کاهش سرمایه همانند افزایش آن، امری محتمل است که در همه ی شرکتها صورت می گیرد.

دلایل کاهش سرمایه

سرمایه به دو طریق زیر کاهش می یابد:

 • اختیاری
 • اجباری

کاهش اختیاری سرمایه

هنگامی کاهش اختیاری سرمایه رخ می دهد که شرکت دارای اهداف بلند مدتی باشد و سرمایه را بیشتر از مقدار مورد نیاز تخمین زده باشد ؛ در این حالت شرکت مجاز به کاهش سرمایه و بازپرداخت آن به شرکا می باشد.

هیات مدیره مطابق ماده 189 اصلاحی باید موضوع کاهش اختیاری سرمایه را به اطلاع مجمع عمومی فوق العاده برساند تا در این خصوص رای گیری شود. رای مثبت به کاهش سرمایه منوط به حفظ برابری حقوق سهام و عدم کاهش سرمایه از میزان مشخص شده، می باشد. بدین صورت که این حداقل سرمایه شرکت سهامی بیش از 5000000ریال و سهامی خاص بیش از 1000000زیال باشد.

هیات مدیره باید دست کم 45 روز مانده به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده، بازرسان را از پیشنهاد کاهش سرمایه مطلع سازد و در پیشنهاد مذکور به دلایل کاهش سرمایه و وضعیت امور مالی شرکت از آغاز سال مالی اشاره شده باشد که ترازنامه قبل آن مورد تایید مجمع عمومی قرار گرفته است.

در مجمع عمومی فوق العاده، بازرسان شرکت عقیده خود درباره پیشنهاد هیات مدیره به سمع مجمع مذکور می رسانند.

درصورتی که مجمع عمومی به کاهش سرمایه رای دهد باید آگهی مبنی بر شرح این تصمیم را طی 1 ماه در روزنامه رسمی به چاپ برساند که طلاعیه های شرکت معمولا در آن منتشر می شوند.

بستانکارانی که سرآغاز تاریخ مطالبه شان قبل از انتشار اطلاعیه بوده، مجاز به تسلیم اعتراض شان در دادگاه ذی صلاح طی 2 ماه پس از چاپ آخرین اطلاعیه می باشند.

چنانچه دادگاه اعتراض واصله را بجا و درست بداند، به منظور تسویه طلب بستانکار، رای به گذاشتن وثیقه مناسب از جانب شرکت می دهد ، در غیر این صورت با رسیدن موعد طلب، دادگاه دستور ادای آن را صادر می نماید.

جهت کاهش سرمایه باید 2 ماه از زمان چاپ اطلاعیه و درصورت اعتراض، تا صدور رای نهایی دادگاه باید صبر کرد.

روشهای کاهش سرمایه

کاهش تعداد سهام : در این روش سهام داران با دریافت ارزش اسمی سهام خود ، بدون ناراحتی از شراکت کنار می روند.

کاهش مبلغ اسمی سهام : در این روش با تنزل ارزش سهام به طور مثال سهام 10000ریالی به 5000هزار ریال تنزل ، مقدار باقی مانده آن به سهام دار بازگردانده می شود.

این نکته حائز اهمیت است که شرکت مجاز به خرید سهام خود نیست چراکه بدین روش بدون انتشار آگهی کاهش سرمایه، سرمایه خود را کاهش داده است.

کاهش اجباری سرمایه

درصورتی که نیمی از سرمایه شرکت نه بواسطه برداشت ، بلکه ضررهای متحمل شده از دست رفته باشد ، هیات مدیره طبق قانون مسئول فراخوان مجمع عمومی است تا درخصوص ادامه کار شرکت یا عدم آن رای دهند . مجمع عمومی درباره صدور سهام جدید، کاهش سرمایه، یا عدم فعالیت رای می دهد. مرجع ثبت شرکت ها از طریق مدیر شرکت از این رای آگاه می گردد. چنانچه نظر مجمع عمومی به ادامه فعالیت شرکت باشد باید طبق قوانین ثبت شرکتها ، نسبت به کاهش سرمایه شرکت - منوط بر حفظ مقدار حداقل مقرر شده برای شرکت سهامی - تا مقدار کنونی اقدام نماید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.