مخترع برای این که بتواند از اختراع خود در مقابل دیگران حمایت کند و هم چنین از سایر مزایای قانونی بهره‌مند شود، باید اختراع خود را به ثبت برساند. مرجع ثبت اختراع در ایران اداره مالکیت صنعتی است و اختراعات از طریق پورتال این سازمان قابل ثبت هستند و نیازی به مراجعه حضوری به این سازمان نیست.

بعد از ثبت تقاضای مخترع، متخصصان اداره مالکیت صنعتی تقاضای او را بررسی می‌نمایند و در صورت تطابق آن با شرایط و ضوابط قانونی، به فرد «گواهینامه‌ی ثبت اختراع» اعطا می‌نمایند. در این مقاله سعی می‌کنیم به‌ اختصار مراحل ثبت اختراع را بررسی نماییم؛ اما پیش از هر چیز ضروری است که مشخص کنیم قانون دقیقاً چه مواردی را به‌عنوان «اختراع» به رسمیت شناخته و قابل ثبت می‌داند. ابتدا شما باید در سایت مرکز مالکیت معنوی، اظهارنامه ثبت اختراع خود را به صورت الکترونیکی ثبت کنید.

مشخصات یک اختراع قابل ثبت

۱. جدید باشد.

یعنی در سرزمین دانش یا آگاهی سابق وجود نداشته باشد.به بیانی بهتر و ساده تر اختراع نبایستی تکرای باشد و مانند آن در گذشته ایجاد نگردیده باشد.

نکته: در رابطه با جدید بودن ارزیابی فقط به قلمرو جغرافیایی داخل کشور محدود نمی باشد و کلیه کشورهای مورد نظر قرار می گیرند به همین دلیل درباره ی هر کجای دنیا سابقه ای از اختراع وجود داشته باشد آن اختراع نمی باشد.به علاوه طرز و شیوه ی بیان اطلاعات هم تمایزی ندارد.یعنی اختراع در هر کجای جهان و از هر طریق که افشا گردیده باشد دیگر جدید شمرده نمی گردد.

۲. دارای خلاقیت و ابتکار باشد.

یعنی به منظور فرد کارشناسی که دربردارنده مهارت در آن زمینه علمی می باشد آشکار و واضح نباشد.اختراع بایستی دربردارنده خلاقیت و ابتکاری باشد که اشخاص و کارشناسان عادی به راحتی و به آسانی قادر به فهم آن نمی باشند و آن را به عنوان مسئله ای عادی و آشکار محسوب ننمایند.

۳. دارای کاربرد صنعتی باشد.

یعنی در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. البته لازم نیست حتماً استفاده‌ی عملی از اختراع نشان داده شود. بلکه کافی است نشان داده شود که اختراع مذکور بالقوه قابل استفاده یا ساخت در صنعت است.

یعنی در هر رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استعمال باشد.البته لازم نمی باشد که حتما استعمال عملی از اختراع نشان داده شود.بلکه کافی می باشد نشان داده شود که اختراع مذکور بالقوه قابل استعمال یا ساخت در صنعت می باشد(صنعت هم همان‌طور که در بالا اشاره شد، مفهوم بسیار گسترده‌ای دارد).این نکته هم باید مورد توجه قرار بگیرد که كشفيات، نظریه‌های علمی، روش‌های رياضی، آثار هنری، طرح‌ها و قواعد يا روش‌های انجام كار تجاری و ساير فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی را نمی‌توان به‌عنوان اختراع ثبت کرد. سپس از طبقه بندی بین المللی اختراع، طبقه موردنظر خود را انتخاب کنید.

در جهت مطالعه بیشتر در مورد مدارک ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

مراحل ثبت اختراع

در این مرحله، مدارک و اظهارنامه شما به صورت مقدماتی و شکلی بررسی می‌شود. اگر نقصی وجود داشته باشد، شما باید این نقص ها و اشکالات  را رفع کنید. بعد از آن موضوع شما بررسی می‌شود.

در این مرحله، در بانک اطلاعاتی اداره مالکیت معنوی، سایر اختراعات بررسی می‌شوند. اگر عین اختراع شما وجود داشت، درخواست شما رد می‌شود. اما در صورتی که همانند و شبیه آن موجود باشد، به شما اطلاع می‌دهند و شما باید تفاوت‌های اختراع خود را شرح دهید. و جنبۀ نوآوری آن را مشخص کنید.

در این مرحله، در صورت تأیید شدن در مراحل قبلی، مرجع ذی‌صلاح باید انتخاب شود، تا درخواست کننده  برای ادامه پروسه خود به آن‌جا مراجعه کند.
سپس از این مرجع باید استعلام صورت بگیرد.

در این مرحله از مراحل ثبت اختراع ، اگر پاسخ مرجع، مبتنی بر تأیید اختراع بود، ابلاغیه پذیرش صادر می‌شود. در غیر این‌صورت اخطار رد داده می‌شود.
در صورت پذیرفته شدن اختراع، هزینه حق‌الثبت اختراع باید پرداخت شود.

سپس آگهی صادر می‌شود و در روزنامه رسمی منتشر می‌شود و پس از آن گواهینامه ثبت اختراع شما صادر می‌شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان  ثبت آراکس تماس حاصل نمایند.

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.