در این مقاله به شرح و تعریف شرکت سهامی خاص و تعاونی پرداخته می شود و شرایط تشکیل هر کدام از آنها بیان شده است.

شرایط شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص برعکس شرکت های تضامنی، وظایف شان به میزان سرمایه آورده به شرکت معطوف میشود و درصورت ورشکستگی شرکت هیچ تاثیری بر دارایی های شخصی ندارد.

در کشور ما ایران ، شرکت های سهامی خاص با شرکت های وظایف محدود تفاوت هایی دارد از جمله اینکه: این شرکت ها با سه عضو قابل تاسیس هستند و برای جابجایی سهام ،ثبت در دفتر اسناد ضرورتی ندارد.

سرمایه در شرکت ها با وظایف محدود به شکل اعلامی وجود دارد؛ و در صورت اعلام، پرداخت صورت نمیگیرد البته در این شرکت ها تقریبا 35 % از میزان بیان شده باید به صورت نقدی و 65% آن به صورت 5 ساله تصویب شود.

شرایط شرکت تعاونی

برای تاسیس یک شرکت تعاونی ، تقاضا کنند گان علاوه بر داشتن کلیه شرایط قانونی، برای ارائه خواسته خود بع بخش های تعاونی ، نسبت به تهیه قراردادی اقدام میکنند که در آن باید اولین انجمن عمومی تشکیل شده، تعیین هیأت مدیره و بازرسان و... قید شود.

برای تشکیل شرکت تعاونی لازم است افراد با تمامی قواعد تعاونی ها آشنا باشد و در غیر این صورت باید در کلاس های یک روزه ای که خود اداره تعاون برقرار میکند ؛ شرکت نمایند که این کلاس ها نهایت تا یک هفته بعد از تاریخ درخواست تشکیل شود.

متقاضیان تاسیس شرکت تعاونی؛ در ثبت این شرکت باید توجه زیادی به تناسب اهداف شرکت در حال تأسیس با هدف های تصویب شده در قوانین کشور ایران ، و بیان اینکه چه مقدار سرمایه آورده وجود دارد و معرفی افرادی که در این زمینه احتیاج داشته به همراه تعیین توانایی های شان در رشته هایی که فعالیت کرده اند ؛ داشته باشند. علاوه بر این باید نامی که برای آن شعبه از شرکت تعاونی در نظر دارند با معرفی مدیر اصلی آن شعبه به اداره کل تعاون تسلیم نمایند.

مقایسه ی شرکت های تعاونی باسهامی خاص

با در نظر گرفتن مطالب ذکر شده میتوان دریافت که شرکت های سهامی خاص ، با وجود محدودیت زیادی که برای اعضا و وظایف آنها تعیین شده ، به راحتی و سهولت تأسیس شده و برتری خود را نسبت به شرکت تعاونی نشان میدهد. شرکت های تعاونی برای اینکه بتوانند مجوز مربوط به فعالیت ها برنامه ریزی شده را اخذ نمایند باید به سازمانهای مربوطه مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهند در حالی که این موضوع در شرکت های سهامی خاص دیده نمیشود و میتوان این شرکت را در هر عنوانی ثبت نمود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.