مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت

آراکس پیشرو در زمینه خدمات ثبتی (ثبت شرکت و برند ) و حقوقی – مراحل ثبت شرک

امروزه در دنیای تجارت برداشتن قدمی استوار و محکم یکی از اساسی ترین مسائل پیش روی فعالان اقتصادی می باشد.مشاوران گروه حقوقی و ثبتی آراکس میتوانند در این امر راهکارهای تخصصی در اختیار شما قرار دهند.

فعالان اقتصادی برای شهرت کسبی و ارتقا دادن به فعالیت اقتصادی و تجاری خود می توانند، جهت رسمیت شناختن آنها شرکت خود را ثبت نمایند . ثبت شرکت به شرکت اعتبار خاصی می بخشد و موجب ایجاد تمایل و گرایش بیشتری به همکاری می گردد. در حقیقت موسس با ثبت شرکت باعث می شود که شرکت خود را شخصیت حقوقی ببخشد . الزامی است که مقررات و قوانین مربوط به ثبت شرکت رعایت شود هنگامی که شرکت خود را ثبت می کنند شخصیت حقوقی بدست می آورند و می توانند در نمایشگاهای داخلی و خارجی شرکت کرده و هم چنین قرار دادهای بزرگ را به صورت رسمی منعقد کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت

 • کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیئت مدیره، موسسین، سهامداران و بازرسین نیز الزامی است.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کلیه ی اعضا به همراه بازرسین
 • آدرس دقیق شرکت و کد پستی دقیق
 • اخذ و ارائه مجوز فعالیت شرکت
 • ارائه وکالتنامه در صورتی که وکیل و نماینده قانونی وجود داشته باشد
 • تنظیم اوراق اساسی شرکت ( اساسنامه و شرکتنامه و صورتجلسه و… )

مدت زمان ثبت شرکت

پس از تکمیل مدارک مورد نیاز و تعیین نام شرکت، حدودا 15روز زمان تا ثبت شرکت مورد نظر نیاز است و شماره ثبت و سایر اوراق ثبتی آماده گردند.

شرایط ثبت شرکت

حداقل سرمایه اولیه ثبتی شرکت 1.000.000 ریال می باشد و حداقل اعضا هیئت مدیره 2 نفر و حداقل زمان ثبت یک شرکت 10 الی 15 روز کاری می باشد. البته باید گفت این زمان متغییر می باشد .

بر اساس نوع قالب ثبتی سرمایه اولیه شرکت متفاوت می باشد .

طبق ماده ی 20 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران ، شرکت های تجاری بر 7 نوع تقسیم می شوند :

 • شرکت سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف

مزایای ثبت شرکت

 1. در صورتی که شرکتی به ثبت برسد قراردادهایی که میان شرکا بسته نی شود رسمی و قانونی می باشد و بعد از آن هیچ کدام یک از آن ها قادر نمی باشند همانند اسنادی اعم از اساسنامه و شرکتنامه و تصمیم های دیگری که ثبت می شود از وجود آن ها اظهار بی اطلاعی کند و یا به ایراداتی که در خصوص اسناد غیررسمی امکان دارد وارد شود استناد نمایند.
 2. از جانب اشخاصی که با شرکت معامله می کنند ثبت شرکت مهم و با اهمیت می باشد که بدون مراجعه نمودن به آن به طور معمول به انجام معامله نمی توانند بپردازند.زیرا شخصی که قرارداد مهمی و با اهمیتی را با شرکت می بندد و یا معامله ی مهمی را انجام می دهد لازم می باشد بداند که سرنایه ی شرکت تا چه اندازه ای می باشد و در آخر توان و قابلیت این شخصیت حقوقی تا چه اندازه ای می باشد. 

مراحل ثبت شرکت

الف- شناخت حقوقی نسبت به ثبت حقوقی

در ابتدا برای تاسیس ثبت شرکت مراحل ثبت شرکت الزامی می باشد باید علاوه بر انتخاب شرکای شرکت،با توجه به ثبت شرکت وهدف میزان مسئولیت و هدف مشخص می شود .

ب – مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

پس از ثبت شرکت مدارک برای ثبت شرکت الزامی می باشد.قانونگذار برای تاسیس و ثبت هر یک از انواع شرکت مدارک ج��اگانه ای را تعیین نموده است

ج-مراجعه به سایت سامانه ثبت شرکت ها

پس از فراهم نمودن مدارک فوق ،باید با ورود به سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها http://irsherkat.ssaa.ir ،اطلاعات خواسته شده را تکمیل نمایید و مدارک مورد نیاز را در آن بارگذاری کنید. تکمیل اطلاعات متقاضی،اولین مرحله برای ثبت شرکت از طریق سامانه می باشد.

مدارک و مراحل لازم برای شخص حقیقی برای ثبت شرکت

کد شماره ملی شخص در صورت ایرانی بودن ودر صورت وجود اتباع بیگانه گذرنامه . پی ببریم که نوع شرکت از شعبه های خارجی و یا نمایندگی خارجی می باشد .

ثبت اطلاعات متقاضی

سمت متقاضی که وکیل و یا موکل است .

اطلاعات مربوط به امضاکننده دفتر. (مسئولی که اطلاعات شرکت را در اداره ثبت شرکتها بررسی و تأیید می کند)

مشخص کردن سمت امضا کننده دفتر که آیا از مدیران است یا شرکاء یا سهامداران یا وکیل رسمی وسپس کلیک.

مراحل ثبت نام در سامانه ثبت شرکتها پس از درج اطلاعات متقاضی

وارد نمودن پنج اسم انتخابی برای نام شرکت به ترتیب اولولیت.

برای اطلاعات نام شرکت باید موارد زیر رعایت شود .

نحوه گزینش انتخاب نام شرکت

 • خارجی نباشد
 • موسس دیگر آن را به ثبت نرسیده باشند
 • دارای مفهوم باشد
 • با فرهنگ انقلاب اسلامی و موازین شرعی و قانونی مطابقت داشته باشد

می توانید جهت مطالعه بیشتر به مقاله انتخاب نام شرکت مراجعه نمایید.

قابل توضیح است برای افرادی از اشخاص حقوقی، ثبت اسم پیشنهادی آن ها منوط به دریافت مجوز از مراجع ذیصلاح و مربوطه می باشد متقاضیان و درخواست کنندگان قبل از ارائه تقاضای ثبت تاسیس باید نسبت به اخذ مجوز اقدام و آن را به مدارک خود ضمیمه کنند.

نکات مهم : کلمه ی انتخابی باید سابقه ی قبلی ثبتی نداشته باشد و عناوین انتخابی آن مشابه نباشد .مهلت انتخاب ثبت شرکت محدود است .اگر نام تایید شده شخص حقوقی در شرف تاسیس یا تغییر ثبت نشود.از تایید انتخاب نام شرکت های سهامی خاص لیکن سه ماه فرصت دارد .شرکت های سهامی عام تا مدت 6 ماه از تاریخ تشکیل مجمع عمومی موسس،اعتبار نام دارد.نام ثبت شرکت با رعایت تقدم تاریخی مختص آن فرد است و موسس دیگری نمی تواندآن را به ثبت برساند .

موضوع شرکت براساس نوع فعالیت ابتدا انتخاب نوع فعالیت بالاتر و سپس مدت فعالیت بر اساس اینکه محدود یا نامحدود باشد و در صورت محدود بودن مدت آن مد نظر است .

درج آدرس مرکز اصلی شرکت با کد پستی و یک تلفن ثابت.

تعیین سرمایه شرکت.

تعیین تعداد سهامداران و میزان سرمایه سهم مد نظر می باشد برای برقرار کردن با ار گان ها و سازمان ها مجوز رسمی الزامی می باشد .

