9. این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری سرمایه و دارایی کسب و کار باشد.
 10. ثبت علامت تجاری جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشد.
 11. با ثبت علامت تجاری مجوز استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شودو منشا و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 12. ثبت علامت تجاری وسیله ی بازاریابی و پایه و اساس مشهوریت و معروفیت شرکت ها می باشند.

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری

الف) مدارک لازم اشخاص حقیقی

 1. ثبت اظهارنامه علامت تجاری از طریق سامانه مالکیت صنعتی.
 2. مدارک مثبت هویت متقاضی (کپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
 3. ارائه مدرکی دال بر فعالیت (جواز کسب یا جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری یا نامه موافقت اصولی یا کارت بازرگانی )
 4. یک نمونه از علامت مورد تقاضا ( در کادر 6*6 سانتی متر )

ب) مدارک لازم اشخاص حقوقی

 1. کپی مدارک شرکت (آگهی تاسیس،هر نوع تغییرات (تغییر نام ، تغییر آدرس ، تغییر مدیرعامل شرکت )،روزنامه رسمی تاسیس و آخرین روزنامه رسمی تغییرات )
 2. مدارک مثبت هویت مدیرعامل (کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء)
 3. مدارک نماینده قانونی: چنانچه تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ….) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
 4. یک نمونه از علامت مورد تقاضا ( در کادر 6*6 سانتی متر )
 5. ارائه مدرکی دال بر فعالیت (جواز کسب یا جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری یا نامه موافقت اصولی یا کارت بازرگانی )
 6. استفاده از حق تقدم: چنانچه متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم(حداکثر 6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

مزایای ثبت علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری ضمانت می کنند که مشتریان می توانند محصولات را از هم تشخیص بدهند.
 • برای محصولات و خدمات شهرت و وجهه را به ارمغان می آورد.
 • مشوق شرکتهاست تا در حفاظت و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 • توانمند کننده شرکتهاست تا بتوانند محصولات را از هم متفاوت کنند.
 • می توانند برای اخذ وام سودمند باشند.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart