پرسش و پاسخ متداول ثبت شرکت سهامی خاص

پرسش و پاسخ متداول ثبت شرکت سهامی خاص

ما در مقاله ی ذیل تلاش و کوشش نموده ایم تا درباره ی پرسش و پاسخ متداول ثبت شرکت سهامی خاص مطالبی را ارائه نماییم مقاله را تا انتها مطالعه نایید و چنانچه با هر سوال و موردی روبرو شدید می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت آراکس تماس حاصل نمایید.

پرسش پاسخ متداول شرکت سهامی خاص

سوال – بازرس چه کسی است و چه وظیفه ای دارد؟

در شرکت سهامی خاص دو بازرس اصل و علی البدل باید وجود داشته باشد. مدت تصدی بازرسین در شرکت سهامی خاص محدود به یک سال مالی می باشد. نقش بازرسین بررسی صورت حساب ها ، صورت سود و زیان شرکت ، تراز نامه و صحت اطلاعاتی است که مدیران ارائه می دهند و نتیجه این بررسی را به مجمع عمومی عادی گزارش می دهند. این گزارش دست کم ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی باید به رویت سهامداران شرکت برسد . تصمیماتی که بدون گزارش بازرس از طرف مجمع عمومی اتخاذ می شود اعتبارقانونی ندارد.

روش افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی خاص

برای آگاهی و کسب اطلاعات لازم درباره ی روش افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی خاص می توانید به  مقاله آن مراجعه کنید.برای ثبت شرکت سهامی خاص اید هزینه هایی را پرداخت کنید در جهت کسب اطلاعات لازم در این زمینه می توانید به مقاله هزینه ثبت شرکت سهامی خاص مراجعه کنید.

سوال-مراحل ثبت شرکت سهامی خاص چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل ثبت شرکت سهامی خاص می توانید مقاله ان را بخوانید.

سوال- سامانه ثبت شرکت سهامی خاص چیست؟

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص به نشانی  http://irsherkat.ssaa.ir می باشد.

سوال – تفاوت بازرس اصل و علی البدل چیست؟

بازرس علی البدل در واقع بازرس جایگزین است و در صورتی که بازرس اصلی فوت کند , یا در صورت استعفا یا سلب شرایط از او , وظایف اورا بازرس علی البدل انجام می دهد.

سوال – محدوده اختیارات بازرس در شرکت سهامی خاص چقدر است ؟

بازرسین مخیر هستند که در هر موقع هرگونه رسیدگی که لازم است را به انجام رسانیده و اطلاعات مربوطه را از شرکت را مطالبه کنند.

سوال – بازرس چه مسئولیتی دارد؟

بازرس در برابر شرکت و اسخاص ثالث مسئول است.

سوال – دستمزدی که برای بازرس باید در نظر گرفت�� شود چقدر است ؟

حق الزحمه بازرسین را می توان در مجمع عمومی عادی مشخص ساخت.
بازرسین در معاملات شرکت ذی نفع نخواهند بود.

سوال تفاوت شرکت مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص چیست ؟

تعداد اعضا در شرکت با مسئولیت محدود حداقل ٢ نفر و ��ر شرکت سهامی خاص این تعداد به 3 نفر سهامدار محدود می گردد. سرمایه اولیه در شرکت محدود تنها در اساسنامه اعلام شده و نیازی به افتتاح حساب و واریز وجه نمی باشد.

اما در شرکت سهامی خاص سهامداران مکلفند که حداقل ٣٥% از سرمایه اولیه را به حسابی به نام شرکت تودیع دهند. و گواهی مربوطه به هنگام تشکیل شرکت ارائه گردد و ٦٥% باقیمانده سرمایه در تعهد سهامداران می ماند.واگذاری سهام در شرکتهای مسئولیت محدود با توافق سه چهارم شرکا و پس از ثبت در دفترخانه اسناد رسمی انجام می شود اما این امر در شرکتهای سهامی به شکل نقل و انتقال عادی سهام انجام می گردد.

انتخاب بازرسین برای شرکت سهامی خاص اجباری بوده و برای شرکت مسئولیت محدود الزامی نمی باشد..

در شرکتهای سهامی مدت تصدی سمت مدیریت محدود به دو سال می باشد که البته می توان آن را تمدید نمود. اما در شرکتهای مسئولیت محدود می توان مدیران را به صورت مادام العمر انتخاب نمود و یا در اساسنامه مدت تصدی آنها را مقرر ساخت. شرکت سهامی عام با حضور حداقلی پنج سهامدار یا مدیربه ثبت می رسد و شرکت سهامی خاص حداقل باید دارای سه سهامدار باشد. در صورتی که شرکت با مسئولیت محدود از حداقل دو شریک تشکیل می شود .

حداقل سرمایه در سهامی عام پنج میلیون ریال و این مقدار برای سهامی خاص یک میلیون ریال به اضافه پرداخت حداقل ٣٥% کل سرمایه می باشد اما درشرکت با مسئولیت محدود بدون ارائه مدارک تودیع سرمایه صرفا اعلام میزان سرمایه و پرداخت آن به صندوق شرکت و اقرار مدیر عامل مبنی بر دریافت آن کافی می باشد.

سوال – اگر نوع شرکت سهامی خاص باشد در مالیات شرکت تفاوتی ایجاد می کند؟

میزان مالیات بر اساس نوع شرکت تعیین نمی گردد و نوع شرکت بر آن تاثیری ندارد بلکه مالیات شرکت بر اساس عملکرد مالی شرکت ها به طور سالیانه و سود خالص آنها پس از بررسی دفاتر شرکت تعیین خواهد شد.

برای مطالعه در مورد تشکیل پرونده مالیاتی به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

سوال – برای ثبت شرکت در زمینه سرویس‌های تبلیغاتی اینترنتی همراه با خدمات خارج از محیط اینترنت بهتر است چه شرکتی ثبت کنیم ؟

برای ثبت شرکت تبلیغانتی مجوز داده نمی شود و در صورت اخذ مجوز از " کانون تبلیغات" برحسب تمایل و شرایط افراد و تعداد آنها می توان شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص به ثبت رسانید.

سوال – ثبت شرکت سهامی خاص به چه مدت زمان نیاز دارد؟

ثبت آراکس این فرایند را حتی المقدور در کوتاهترین زمان ممکن یعنی 30 روز کاری برای شما به انجام می رساند. و در صورتیکه در مورد هزینه ثبت شرکت میخواهید بیشتر بدانید به مقاله ی ما مراجعه نمایید.

سوال – آیا سهامداران شرکت سهامی خاص می توانند زیر سن قانونی 18 سال باشند ؟

سهامداران می توانند زیر 18 سال باشند اما نمی توانند عضو هیئت مدیره باشند.

سوال – کارمند رسمی دولت می تواند از سهامداران یا عضو هیئت مدیره باشد؟

کارمند رسمی دولت تنها در صورتی می تواند سهامدار باشد که 20 درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد و بدون داشتن حق امضا تنها می تواند عضو هیئت مدیره باشد.

سوال – برای تشکیل شرکت سهامی خاص اگر فقط یکی از اعضا مجوز فعالیت داشته باشد کافی است ؟

بله می توان به مجوز یکی از سهامداران اکتفا نمود.

سوال – آیا مجوز از سازمان رسانه های دیجیتال برای کار در زمینه بازیهای کامپیوتری لازم است؟

بله جهت فعالیت در این زمینه باید از سازمان مذکور مجوز داشت.

سوال – آیا می توان شماره ثبت شرکت سهامی خاص را از اداره ثبت استعلام کرد؟

تنها در صورتی که سهامدارا شرکت باشید می توانید شماره ثبت شرکت خود را از اداره ثبت شرکتها بگیرید، اما با وارد نام شرکت در سایت شناسه ملی یا سایت روزنامه رسمی می توانید شماره ثبت شرکت را مشاهده نمایید.

سوال – در صورتی که یکی از سهامداران شرکت سهامی خاص شخص حقوقی باشد چه کسی می تواند به جای او مدارک ثبت شرکت امضاء کند ؟

لازم است شخص حقوقی نماینده ای را رسما " از طرف خود معرفی نماید و سپس مدارک شناسایی شخص حقوقی به علاوه مدارک شناسایی نماینده او همراه با سایر مدارک لازم برای ثبت شرکت به اداره ثبت شرکتها تحویل داده می شود.

سوال – مالیات شرکت سهامی خاص چگونه حساب می شود؟

بر اساس عملکرد مالی شرکت و سودبرآورده شده آنها طی یک سال مالی مالیات شرکت سهامی خاص محاسبه می گردد.

سوال – برای ثبت شرکت در زمینه سرویس‌های تبلیغاتی اینترنتی همراه با خدمات خارج از محیط اینترنت بهتر است چه شرکتی ثبت کنیم ؟

برای ثبت شرکت تبلیغانتی مجوز داده نمی شود و در صورت اخذ مجوز از " کانون تبلیغات" برحسب تمایل و شرایط افراد و تعداد آنها می توان شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص به ثبت رسانید.

سوال – اگر بخواهیم شرکت کشتیرانی برای حمل کالا راه اندازی کنیم چه مدارک و شرایطی باید داشته باشیم ؟

در مرحله اول باید برای گرفتن مجوز مربوطه از سازمان کشتیرانی و حمل ونقل اقدام نمایید. این مجوز به همراه مدارک شناسایی اعضا ( کپی کارت ملی و شناسنامه ) و یک قطعه عکس از آنها برای ثبت شرکت کافی می باشد.

سوال – اگر بخواهیم برای بسته بندی خشکبار شرکتی تاسیس کنیم چه شرایط و مدارکی لازم است؟

به منظور ثبت شرکت برای بسته بندی خشکبار نیازی به مجوز ندارید و فقط کافی است مدارک شناسایی خود و سایر اعضا را به همره یک قطعه عکس برای مجتمع ثبت آراکس ارسال فرمایید تا با توجه به تصمیم شما شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص برای شما به ثبت برسانیم.

سوال – برای ثبت یه شرکت کامپیوتری سهامی خاص چه مراحلی رو باید طی کرد؟

درصورتی که در زمینه نرم افزار و شبکه فعالیت داشته باشید باید مجوز رسانه دیجیتال و اگردر زمینه کار می کنید IT به مجوز از سازمان فناوری اطلاعات داشته باشید . بعد از اخذ مجوز مربوطه و تهیه مدارک لازم ( مدارک شناسایی اعضا به همراه عکس)اقدامات لازم برای ثبت شرکت شما به انجام خواهد رسید.

سوال – آیا با داشتن آدرسی در تهران می توان برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اقدام کرد ؟

بله خدمات مجتمع ثبت آراکس می تواند در اسرع وقت نسبت به ثبت شرکت شما در تهران نیز اقدام نماید.

سوال – چگونه می توان مطمئن بود که یک شرکت مسئولیت محدود به ثبت رسیده است؟

هنگامی که شرکت ثبت می گیرد شماره ثبت به آن تعلق می گیرد و این شماره ثبت در سایت شناسه ملی قرار می گیرد و شما می توانید از طریق این سایت نسبت به ثبت آن شرکت مطمئن گردید .

سوال- برای ثبت شرکت سهامی خاص دادن آدرس لازم است یا خیر؟ آیا این آدرس باید باسند باشد یا اجاره نامه کافی است؟ آیا میتوانیم آدرسی را بدون سند و اجاره نامه ارائه کنیم؟

در مرحله اول یعنی ثبت شرکت نیازی به سند یا اجاره نامه به نام شرکت نیست و با آدرس منزل یکی ازسهامداران نیز می توان شرکت را به ثبت رسانید. اما پس از ثبت شرکت ، جهت تشکیل پرونده مالیاتی باید آدرسی برای شرکت در نظر بگیرید. . پس بهتر است از ابتدا آدرسی را اعلام کنید که سند یا اجاره نامه به نام شرکتداشته باشد و یا آدرسی که پس از ثبت، امکان تغییر سند یا اجاره نامه آن به نام شرکت وجود داشته باشد تا در مرحله تشکیل پرونده مالیاتی مجبور نباشید برای تغییر آدرس زمان و هزینه اضافی صرف کنید.اما اگر برای ثبت شرکت آدرسی به غیر از آدرس شرکت را اعلامکرده اید با استفاده از صورتجلسه تغییرات می توانید اداره ثبت را از تغییر آدرس شرکت خود آگاه سازید.

سوال – اگر شرکت سهامی خاص ما در تهران ثبت شده باشد و ما ساکن هشتگرد باشیم می توانیم اظهارنامه مالیاتی ودفاتر پلمپ را به اداره دارایی هشتگرد تحویل دهیم ؟

خیر ، اقدامات پس از ثبت شرکت من جمله تحویل اظهارنامه و دفاترمالیاتی باید در همان واحدی که شرکت در آن ثبت گردیده یعنی تهران انجام گردد.

سوال – برای ثبت شرکت سهامی خاص ارتباطات و مخابرات رادیویی چه بکنیم؟

برای ثبت شرکت در این زمینه ابتدا باید ازشرکت مخابرات مجوز گرفته . پس از اخذ مجوز مراحل ثبت شرکت شما در کوتاهترین زمان ممکن توسط مجتمع ثبت آراکس انجام خواهد گرفت.

سوال – از چه راهی می توانیم مطمئن شویم که اسم ما جز هیئت مدیره یک شرکت سهامی خاص ثبت شده است؟

با جستجو در سایت روزنامه رسمی آگهی های شرکت را بررسی کرده و در صورتی که اخیرا" به شرکت پیوسته باشید به دنبال نام خود در آخرین آگهی تغییرات باشید و اگر از ابتدای تاسیس از سهامداران شرکت بوده اید می توانید نام خود را در آگهی تاسیس شرکت ببینید.

سوال – اینکه می گویند نام نباید تکراری باشد یعنی چه؟ آیا نباید عینا" مثل نام دیگر باشد یا اگر کمی شبیه باشد هم رد می شود؟

دو شرکت با نام یکسان مثلا" صنایع آذرپاد هرگز به ثبت نمی رسند. زیرا اگر این طور نباشد وجود دو شرکت با یک نام سبب سوء استفاده یکی از شرکتها یعنی شرکت ضعیف تر از شرکت قوی تر می گردد به این شکل که شرکت ضع����ف تر تحت عنوان شرکت پیشین که معروف و شناخته شده است شروع به فعالیت کرده و از بازاری که او برای خود ایجاد کرده استفاده می کند و حتی ممکن است با ارائه کیفیت پایین تر تحت همان عنوان سبب نارضایتی مشتریان شرکتی که قبلا" ثبت شده است گرد. همچنین لوگو ، برند یا نام تجار�� نیز نباید یکسان یا مش��به باشد.به عنوان نمونهذ شما از نام "ebay" نمی توانید استفاده كنید چون علاوه بر اینكه نام شركت دیگری است یك برند معتبر بین المللی نیز می باشد.

سوال – اگر شرکت سهامی خاصی را چندین سال پیش ثبت کرده باشیم ولی این شركت بدون فعالیت مانده باشد آیا باید منحل شود یا با گذشت ز��ان شرکت خود به خود منحل میشود؟

آیا در صورت عدم فعالیت آن مشكلی برای شرکت، موسسان و مدیران آن ایجاد می کند؟

اصلح است عدم فعالیت شرکت به وزارت دارایی اعلام شود تا افرادی از اطلاعات شركت شما سوء استفاده نكنند.گذشت زمان سبب منحل شدن شرکتی که مدت زمان آن در اساسنامه ناحدود در نظر گرفته شده باشد ، نمی گردد و باید برای انحلال آن قانونا" اقدام کرد. : موارد انحلال شرکتهای سهامی عبارت است از:

  1. اتمام موضوع فعالیت شرکت یا عدم امکان ادامه آن
  2. انقضائ مدت فعالیت شرکت و عدم تمدید آن
  3. اگر شرکت ورشکسته گردد
  4. با صدور رای مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر انحلال
  5. با صدور رای قطعی دادگاه در این رابطه
  6. رای دادگاه برای انحلال پس از رجوع و درخواست افراد ذینفع شرکت و تحت شرایط ذیل صادر می گردد:

1.عدم فعالیت شرکت تا یک سال پس از ثبت آن 2.عدم تشکیل مجمع عمومی سالانه در یکی از سالهای مالی تا دو ماه پس از تاریخ مشخص شده در اساسنامه . 3.در شرایط بلاتصدی ماندن کرسی مدیریت شرکت و یا یکی از اعضای هیئت مدیره در مدت زمان فراتر از 6 ماه . 4..در صورت انقضاء مدت شرکت ، پایان موضوع آن و یا عدم امکان ادامه فعالیت و نیز عدم تشکیل مجمع عمومی برای تصمیم گیری در رابطه با انحلال شرکت یا خودداری از صدور رای در این رابطه

در هریک از موارد فوق اشخاص ذینفع می توانند با مراجعه به دادگاه تقاضای انحلال شركت را بنمایند . پس از انحلال شركت ، مدیران دیگر سمتی ندارند .و برای انجام كارهای نیمه تمام و رسیدگی به مطالبات و بدهكاری شرکت و یا مٍلا" داشته یا اجناس موجود در انبار كه باید به فروش برسد و پاسخ گویی به دعاوی که ممکن است در دادگاه داشته باشند و از همه مهمتر تقسیم دارایی شرکت بین سهامداران لذا وجود افرادی به عنوان مدیر تصفیه لازم است .مدیران تصفیه باید پس از پایان تصفیه مبالغی كه باقی مانده است را باید در حساب مخصوصی در یكی از بانك های ایران تادیه نموده و صورت اسامی بستانكاران و صاحبان سهامی را كه حقوق خود را نگرفته اند به آن بانك ارائه دهند و مراتب را آگهی كنند تا بستانکاران برای وصول طلب خود مراجعه نمایند .در صورتی كه پس از ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه بستانکاران یا سهامداران شرکت مراجعه نكنند وجوه باقی مانده با اطلاع دادستان محل ، جزء اموال بلا صاحب بوده و به خزانه دولت منتقل خواهد شد.

سوال – اگر كسی مدیر تصفیه شرکت سهامی خاصی بشه مسئولیت تمام بدهی ها بر عهده اوست ؟

خیر مدیر تصفیه به نمایندگی از سهامداران این کار را انجام میدهد . و تصفیه بدهی و مالیات باقیمانده بر عهده شرکت بوده و مدیر تصفیه تنها مراحل قانونی و پیگیری های اداری این کار را عهده دار می شود.

سوال – اگر مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص دو سال است پس آیا مدیر می تواند بعد از این دوسال نیز به کار خود ادامه دهد؟ چگونه؟

علیرغم اینکه مدت تصدی مدیران که دراساسنامه شرکت سهامی خاص قید می گردد نباید بیش از دوسال باشد لکن در صورت انقضاء این مدت و برای جلوگیری از مختل شدن امور قانونگذار اینگونه پیش بینی نموده است که تا انتخاب و آغاز کار مدیران جدید مدیران قبلی می توانند به تصدی خود ادامه دهند. در این راستا می بایست مدیران سابق، بازرسین یا صاحبان حداقل ٣/١ سهام، مجمع عمومی عادی سهامداران را برای انتخاب مدیران لاحق دعوت نمایند در غیر اینصورت هر یک از افراد ذینفع این حق را دارند كه از مرجع ثبت شركتها دعوت مجمع عمومی عادی را برای انتخاب مدیران تقاضا كند.

سوال –آیا مدیران شرکت سهامی خاص می توانند در هر زمان از سال استعفا دهند؟ استعفای آنها چه مسئولیتی برای آنها خواهد داشت ؟

بله مدیران در این مورد مخیر هستندو در قانون محدودیتی برای استعفای مدیران ذکر نشده است و در صورت استعفای مدیر اعضای علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه وظیفه مدیریت را عهده دار می شوند در غیر اینصورت با دعوت هیئت مدیره از مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده و تشکیل آن مدیر جدید را انتخاب می گردد. اگر استعفای مدیری با هدف زیان رساندن به شرکت انجام شود ویا اینکه مدیر مرتكب تقصیر غیرعمدی مهمی گردد مسئولیت مدنی جبران زیان وارده به شركت بر عهده اوست.

سوال – اگر مدیر برخلاف موضوع شركت تصمیم گیری یا اقدامی نماید طبق قانون چه مسئولیت مدنی ای دارد؟

اگر مدیر خارج از موضوع شركت عمل نماید باید دید که مسئولیت مدنی او در برابرشرکت و اشخاص ثالث است یا خیر. طبق قوانین تجارت «مدیران و مدیرعامل شركت در مقابل شركت و اشخاص ثالث نسبت به تخلف از مقررات قانونی منفردا یا مشتركا مسئول می باشند» در واقع اگر مدیر یا مدیران شركتی خارج از موضوع شركت اقدام نمایند شخصا درمقابل شركت و اشخاص ثالث مسئولیت مدنی دارند.البته بهتر است به منظور حفظ حقوق سهامداران این مسئولیت به شکل تضامنی باشد.

سوال – مدیر یا مدیرانی كه نامشان در اساسنامه آمده ذباشد راچطور می شود برکنار کرد؟

اگر مدیر یا مدیران در اساسنامه انتخاب شده باشند بری برکناری آنها نیز بر طبق اساسنامه عمل می گردد.

سوال – اگر مدیر یا مدیرانی در شركت نامه یا اساسنامه انتخاب نشد ه باشند وانتخاب آنان بعدا انجام گرفته باشد چگونه می توان آنها را عزل کرد؟

برکناری مدیران در این حالت در اختیار شرکا یا سهامداران است و خود آنها نیز حق استعفا دارند.

سوال – محدودیت اختیارات مدیران درمورد ضررهای وارده به شركت چطور تعریف شده است؟

اگر مدیری با انجام معاملات بدون رضایت شرکا سبب اضرار شرکت گردد باید نسبت به جبران ضرر وارده اقدام نموده و تا زمان جبران کامل شرکا نمی توانند از سود شرکت نفع برند. به منظور حفظ حقوق شرکابهتر است محدودیتی در معاملات مدیر که برای شرکت انجام می دهد نیز اعمال گردد.

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

شروع به جستجو درون سایت

Shopping Cart