اطلاعات مربوطه شخصی : مشخصات اشخاص حقیقی چون نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و… و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی. کد پستی جهت افراد حقیقی و حقوقی و شماره ثبت جهت افراد حقوقی.

مورخ آغاز تاریخ سمت مربوطه مدت تصدی، تاریخ پایان اعتبار سمت و … مشخص کردن وضعیت حق امضاء و در نهایت کلید ثبت سمت شخص.

تکمیل اطلاعات مربوط به نمایندگان قانونی. نماینده مورد نظر، نوع نمایندگی، مستند نمایندگی، شماره و تاریخ مستند نمایندگی. و تاریخ شروع و پایان نمایندگی در صورت وجود نماینده.

ایجاد اطلاعات ثبتی . ابتدا وارد کردن کد پستی شعبه، شماره تماس واحد ثبتی شعبه، نشانی شعبه و در نهایت ثبت شعبه. چنانچه هنوز از طرف سهامداران برای این موضوع تکلیفی مشخص نشده باشد تا مشخص شدن تکلیف شعب شرکت گزینه ی مربوط به نداشتن شعب را انتخاب نمایید.

تکمیل و ایجاد اطلاعات سال مالی شرکت و اطلاعات روزنامه شرکت با انتخاب از فهرست روزنامه شرکت.

تایپ اطلاعات متن اظهارنامه، اساسنامه و شرکتنامه و قوانین مربوطه

انتخاب گزینه ی تأیید مدارک مورد نیاز، پذیرش نهایی و دریافت رسید پذیرش اینترنتی.

امضای مدارک تأییدشده و پرینت شده از طریق سامانه توسط افراد شرکت.

در انتها ، سامانه یک شماره ثبت می دهد که برای چاپ در روزنامه به آن احتیاج خواهد بود.

د-ارسال مدارک از طریق پست

پذیرش اینترنتی از طریق سامانه و اخذ تاًییدیه ی پذیرش ، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و مدارک ضمائم آن ها را امضا و از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس مشخص شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال فرمایید.

ه – حضور در اداره ثبت

مراحل درخواست ثبت شرکت در دو نسخه با ضمایم و مدارک تسلیم متصدی ثبت گردید یک نسخه از آن در پرونده ضبط کرده و مندرجات آن را در دفتر مخصوص ثبت شرکت ها به ثبت می رساند و متصدی مزبور نسخه دوم آن را با قید تاریخ و شماره ثبت پس از امضاء و مهر به متقاضی تسلیم می نماید و متعاقباَ صاحبان امضاء مجاز ، دفتر مخصوص را امضاء می کنند . ثبت در دفتر مزبور مانند ثبت سند در دفترخانه اسناد رسمی است. زیرا به موجب ماده 5 اصلاح آیین نامه ثبت شرکت ها ، اداره ثبت شرکت ها در تهران و اداره ثبت شرکت در شهرستان ها ثبت شرکتنامه الزام در دفاتر اسناد رسمی می باشد .

ی-نشر آگهی در روزنامه ی رسمی جمهوری اسلامی ایران

صدور آگهی ثبت شرکت در روزنامه ی رسمی، جهت ثبت شرکت محسوب می شود. مطابق ماده 197 ق.ت در ظرف ماه اول تشکیل هر شرکت ، خلاصه شرکت نامه و و قوانین آن طبق آیین نامه وزارت دادگستری اعلام خواهد شد.

جهت اطلاع از فرایند کاری و ثبتی مراحل ثبت شرکت می توانید با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی آراکس تماس حاصل نموده و از فرایند خدمات ثبتی و حقوقی و همچنین مشاوره رایگان بهرمند گردید.

 • جهت اطلاع از امور مربوط به مراحل ثبت شرکت با ما در ارتباط باشید.
 • ( آراکس مشق کسب و کار )

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart