مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

برندهای تجاری بعنوان یکی از اصلی ترین سرمایه ها در بسیاری از کسب و کارها در نظر گرفته می شوند. متخصصین مالی بر این عقیده اند که برند تجاری می تواند ارزشی بیش از ارزش متداول ایجاد نماید.

واژه برند معانی چندگانه ای را پوشش می دهد. در یک سر طیف برند به معنی نام، لوگو، سمبل، هویت و مارک تجاری است و در سر دیگر تمامی ویژگی های مشهود و نامشهودی را که کسب و کار مبتنی بر آن است را شامل می شود. محققین از محصولات برنددار مختلف داخلی و جهانی برای اندازه گیری ارزش ویژه برند استفاده می نمایند.

محاسبه ارزش ویژه برند این امکان را به مدیران عالی شرکت ها ارائه می دهد که بتوانند نقاط قوت برند خود را مورد ارزیابی قرار دهند، ارزش برند را در طی زمان بررسی نمایند و استراتژی های بازاریابی مورد نظر خود را تدوین نمایند.

برند يك آرم مشخص است كه اجناس و خدمات به خصوص كه توسط شخص يا تشكيلات خاصي توليد و فراهم شده‌اند را متمايز مي‌كند. منشأ آن به زمان های گذشته بر مي‌گردد؛ زمانی می توانند برند را بخوبی شناخت که ثبت برند انجام شده باشد و هم چنین مالک آن می تواند با ثبت برند از حمایت های دولتی بهره مند گردد.

وقتي كه صنعت گران امضاها يا علائم خود را روي آثار هنري و كاربردي خود چاپ مي‌كردند. در طي سالها اين علامت‌ها جاي خود را به سيستم امروزي ثبت و حفاظت آرم تجاري دادند. اين نظام به مصرف‌كنندگان كمك مي‌كند كه از كالاها و خدماتي كه ماهيت و كيفيت آنها مورد نظرشان است و با آرم مخصوص مشخص شده‌اند، بهره بگيرند.

شرایط یک برند خوب :

 • کیفیت بالا
 • ریسک پذیری کمتر
 • منشا یک محصول
 • عهد با تولید کننده
 • هزینه پرس و جوی کمتر
 • سپردن مسئولیت به تولید کننده
 • وسیله‌ای نمادین برای اظهار شخصیت

مدارک لازم جهت ثبت برند

اشخاص و متقاضیانی که در صدد ثبت برند هستند می توانند با ارائه مدارکی امور ثبت را در اداره مالکیت صنعتی انجام دهند برای گذراندن مراحل ثبت برند نیاز به ارائه مدارکی می باشند . مدارک شخص حقیقی الزامی است که بنام متقاضی باشد. مدرک شخص حقوقی و یا شرکت الزامی است که بنام شخص حقوق و یا شرکت باشد .

مدارک مورد نیاز ثبت برند اشخاص حقوقی :

 • کپی مدارک شرکت (آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات (تغییر نام ، تغییر آدرس ، تغییر مدیرعامل شرکت )، روزنامه تاسیس و تغییرات )
 • کپی مجوز های شرکت (پروانه بهره برداری ، جواز تاسیس )(در صورت نداشتن مجوز بنام شرکت اگر رئیس هیات مدیره یا مدیرعامل به صورت شخصی داشته باشند قابل قبول برای ثبت می باشد ).
 • کپی کارت بازرگانی ( بنام شرکت یا بنام مدیرعامل شرکت )
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت
 • یک نمونه از علامت مورد تقاضا ( در کادر 10 در 10 )
 • مهر شرکت

مدارک مورد نیاز ثبت برند اشخاص حقیقی :

 • کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
 • کپی جواز کسب یا مجوز فعالیت مرتبط در زمینه خدمات
 • کپی کارت بازرگانی
 • نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10

نکته : کارت بازرگانی در صورتی الزامی می باشد که برند انتخابی از نوع لاتین باشد زیرا باتوجه به تعیین نام برند و ویژگی های انتخابی آن برند که باید ریشه فارسی داشته باشد، در غیر اینصورت متقاضی کهدرخواست حروف لاتین را داشته باشد با ارائه مجوز کارت بازرگانی امکان پذیر می باشد.

حق و حقوق و حمایت از علامت تجاری

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استقاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولات‎شان از محصولات رقبا پی برده‌اند، همه آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده‌اند.

پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا میکند، بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید.

اگر علامت تجاری ثبت نشود، شرکت‌های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه‌ای است که موجب گمراهی خواهد شد برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه‌گذاری در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود. اگر یکی از رقیبان از علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری استفاده کند، ممکن است مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به همان شرکت است و در نتیجه کالای رقیب را خریداری کند. این امر نه تنها سود شخص/شرکت را کاهش خواهد داد و مشتریان را گمراه خواهد کرد بلکه به شهرت و وجهه آسیب خواهد زد – بخصوص اگر محصول رقیب کیفیت نازلی داشته باشد.

آراکس دارای دپارتمان تخصصی در زمیه ثبت برند و ثبت علامت تجاری

با توجه به ارزش علائم تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکن است در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار داشته باشد، تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار ضروری است.

بعلاوه، تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت‌های ثالث بسیار آسان‌تر است و در نتیجه می‌تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت/شخص بوجود آورد یا اساس انعقاد یک موافقت‌نامه اعطای نمایندگی فروش باشد.

گاهی اوقات، یک علامت تجاری ثبت شده که در
میان مشتریان از شهرت خوبی برخوردار است. ممکن است به منظور دریافت منابع مالی یا وام از موءسسات مالی استفاده شود که بطور فزاینده‌ای از اهمیت علائم برای موفقیت کسب و کار آگاه می‌شوند.

مراحل ثبت برند

جهت به ثبت رساندن برند و بهره مند شدن از حمایت های قانونی باید در اداره ثبت مالکیت صنعتی اقداماتی را انجام داد . برای گذراندن این مراحل می توانید به مقاله مراحل ثبت برند مراجعه نموده و از نحوه و گذراندن کلیه امور ثبت برند اطلاعات لازم را کسب نمایید.

گذراندن مراحل ثبت برند برای اشخاص حقیقی و هم حقوقی به یک شکل می باشد باید در اداره ثبت مالکیت در سامانه اینترنتی با انتخاب گرینه شخص متقاضی حقیقی می باشد و یا حقوقی ثبت خود را انجام دهند .

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart