منظور از تبدیل شرکت در کرج ثبت شده چیست؟ تبدیل شرکت ثبت شده بدین معنی است که محدوده فعالیت شرکت تغییر کرده و متحول گردد. اما معنی آن در اصطلاح حقوقی، این است که برای شرکت شخصیت حقوقی جدیدی با شکل و چارچوبی جدید ایجاد شود بدون اینکه شخصیت حقوقی قبل از بین برود.

تبدیل شرکت در کرج چیست؟

منظور از شرکت ، تغییر محدوده فعالیت شرکت و متحول ساختن آن است. بدین مفهوم که امکان دارد مدیران یک شرکت تجاری قصد تغییر حوزه فعالیت آن را داشته باشند. نمی توان قبل از ثبت شرکت، آن را تبدیل کرد. امکان دارد شرکت تجاری به حالت غیر تجاری تغییر دارد و یا شرکت با مسئولیت محدود را به شرکت خاص تبدیل کرد و از این قبیل. اما معنی آن در اصطلاح حقوقی، این است که برای شرکت شخصیت حقوقی جدیدی با شکل و چارچوبی جدید ایجاد شود بدون اینکه شخصیت حقوقی قبل از بین برود.

علت و مزایای تبدیل شرکت

با وجود در نظر گرفتن تمامی نکات مرتبط با انواع شرکت های تجاری توسط شرکا در هنگام تاسیس شرکت و ثبت آن، و متناسب سازی آنها با نیازهای شرکت، گاهی اتفاق می افتد که حس شود عدم تطابق بین شرکت ثبت شده و نیازهای آن وجود دارد ، از این رو شرکا تصمیم می گیرند شرکت را تبدیل و تغییر دهند. در تبدیل شرکت تنها نوع شرکت تغییر می کند و خدشه ای به شخصی حقوقی شرکت وارد نمی شود و یا موجب حذف آن نمی گردد. کارهای شرکتی که تبدیل شده ، بدون توقف استمرار می یابد. از مزایای تبدیل شرکت می توان به انحلال شرکت و راه اندازی شرکتی جدید اشاره کرد که عاری از تشریفات ثبت و واریز حق اثبت برای شرکت جدید است.

الزامات تبدیل شرکت در کرج

کسب مجوز به منظور تبدیل شرکت ضروری می باشد. هیچ اصل کلی دال بر اجازه تبدیل شرکت ها به یکدیگر در قانون تجارت و لوایح قانونی وجود ندارد گرچه استثناهایی با وضع احکام خاص در این رابطه وجود دارد که می توان از آنها ماده ۲۷۸ لایحه قانونی تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام و ماده ۱۳۵ قانون تجارت تبدیل شرکت تضامنی به سهامی را برشمرد. نظر حقوقدانان این است که در صورت موافقت کلیه شرکا، تبدیل هر شرکتی به شرکت دیگر بلا مانع است و چون تصمیمی خلاف قانون اتخاذ نشده، تبعات خود را خواهد

با در نظر گرفتن زمینه های تاسیس هر یک از انواع شرکت ها، شرایط کنونی شرکت با شرکت مورد نظر تطبیق داده می شود و به تنهایی تصمیمی اتخاذ نمی شود. شاید روند تبدیل شرکت مستلزم شرایط خاصی باشد مثلا بیشتر شدن تعداد شرکا، بالا بردن سرمایه، انجام اصلاحات در اساسنامه شرکت.....

تبدیل شرکت مستلزم کسب موافقت تمامی شرکا است زیرا احتمال متحمل شدن ضرر و زیان در این پروسه وجود دارد بنابراین کلیه شرکا نسبت به دیون مسئول هستند. تبدیل شرکت بدون کسب رضایت شرکا، تعهدات شرکت را بغرنج می سازد بنابراین انجام این کار بدون کسب موافقت آنها غیر ممکن می باشد.

حقوق اشخاص ثالث که از پیش تثبیت شده ، تحت تاثیر تبدیل شرکت واقع نمی شود. مثلا، طلبکاران شرکت تضامنی که تبدیل به یک شرکت با مسئولیت محدود شده است ، اجازه دارند جهت بازستاندن طلب خود صرف نظر از تبدیل شرکت، باز هم به شرکت مذکور مراجعه کنند.

