در کنار شرکتهای تجاری تعریف شده نوع دیگری از شرکت نیز وجود دارد که به آن شرکت با مسئولیت نامحدود گفته می شود.در این مقاله به شرح و توصیف این شرکت پرداخته شده است.

شرکت با مسئولیت نامحدود

به شرکتی که در پرداخت بدهی های شرکت مالکان و شرکای آن به مقدار مبلغ سرمایه خود در شرکت نمیتوانند کفایت کنند وچنانچه میزان بدهی شرکت از مقدار سرمایه آنها بیشتر باشد و مدیران توان رفع آن با سرمایه موجود در شرکت را نداشته باشند از اموال شخصی آنها برای پرداخت دیون استفاده خواهد شد و به میزان سرمایه شرکا محدود نمی شود.شرکت با مسئولیت نامحدود مختلط می باشد بر عکسِ شرکت تعاونی و بعضی از شرکا در آن دارای مسئولیت محدود می باشند و در قبال دیون شرکت به اندازه سرمایه خود تعهد دارند. به بیانی دیگر شرکت نامحدود، (به انگلیسی: unlimited company) یا شرکت شخصی با مسئولیت نامحدود،به وسیله ی تجار به ثبت می رسد ، که خودشان دارای سرمایه و اعتبار لازم برای فعالیت تجاری هستند.اگر این نوع شرکت یک نفر سهامدار باشد، معامله گر خبره هم نامیدا می شود. این شرکتها هنگام پرداخت بدهی در صورت کافی نبودن سرمایه شرکت باید از دارایی های شخصی سهامداران هم استفاده شود. پس یک فرد میتواند به شرکت اعتبار دهد و بدین جهت اداره ثبت شرکتها خواستار اطلاعات زیادی از آنها نمی شود. در این شرکتها بانکها و موسسات مالی برای در نظر گرفتن تسهیلات اعتماد بیشتری به آنها دارند.در اصل شرکت با مسئولیت نامحدود از انجا که بوسیله ی افراد با اعتبار تشکیل می شود شرکت اشخاص می باشد و دارای مسئولیت زیادی می باشد.

با تشکیل شرکت مسئولیت نامحدود صاحبان و شرکای شرکت به شخصه مسئول پرداخت دیون شرکت می باشند. مثلا شرکتی که سرمایه سه شریک هر کدام ۲۰ میلیون تومان می باشد پس از گذشت زمان این شرکت ۱۵۰ میلیون تومان مقروض شود و شرکت توانایی پرداخت بدهی ها را نداشته باشد هر یک از شرکا باید علاوه بر ۲۰ میلیون سرمایه اولیه ۳۰ میلیون تومان دیگر نیز بیشتر از سرمایه خود به طور برابر پرداخت کنند.

از آنجا که حساب باز کردن روی اموال شخصی دارای خطر می باشد تحار زیادی شرکت با مسئولیت محدود را به انتخاب شرکت با مسئولیت نامحدود ترجیح می دهند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

سرمشق کسب و کار

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • پوریا احمدی

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • امیر بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس می باشد.