مالیات بر ارزش افزوده

پس از ثبت شرکت در کرج و تشکیل پرونده مالیاتی باید برای ارزش افزوده اقدام نمود.توضیحات تکمیلی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده چیست؟

به منظور اصلاح سازمان مالیاتی، كمك، حمایت كردن سرمایه گذار، تولید و درآمد در كنار یکدیگر، در بیشتر كشورها اساس و بنیان درآمد خود را به مصرف متمركز كرده اند و قسمت عمده ای از مالیات خود را با مالیات بر مصرف به دست می آورند.

در بسیاری از شركت هایی كه در كار تولید و عرضه محصول می باشند، علاوه بر بدست آوردن هزینه های مربوط به تولید محصول، ثروت بیشتری از این طریق بدست می آورند كه به این مبلغ بدست آمده ارزش افزوده گفته می شود.

یا به بیان ساده تر می توان گفت:ارزش افزوده در عمل به معنی: خرید + فروش برابر است با: ارزش افزوده و یا ارزش افزوده محصولات و خدمات خریداری شده + ارزش افزوده محصولات و خدمات عرضه شده برابر است با: ارزش افزوده.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از آنجا که خود فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولیمصرف‌کننده محسوب نمی‌شود، اینست که او حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده» های دریافتی کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد.

مالیات بر ارزش افزوده به تمامی خدمات و کالاهایی تعلق می‌گیرد که در برابر پول در داخل کشور داد و ستد می‌شوند، مگر آنکه در قانون برای آن شرایط ویژه، از جمله تخفیف‌هایی در نظر گرفته باشند. کالا هایی که صادر می‌شوند از این مالیات معاف هستند.

با توجه به موارد ذكر شده، ارزش افزوده برای مصرف برنامه ریزی شده است كه، مصرف كنندگان هنگام خرید محصول پرداخت می كنندو توسط فروشندگان محصول این مبلغ ها جمع آوری می شود و به این روش در سلطه ی اداره مالیات قرار گرفته می شود.مالیات مذکور، به شکل نزولی در این زنجیره قرار می گیرد: تولید، واردات، توزیع و مصرف كه در نهایت مصرف كننده به عنوان پرداخت كننده قرار می گیرد.در این مالیات نباید توسط تولید كننده پرداخت شود و فقط مصرف كننده باید این مالیات را پرداخت كند.با توجه به موارد ذكر شده تولید كننده، مالیات مواد اولیه خود را از فروش محصول و خریدار و مصرف كننده بدست می آورند و تفاوت آن را به دولت پرداخت می كنند.مالیات به این صورت منتقل می شود، كه در نهایت مصرف كننده نهایی مالیات را پرداخت می كند.

مالیات ارزش افزوده به سود و ضرر چه كسانی می باشد؟

مالیات مذکور، به سود تولید كنندگان ایرانی است. پیش از انجام این قانون باید تولید كننده، در هر مرحله مالیات پرداخت می نمود.

اما در این قانون در پایان كار فقط توزیع كننده مالیات را محاسبه كرده، از مصرف كننده نهایی دریافت می كند و به دولت پرداخت می كند.

اعمال قانون مذکور، به زیان واسطه گران، افراد قاچاقچی( خرید و فروش اجناس بطور غیرقانونی)، افرادی كه به صورت قانونی، مشغول نیستند، می باشد.

آیا مالیات بر ارزش افزوده در صادرات تاثیری دارد؟

مطابق با قانون مالیات بر ارزش افزوده، اجرای این قانون به صادرات كمك بسیار بزرگی می باشد. به این دلیل كه اگر صادر كننده بتواند محصولی را به خارج از ایران صادر كند 5/١ درصد از مالیات ارزش بر افزوده پرداختی از پیش را از دولت باز می ستاند.

لازم به ذكر است، گواهی ارزش افزوده جزء معلوماتی است كه باید در رابطه با ارزش افزوده دارا باشید.

جریمه عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟

مطابق قانون، مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده، حداکثر 15 روز پس از پایان هر فصل مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را ارایه کنند. شرط بخشودگی هرگونه جرایم، تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر قانونی و پرداخت مالیات است و مودیانی که از تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات خودداری کنند، مشمول بخشودگی جریمه نمی شوند.جریمه ثبت نام نکردن در مهلت مقرر را 75 درصد مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام، جریمه صادر نشدن صورتحساب،یک برابر مالیات متعلق، تسلیم نکردن اظهارنامه را 50 درصد مالیات متعلق، ارائه ندادن دفاتر یا اسناد و مدارک را 25 درصد مالیات متعلق و جریمه تاخیر در پرداخت مالیات را دو درصد در ماه نسبت به مالیات پرداخت نشده، اعلام شده است.

جهت اطلاع از فرایند کاری مالیات بر ارزش افزوده می توانید با کارشناسان مجرب ثبت آراکس تماس حاصل نموده و از فرایند خدمات ثبتی و حقوقی و همچنین مشاوره رایگان بهرمند گردید.

 • جهت اطلاع از امور مربوط به مالیات بر ارزش افزوده با ما در ارتباط باشید.
 • ( آراکس مشق کسب و کار )

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.