تبدیل اجباری شرکت

با وجود اینکه تبدیل شرکت را شرکا به اتفاق آرا و به شکل ارادی انجام می دهند ولی قانونگذار با یک مورد استثنا ، به تبدیل اجباری شرکت ها رای داده است. مطابق ماده ۵ لایحه قانونی، در صورت کاهش سرمایه شرکت سهامی از حداقل مقرر شده در این ماده به هر دلیلی ، شرکا ملزم هستند در مدت یک سال سرمایه شرکت را از مقدار حداقل معین شده ، بیشتر کنند . چنانچه این قانون رعایت نشود، کلیه ذینفع ها می توانند تقاضای انحلال شرکت سهامی را توسط دادگاه کنند.

انواع تبدیل شرکت

۱- تبدیل شرکت سهامی عام به سهامی خاص

قانونگذاران احکام خاصی را برای تبدیل شرکت سهامی عام به سهامی خاص وضع نکرده اند و در این خصوص قوقدانان اتفاق نظر ندارند. از سویی عده ای از حقوقدارن معتقد هستند باید انحلال شرکت سهامی عام قبل از تبدیل به شرکت خاص صورت گیرد و سهامدارن آن اقدامات بخصوصی را جهت تاسیس شرکت سهامی خاص بعمل آورند. از طرف دیگر عده ای نیز بر این باور هستند نمی توان شرکت سهامی عام را به استثنای مفاد ماده 5 لایحه قانونی، به شرکت دیگری تبدیل کرد زیرا مقررات شرکت مذکور توسط احکام حمایت می شوند و مورد ضمانت اجرایی مدنی و کیفری قانونگذاران قرار دارند.

۲- تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام

قانونگذار مطابق ماده ۲۷۸ لایحه قانونی،جهت تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام ۴ شرط زیر را تعیین کرده است: بالا بردن سرمایه، اصلاح و تنظیم اساسنامه، تایید تبدیل شرکت در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سهامی خاص، سپری شدن ۲ سال از تاریخ تاسیس و تایید دو ترازنامه شرکت سهامی خاص.

۳- تبدیل شرکت سهامی به یکی از شرکت‌های موضوع قانون تجارت

قانونگذار حکمی در خصوص تبدیل شرکت سهامی به یکی از شرکت‌های مشمول موضوع قانون تجارت، صادر نکرده است اما در صورتی می توان چنین تبدیلی را انجام داد که شرایط تاسیس این نوع شرکت‌ها رعایت شود.

۴- تبدیل شرکت تضامنی یا نسبی به شرکت سهامی عام یا خاص

مطابق حکم قانونگذار (مواد ۱۳۵ و ۱۸۹ قانون تجارت)، امکان تبدیل هر شرکت تضامنی یا نسبی به شرکت سهامی عام با موافقت کلیه شرکا وجود دارد. رعایت کلیه قوانین مرتبط با شرکت سهامی ، امری اجباری نیست . طلبکاران بواسطه تبدیل متحمل خسارت نمی شوند و کلیه تعهدات شرکت و شرکا در دوره کار شرکت در حالت تضامنی و نسبی ادامه دارد.

نتایج تبدیل شرکت

شرکت پس از تصویب تبدیل شرکت و انتشار آگهی‌های لازم مربوطه ، شرکت تبدیل ‌شده قلمداد می شود و می توان به وضعیت جدید آن در قبال اشخاص ثالث استناد کرد.افرادی که با شرکت قبل از تبدیل آن معامله کرده اند، همچنان بر طبق شرایط شرکت در زمان قبل تبدیلش از شرکت طلبکار می باشند.علی رغم از بین نرفتن شخصیت حقوقی قبلی شرکت ، مدیر و کنترل کننده شرکت باید با شرایط کنونی شرکت تطابق داشته باشد. مثلا صراحتا در ماده 107 لایحه قانون بیان شده که درصورت اداره شرکت سهامی خاص توسط 3 نفر، پس از تبدیلش به شرکت سهامی عام باید مدیران آن به 5 نفر برسد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.